ریزش ارزش سکه به کانال ده میلیون تومان

قیمت سکه، طلا و ارز در آخرین روز پاییز
اقتصاد برتر

قیمت سکه روز یکشنبه با ۳۰۰ هزار تومان کاهش به ده میلیون تومان رسید که نشان از افت دو درصدی حباب در فلز زرد دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ دی ۹۹

افت قیمت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان نشانه اصلی فاصله قیمت اسمی سکه و قیمت واقعی آن است. در حال حاضر اکثرا به‌دنبال فروش سکه هستند و خریداران در اقلیت می‌باشند.

سقوط ۷۰۰ هزار تومانی سکه در چند روز گذشته، حباب را تا محدوده ۲ درصدی کاهش داد. با این حال، بازار سکه هم چنان ظرفیت افت بیشتر قیمت را دارد. روز شنبه ارزش ذاتی سکه به زیر ۱۱ میلیون تومان رسید و در محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. ثبت این ارزش ذاتی به معنای آن است که سکه پتانسیل افت بیشتر قیمت را دارد. با این حال، دو عامل می‌تواند مانع از برگشت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان شود. اولین مساله حمایت نسبتا سنگینی بود که روز شنبه از مرز حمایتی ۱۱ میلیون تومانی صورت گرفت و دومین موضوع این است که وقتی حباب سکه به محدوده ۲ درصدی می‌رسد، معمولا عده ای از معامله گران خریدهای پله ای خود را آغاز می‌کنند.

تاثیر افت دلار روی سکه

بازیگران کاهشی بازار سکه امیدوار هستند که با افت بیشتر قیمت دلار، ارزش ذاتی سکه پایین تر برود و به تبع آن، تمایل به فروش فلز گران بهای داخلی ادامه پیدا کند. سکه در آذرماه یک بار حتی تا محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افت کرد، ولی از آن نقطه با قدرت زیادی به بالای ۱۲ میلیون تومان بازگشت. به این ترتیب، می‌توان گفت، سکه با کف قبلی خود فاصله چندانی ندارد و این مساله می‌تواند کمی تمایل برخی معامله گران برای بازگشت به بازار را بالا ببرد. با این حال، نزول دلار تمام معادلات سکه بازان را می‌تواند برهم بزند، در نتیجه انتظار بر این است که سکه بازان حداقل در ابتدای روز یک شنبه بی گدار به آب نزنند و منتظر قیمت دلار باقی بمانند.

اونس طلا هم با وجود ریزش سنگین، در انتهای معاملات جمعه کمی تمایلات افزایشی از خود نشان داد و ممکن است همین مساله موجب شود که برخی از سکه بازان تصمیم خود برای خرید و فروش را تا روز دوشنبه به تعویق بیاندازند. با این حال، باز هم باید تاکید کرد که سرنوشت امروز سکه کاملا به دست دلار است.

پاسخ دادن