ریزش قیمت ۸۸ درصد شرکت‌های بورسی

اقتصاد برتر

روز شنبه ۴۲۴ شرکت بازار سهام یعنی معادل ۸۸ درصد بازار افت قیمت داشتند. در معاملات این روز  ۳ هزار و ۲۰ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد

تهران – اقتصاد برتر –۲۷ دی ۹۹

در معاملات روز ‌‌شنبه، شاخص کل بورس ۴۳ هزار و ۴۳ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌ وزن نیز ۱۰ هزار و ۳۱۸ واحد پایین آمد و در رقم ۴۴۴ هزار و ۵۰۱ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۶۱ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۵۹ واحد رسید.

 پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات روز شنبه بورس، ارزش صف‌های خرید هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان و ارزش صف‌های فروش هزار و ۳۴۵ داشتند. بیشترین صف خرید به نمادهای چخزر، رافزا و غگیلا تعلق داشت و وتوصا، کدما و گدنا بیشترین صف فروش را داشتند.

 ریزش ۴۳ هزار واحدی

از ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات با ریزش ۴۳ هزار واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید تا افت ۳٫۵ درصدی را ثبت کند که بالاترین درصد افت شاخص در ۲۲ روز کاری گذشته از ۲۵ آذر به این سو است.

شاخص کل هم‌ وزن نیز ۱۰ هزار و ۳۱۸ واحد پایین آمد و با افت ۲٫۲۷ درصدی در رقم ۴۴۴ هزار و ۵۰۱ واحد ایستاد. افت امروز شاخص هم وزن بالاترین میزان در ۲۲ روز کاری گذشته از ۲۵ آذر به این سو است. روز شنبه شاخص کل فرابورس ۴۶۱ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۵۹ واحد رسید.

  • آمار معاملات ۲۷ دی

روز شنبه برای چهارمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در معاملات روز شنبه ۳ هزار و ۲۰ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه رشد ۴۹ درصدی داشته است. این بالاترین رقم خروج پول حقیقی در ۹۸ روز کاری گذشته از ۳ شهریور به این سو است. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام خودرو (ایران خودرو) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از ۱۱۹ میلیارد تومان بود. پس از خودرو، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فولاد (فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

روز شنبه در سمت تقاضا، ۶۱ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۳۹ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۳ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۷ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

  • افت قیمت ۸۸ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۳۸ نماد رشد قیمت داشتند که ۲۲ نماد بورسی و ۱۶ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۴۲۴ نماد کاهش قیمت داشتند که ۳۰۶ نماد بورسی و ۱۱۸ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۸۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

  • رهبران بازار بورس

در معاملات روز شنبه فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) نمادهای قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند.

  • گروه‌های قرمز بازار

در روز سقوط ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس، قیمت سهام تمام شرکت‌های گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، استخراج کانه‌های فلزی، لاستیک و پلاستیک و کاشی و سرامیک با کاهش قیمت مواجه بودند.

آمار معاملات ۲۷ دی

 افت ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۰ هزار و ۸۵۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌چهارشنبه ۵۷ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز ۳۴ درصد کاهش یافت و به رقم ۸ هزار و ۸۵۳ میلیارد تومان رسید.

پاسخ دادن