رکورد سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر شکست

سرمای کم سابقه که از ابتدای دی ماه زاهدان و نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته، رفته رفته به مناطق مرکزی و جنوبی نفوذ کرد و سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر را رقم زد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این مدت کمینه دمای هوا در ایرانشهر به منفی ۱.۱ درجه سلسیوس رسید، مقداری که در ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده است. در ۵۰ سال اخیر تنها ۱۱ بار کمینه دمای هوا در ایرانشهر به کمتر از ۱ درجه سلسیوس رسیده است. سرمای هوا در برخی شهرهای استان به حدی بود که رکورد بلند مدت کمترین دمای روزانه نیز شکسته شد برای مثال کمینه دمای شهر مهرستان و راسک برای نخستین بار به ترتیب به ۶.۸- و ۳.۲ درجه سلسیوس رسید. این رکورد در شهر راسک در جنوب شرقی استان طی دو روز برای ۲ بار متوالی شکسته شد.

حیدری ادامه داد: این کاهش دمای هوا در شهر راسک که در عرض ۲۶ درجه شرقی قرار دارد و فاصله هوایی آن با خلیج چابهار کمتر از ۱۵۰ کیلومتر است از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر یعنی ۱۳۸۸ تا کنون بی سابقه بوده است.  در این مدت سرمای هوا به باهوکلات و زرآباد در نزدیکی سواحل دریای عمان نیز نفوذ کرد و کمینه دمای این مناطق را به ترتیب به ۲ و ۶.۶ درجه سلسیوس رساند. سرمای هوا بیشتر از سایر نقاط استان در شهرهای زاهدان و زابل متمرکز بوده است جایی که کمینه دمای هوا در زاهدان به مرز منفی ۱۱ درجه سلسیوس و در زابل به منفی۷.۳ درجه سلسیوس رسید.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته کمینه دمای ۱۱ شهر استان به زیر صفر درجه رسید و یخبندان شبانه روی داد. بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا پایان هفته سرمای هوا و یخبندان شبانه در زاهدان و برخی شهرهای نیمه شمالی استان ادامه دارد.

پاسخ دادن