رکورد جهانی رشد تولید به فولادسازان ایرانی رسید

رکورد جهانی رشد تولید به فولادسازان ایرانی رسید

آمارها نشان می‌دهد تولید فولاد ایران از سال ۹۱ تاکنون حدود ۷۲ درصد رشد کرده که حدود دو برابر میانگین رشد جهانی است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، بررسی آمار تولید فولاد کشور نشان می‌دهد در دوره ۹۷- ۱۳۹۱ رشد ۷۲ درصدی تولید تحقق یافته که در واقع به‌طور متوسط سالیانه بیش از ۱۰ درصد بوده است؛ درحالی‌که حدود ۶۵ کشور جهان رشدی بسیار کمتر از ایران را به ثبت رسانده‌اند که در دامنه‌های سه تا پنج درصد بوده است.

فولادسازان کشور در حالی در سال گذشته میزان تولید خود را به نزدیک ۲۵ میلیون تن رساندند که ظرفیت این بخش ۳۵ میلیون تن بود و امسال هدف ۴۰ میلیون تنی پیش‌بینی شده است.

علاوه بر این یکی از موضوع‌های مورد توجه در بخش فولاد، سرانه مصرف است که به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در سطح جهان به شمار می‌رود و آمارهای موجود گویای آن است که در سال ۲۰۱۸ میلادی سرانه مصرف فولاد ایران حدود ۲۰۱ کیلوگرم بوده و با مقایسه نسبت به متوسط این رقم در منطقه خاورمیانه که ۱۸۰ کیلوگرم است، تفاوت خود را نشان می‌دهد.

همچنین سال‌های آغازین فعالیت دولت یازدهم، یکی از دغدغه‌های وزارت صنعت تأمین سالیانه پنج تا هفت میلیون تن فولاد بود که باید از کشورهای مختلف (روسیه، اوکراین، چین و …) تأمین می‌شد، اما امروز جمهوری اسلامی از صادرکنندگان این فلز راهبردی است، به‌گونه‌ای که انتظار می‌رود امسال بالغ‌بر ۱۱ میلیون تن صادرات ثبت شود.

در واقع، در هفت سال گذشته، ایران از یک کشور واردکننده تولیدات فولادی، تبدیل به صادرکننده شده و روند صدور محصولات این بخش به‌گونه‌ای است که تا افق ۱۴۰۴ پیش‌بینی صادرات ۲۰ میلیون تنی مورد انتظار است.

بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست خواهد یافت که حدود ۴۰ درصد باید صرف صادرات به کشورهای هدف شود.

امروز جایگاه ایران در بین ۶۵ فولادساز جهان در رده‌های دهم و یازدهم سیر دارد، این در حالی است که در اوایل دهه ۹۰ کشورمان جایگاه هفدهم را به خود اختصاص داده بود.

تازه‌ترین آمارهای امسال گویای آن است که در شهریورماه صادرات واحدهای بزرگ فولادی کشور به رقم ۵۸۴ هزار و ۵۲۰ تن رسید که در مقایسه با شهریور ۹۷ رشد ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد و در واقع جهش صادراتی به ثبت رسیده و مجموع عملکرد ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال نیز از رشد سه‌درصدی صادرات حکایت دارد.

اطلاعات منتشر شده ۱۱ واحد فولادساز بزرگ کشور در دوره ۶ ماهه امسال هم رقم سه میلیون و ۴۸۸ هزار و ۸۶۷ تن است و از این رقم یک‌میلیون و هزار و ۳۷۸ تن به فولاد خوزستان اختصاص دارد.

اقلام صادراتی دوره ۶ ماهه شامل شمش (اسلب، بیلت و بلوم)، آهن اسفنجی و تولیدات فولادی از جمله میلگرد و ورق فولادی است.

دولت یازدهم از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ فعال‌سازی هفت طرح استانی فولاد را در دستور کار قرار داد و این طرح‌ها که از سال ۱۳۸۵ کلید خورده بود، سال‌ها به دلیل مشکلات مالی راکد مانده بود، امروز اغلب این طرح‌ها در بخش آهن اسفنجی فعال شده‌اند و انتظار می‌رود امسال و سال آینده بخش فولادسازی آنها که هریک ۸۰۰ هزار تن تا یک‌میلیون تن ظرفیت دارند، در مدار تولید قرار گیرند.

پاسخ دادن