رکورد کاهش ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

لیره ترکیه به طور مداوم در برابر دلار آمریکا ضعیف تر شده بگونه ای که تامین هزینه سوخت و انرژی را برای خانواده‌ها دشوارتر کرده و قیمت اقلام مصرفی و غذایی مردم را در تنگنا قرار داده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۱۴۰۰

در شرایطی که برای نخستین بار در تاریخ ترکیه، هر یک دلار آمریکا به مرز ۹ لیره نزدیک شده، تحلیل گران اقتصادی به سمت مطالعات مقایسه‌ای و تطبیقی رفته و نشان داده اند که کاهش ارزش لیره در برابر دلار، با وضعیت پول ملی کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. به این معنی که کاهش ارزش لیره، حتی در مقایسه با آلبانی و آفریقای جنوبی به مراتب بدتر بوده است.

  • ادعای اردوغان و راز عجیب لیره

ابراهیم قهوه چی تحلیل گر اقتصادی روزنامه قرار، سراغ موضوعی رفته که همواره برای مردم ترکیه مهم و کانون نگرانی بوده است. مساله مهمی به نام قیمت نفت، بنزین و گاز طبیعی که تماما وابسته به واردات است و کاهش ارزش لیره در برابر دلار به یک شکل و افزایش قیمت نفت و گاز به شکلی دیگر، خانوارهای ترکیه را با مشکل روبرو می‌کند.

قهوه چی نوشته است: «رئیس جمهور اردوغان در سخنرانی خود در آدانا گفت: اگرچه قیمت جهانی انرژی، کالاها و خدمات به طرز چشمگیری افزایش یافته است، ولی ما با نگهداشتن قیمت ها، از شهروندان خود محافظت می‌کنیم. این ادعای رئیس جمهور است. اما بیایید اول بررسی کنیم ببینیم قیمت جهانی انرژی چقدر افزایش یافته و به چه شکلی بر ترکیه تاثیر گذاشته است؟ قیمت نفت در حال حاضر بالای ۸۰ دلار است. قیمت گاز طبیعی هم در حال حاضر حدود ۶ دلار است. با شیوع همه گیری کرونا در سال گذشته، قیمت دارایی‌های جهان تقریباً سقوط کرد و اگرچه قیمت نفت برای مدتی به زیر ۲۰ دلار رسید، اما در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ​​در محدوده ۴۰ تا ۴۵ دلار باقی ماند و در حال حاضر قیمت نفت ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. در مورد گاز طبیعی نیز همین امر صادق است. قیمت گاز طبیعی که سال گذشته به ۱٫۶ دلار کاهش یافت، سال ۲۰۲۰ را با میانگین ۲٫۲۰ دلار به پایان رساند. از آنجا که قیمت‌ها در حال حاضر در سطح ۶٫۰ دلار است، می‌توان گفت که در این یک مورد، ما شاهد ۱۶۰ درصد افزایش قیمت بوده ایم. اما این افزایش قیمت‌ها مربوط به سال گذشته است. به عبارت دیگر، زمانی که همه در خانه بودند و اقتصاد متوقف شده بود. اجازه دهید کمی به عقب برگردیم: در ژوئن ۲۰۰۸ میلادی قیمت گاز طبیعی از ۸-۹ دلار به ۱۲٫۸ دلار افزایش یافت. در واقع، میانگین قیمت گاز طبیعی بین آوریل ۲۰۰۸ و جولای ۲۰۰۸ ۱۱٫۵ دلار بود. همچنین، بین آوریل ۲۰۰۸ و جولای ۲۰۰۸ میلادی، قیمت نفت در سطح ۱۲۷٫۱ دلار بود. اما در آن روزها مرم تحت فشار نبودند. چرا؟ پاسخ پیچیده نیست. چون دلار در حدود ۱٫۲۵ لیره معامله می‌شد. بنابراین، چیزی که مردم ترکیه را اذیت می‌کند، افزایش جهانی قیمت نفت و گاز نیست، بلکه از دست رفتن ارزش لیره در برابر دلار است. این راز ساده نشان می‌دهد که وقتی نفت و گاز چند سنت یا چند دلار گران تر می‌شود و لیهر نیز چندین قوروش در برابر دلار عقب نشینی می‌کند، مردم ترکیه، دوطرفه ضرر می‌کنند و دچار خسران بیشتری می‌شوند».

پاسخ دادن