ریزش قیمت سکه با خبر آغاز مذاکرات برجام

آخرین نرخ طلا،سکه و ارز
اقتصاد برتر

پخش خبر نتیجه سفر جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و اعلام از سرگیری قریب الوقوع مذاکرات هسته ای قیمت سکه را کاهش داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ تیر ۱۴۰۱

در روزی که بازار سکه و طلا فاز کاهشی داشت، معامله‌گران از زاویه متفاوتی به این اتفاق نگاه ‌کردند. از نظر آنها در سنوات گذشته که سفرهای مهم خارجی رخ می‌داد یا اخبار مثبت برجامی بود، بازار ارز نوسان هزار تومانی را تجربه کرد اما در روز شنبه نوسان در بازار ارز در حد ۲۰۰ تومان بود.

در چهامین روز تیر همه نرخ‌‌ها در بازار ارز و سکه کاهشی بودند به جز دلار متشکل. همه این کاهش‌ها به لطف ورود بورل به تهران عنوان می‌شود. اما چرا در بازار فروشنده نیست اما خریدار هست؟

در معاملات روز شنبه گذشته در بازار ارز همه نرخ‌ها کاهشی بودند اکثر معامله‌گران اعتقاد داشتند سفر بورل به تهران و اعلام از سرگیری مذاکرات قیمت‌ها در بازار را در سرازیری قرار داد.

تنها استثنا در بازار ارز قیمت دلار متشکل بود. دلار متشکل ساز مخالف زد و برخلاف سایر ارزها ۳۰ تومان هم بالا رفت.

بازار سکه نیز از کاهش در امان نبود. اوج این کاهش برای سکه رفاه اتفاق افتاد که نسبت به قیمت روز پنجشنبه ۶۰۰ هزار تومان کاهش داشت.

کاهش دامنه نوسان هم نشان می‌دهد بازار سخت در فاز نزولی قرار می‌گیرد. دلیل این مقاومت از بعد تکنیکال به قیمت دلار هرات برمی‌گردد. دلار هرات دو بار به کف حمایتی ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان برخورد کرده و برگشت. این برگشت به معامله‌گران علامت‌هایی داده که به راحتی با فاز نزولی همراهی نمی‌کند.

از منظر بنیادی نیز معامله‌گران کماکان به انتظارات تورمی توجه بالایی دارند، به همین خاطر در بازار ارز با وجود اینکه خریدار هست فروشنده‌ها تمایل به عرضه ندارند.

آنچه که موجب شده تقاضای موجود در بازار بی‌پاسخ نماند سیاست بازارساز در عرضه دلار پتروشیمی‌ها با نرخ توافقی است. این اتفاق موجب شده کسی دست خالی از بازار برنگردد.

معامله‌گران یک شاهد دیگر نیز برای وجود خریدار در بازار دارند: نرخ ارز سهمیه‌ای از ۲۹ هزار و ۱۰۰ تا ۳۱ هزار تومان در بازار موجود است و جالب اینکه در همه نرخ‌ها خریدار وجود دارد.

تحولات بازار شنبه نشان ‌داد که از عرضه ارز مسافرتی در بازار خبری نبود. متقاضیان ارز مسافرتی نیز مسیر جدیدی برای استفاده از این سهمیه پیدا کرده بودند، آنها از طریق ویزای امارات به‌دنبال دریافت سهمیه ۲۰۰۰ دلاری بودند.

محاسبه آنها نشان می‌دهد باتوجه به هزینه ۳۰۰ درهمی ویزای امارات، خرید دلار مسافرتی با دلار ۲۷ هزار تومانی، سودآور است.

نرخ سکه بازار نیز با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی در ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بازان دلیل کاهش سکه را وجود حباب دو میلیونی می‌دانستند که با پایین آمدن نرخ شنبه، حباب سکه به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید.

درمورد چشم‌انداز سکه هم تحلیلگران تکنیکال می‌گویند سکه یک خط روند از سال ۸۶ تشکیل داده که بر اساس آن کف بلند مدت سکه، ۱۳ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۴ میلیون تومان خواهد بود که از نظر آنها بعید است این کف شکسته شود

پاسخ دادن