ریزش اونس جهانی تحت تاثیر مذاکرات تجاری چین و آمریکا

ریزش اونس جهانی تحت تاثیر مذاکرات تجاری چین و آمریکا

رویترز نوشت: چین، آمریکا را تهدید کرد؛ قیمت طلا شکست.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ آبان ۹۸

سخنگوی کاخ سفید ، استفانی گریشام ، در مصاحبه ای به شبکه بازرگانی فاکس در مصاحبه ای گفت ، ما بسیار خوش بین هستیم و فکر می کنم اگر به یک جمع بندی برسیم ، برخی تعرفه ها برداشته می شوند.

دونالد ترامپ می گوید در نظر دارد تا توافق تجاری در ایالات متحده امضا شود.او می گوید توافق تجاری می تواند در جایی نظیرIowa امضا شود.

فعلا این ریزش تحت تاثیر اخبار مثبت جنگ تجاری است. باید دید توافق تجاری (احتمالی) انتظارات از بهبود اقتصادها را محقق می کند؟
فعلا کمی زود است که تصور کنیم توافق تجاری باعث بهبود شرایط خواهد شد. چرا که مورد جدیدی که این روزها زیاد به گوش می خورد بی اعتباری دلار و گرایش کشورها به خرید طلا است.

بازار سهام ایالات متحده در بازگشایی بازار نیویورک تغییرات اندکی داشته است و این در حالیست که وال استریت در حال به اتمام رساندن هفته ای بزرگ است.

شاخصS&P در بازگشایی بازار نیویورک حدود ۰.۱۴%- نزول داشته است.
شاخص نزدک حدود ۰.۱۶%- افت داشته است.
شاخص داوجونز در بازگشایی تقریبا بدون تغییر بوده است.

پس از آنکه چین اعلام کرد که آمریکا با لغو تعرفه ها به عنوان بخشی از فاز نخست توافق تجاری موافقت کرده و موجب افزایش تمایل سرمایه گذاران نسبت به دارایی های پرریسک شد، قیمت طلا به عنوان یک دارایی کم ریسک امروز در نزدیکی پایین ترین رقم یک ماه گذشته در نوسان بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا دیروز به پایین ترین رقم خود در طی بیش از یک ماه گذشته رسید، اما امروز با اندکی افزایش و رشد ۳۲ سنتی به ۱۴۶۸ دلار و ۸۰ سنت رسید. قیمت طلا در بازار آمریکا نیز امروز ۳ دلار رشد داشت و به ۱۴۶۹ دلار و ۴۰ سنت رسید.

مقامات آمریکایی و چینی روز پنجشنبه گفتند که دو کشور توافق کرده اند که در قالب فاز نخست توافق تجاری تعرفه های وضع شده علیه کالاهای یکدیگر را لغو کنند. به رغم وجود اختلافات چندین ماهه بین طرفین، این اظهارات نشانه دهنده پیشرفت در مذاکرات است.

اما به گفته منابع آگاه، فاز نخست توافق تجاری با مخالفت شدیدی در کاخ سفید و مشاورات خارجی ترامپ مواجه شده که نگران اند لغو تعرفه ها موجب از دست رفتن اهرم فشار آمریکا در مذاکرات شود.

جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب آشفتگی در بازارهای مالی شده و نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی شده که افزایش بیش از ۱۴ درصدی قیمت طلا در سال جاری را به دنبال داشته است.

در بازارهای اوراق قرضه، میزان سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا روز گذشته به بالاترین رقم از ابتدای ماه آگوشت یعنی ۱.۹۷۳ درصد رسید.

*مریم رهنما

پاسخ دادن