ریاست جمهوری در چین مادام العمر شد!

در اکتبر سال گذشته میلادی ایدئولوژی‌های سیاسی شی جین‌پینگ به عنوان بخشی از منشور حزب کمونیست رسما به ثبت رسید و به او جایگاهی همتراز با مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین داده شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اسفند ۹۶

به گزارش یورونیوز،در اکتبر سال گذشته میلادی ایدئولوژی‌های سیاسی شی جین‌پینگ به عنوان بخشی از منشور حزب کمونیست رسما به ثبت رسید و به او جایگاهی همتراز با مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین داده شد.

نزدیک به ۳ هزار نمایندۀ کنگرۀ ملی خلق چین روز یکشنبه ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) در نشست سالانۀ این نهاد، با تغییر قانون اساسی و لغو محدودیت دو دوره متوالی ریاست جمهوری، عملا به شی جین‌پینگ امکان دادند تا ریاست جمهور مادام‌العمر این کشور باشد.

بر اساس قانون اساسی چین که از دهۀ ۹۰ میلادی اجرا می‌شود، رئیس جمهور حداکثر می‌تواند برای دو دورۀ پنج ساله در این مقام باقی بماند. بر این اساس شی جین‌پینگ که اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی به مقام ریاست جمهوری چین رسیده است، می‌تواند حداکثر تا سال ۲۰۲۳ میلادی در این مقام باقی بماند.

حذف محدودیت دورۀ زمامداری رئیس جمهور، بخشی از تغییراتی است که با هدف اصلاح قانون اساسی چین پیشنهاد شده است و روز یکشنبه با رای موافق ۲۹۵۸ عضو کنگره به تصویب رسید.

اگرچه کنگره ملی خلق قدرتمندترین نهاد قانونگذاری چین محسوب می‌شود، اما در واقع این نهاد عملا وظیفۀ تایید تصمیماتی را دارد که مقامات ارشد حزب کمونیست به آنها دیکته می‌کنند. به این ترتیب انتظار می‌رود رای گیری برای مادام العمر کردن دوران ریاست جمهوری آقای شی نیز بدون کمترین چالشی انجام شود؛ بویژه آنکه از چند ماه گذشته زمینه‌ها برای انجام این تغییر فراهم آمده بود.

در اکتبر سال گذشته میلادی با رای نمایندگان در نوزدهمین کنگرۀ حزب کمونیست، ایدئولوژی‌های سیاسی شی جین‌پینگ به عنوان بخشی از اساسنامه حزب رسما به ثبت رسید و به این ترتیب به او جایگاهی همتراز با مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین داده شد.

پس از آن در فوریه سال جاری میلادی، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین پیشنهاد حذف محدودیت زمانی برای زمامداری رئیس جمهور را مطرح کرد.

ستایش ترامپ از «مادام العمر» شدن ریاست جمهوری در چین؛ شاید ما هم امتحان کردیم

رسانه‌های ایالات متحده می‌گویند که دونالد ترامپ در یک مهمانی خصوصی در جمع حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه، اقدام شی جین پینگ رئیس جمهور چین و حزب حاکم کمونیست این کشور برای برداشتن محدودیت دو دوره ریاست جمهوری را ستایش کرده و به امتحان کردن این روش در آمریکا نیز تمایل نشان داده است.

دونالد ترامپ روز شنبه پس از اقدام برای حذف محدودیت قانونی دو دوره ریاست جمهوری چین توسط حزب کمونیست این کشور، «مادام العمر شدن» ریاست جمهوری شی جین پینگ را ستایش کرده و گفته است که شاید ایالات متحده نیز روزی همین روش را امتحان کند.

بر اساس فایل صوتی منتشر شده توسط شبکه خبری سی‌ان‌ان، ترامپ در مهمانی خصوصی حامیان مالی جمهوری‌خواهان گفته است: «او (شی جین پینگ) حالا دیگر رئیس جمهور مادام العمر است …و کارش هم خوب است. او توانایی این کار را داشت و من فکر می‌کنم که این خیلی خوب است. شاید ما هم یک روز همین کار را امتحان کردیم.» در این فایل صوتی پس از اظهارات دونالد ترامپ صدای تشویق حضار شنیده می شود.

در ساعات پایانی روز شنبه کاخ سفید واکنشی درباره این گزارش نشان نداد و مشخص نیست که منظور رئیس جمهور ۷۱ ساله ایالات متحده از «شاید ما هم این کار را امتحان کردیم» چه بوده است.

حزب حاکم کمونیست چین، بیست و پنجم فوریه از اقدام برای حذف محدودیت دو دوره ریاست جمهوری خبر داد. نشست پارلمان چین قرار است روز دوشنبه چهارم مارس آغاز شود و انتظار می‌رود که این درخواست حزب حاکم در این نشست به تصویب برسد.

دونالد ترامپ در این مهمانی خصوصی همچنین، شی جین پینگ را نجیب‌زاده‌ای عالی خواند و گفت: «او قوی‌ترین رئیس جمهور چین در طول صد سال گذشته است.»

پاسخ دادن