ریچارد تالر آمریکایی برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۷

بانک مرکزی سوئد ، جایزه اقتصاد نوبل را امسال به داکتر ریچارد اچ. تالر اعطا کرده است. این اقتصاددان امریکایی بخاطر خدماتش در زمینه اقتصاد رفتاری مورد توجه بانک مرکزی سوئد قرار گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مهر ۹۶

ریچارد تالر استاد اقتصاد رفتاری، در دانشکده تجارت دانشگاه شیکاگو بوت، است که تجزیه و تحلیل تصمیم گیری اقتصادی را با فرضیه‌های روان شناختی توسعه داده است. او جایزه نوبل اقتصاد امسال را برای “ترکیب مفروضات روانشناختی واقعی در تحلیل تصمیم گیری اقتصادی” دریافت کرد.

این اقتصاد دان امریکایی تحقیقاتی را در مورد پیامدهای عقلانیت محدود، اولویت های اجتماعی و ضعف در کنترل فرد انجام داده است و این که چگونه این عوامل بر تصمیم های فردی و بازار ها تاثیر می گذارد نیز جز تحقیات او به شمار می آید.

وی که در اورنج شرقی در ایالت نیوجرسی آمریکا در ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۵ متولد شده است، این جایزه را برای تحقیق و فعالیت بر روی «رفتارشناسی اقتصادی» برنده شد. تالر دکترای خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه روچستر در نیویورک دریافت کرده است.
در دهه‌های اخیر، اقتصاد رفتاری جایگاه ویژه‌ای در تئوری‌های اقتصادی یافته است. بیش از هر دانشمند دیگری، این پیشرفت‌ها مدیون مطالعات تالر بوده است. تالر یکی از پیشگامان بررسی رفتارها در علم اقتصاد به شمار می‌رود.

تالر در مطالعات خود نشان داده است که افراد مطابق با تئوری‌های اقتصادی رفتار نمی‌کنند. به ادعای او مردم پول نقد خود را در «حساب‌های روانی» مجزایی همچون پول رهن، پول تعطیلات و پول بازنشستگی می‌گذارند. سرمایه‌گذاران نیز به اخبار غیرقابل پیش‌بینی توجه بیش از اندازه می‌کنند. مردم بسیار به عدالت اهمیت می‌دهند و مشتاقند برای مجازات افرادی که رفتاری ناعادلانه داشته‌اند هزینه بپردازند.

در این رابطه دولتمردان در سراسر دنیا با استفاده از یافته‌های تالر به دنبال کاهش فقر، افزایش اشتغال و بهبود سلامت افراد جامعه هستند.

جایزه نوبل علوم اقتصادی از سال ۱۹۶۹ هرساله توسط بانک سوئد و آکادمی علمی رویال سوئد به یاد آلفرد نوبل اعطا می‌شود.

روند اعطای جایزه نوبل اقتصاد در هر سال به این ترتیب است که ابتدا متقاضیان جایزه نوبل در کمیته نوبل آکادمی علمی رویال سوئد ثبت نام می‌کنند و کمیته نوبل مسئول انتخاب کاندیداها از بین تمامی ثبت نام شوندگان است.

برنده یا برندگان نهایی جایزه نوبل اقتصاد با رای‌گیری اعضای کمیته نوبل انتخاب خواهند شد. تا سال ۲۰۱۶، به جز ۷ درصد برندگان این جایزه، باقی از آمریکای شمالی یا اروپای غربی بوده‌اند و تا کنون یک زن برندهٔ این جایزه شده است.

کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین بار در سال ۱۹۶۸ نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به خاطر توسعه و کاربردی کردن مدلهای پویا در تحلیلهای اقتصادی داده شد.

از سال ۱۹۶۹ تاکنون ۴۹ جایزه نوبل علوم اقتصادی به ۷۸فرد برگزیده اعطا شده است.

سال گذشته جایزه نوبل اقتصادی به طور مشترک به اولیور هارت از دانشگاه هاروارد و بینت هولمستروم از دانشگاه ام آی تی به خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها اعطا شد.

سال ۲۰۱۳ یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه؛ محمد هاشم پسران اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا بود؛ وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصاد سنجی در سری زمانی» به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال جاری معرفی شده بود.

جایزه بانک مرکزی سوئد به یادبود از آلفرد نوبل برای ۴٩ بار امسال اعطا شد. جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۸ توسط بانک مرکزی سوئد پس از ۳۰۰ سال از تاسیس بنیاد نوبل به وجود آمد. این جایزه که به یادبود آلفرد نوبل اعطا می‌شود در واقع جز رشته‌های کاندید جایزه در لیست آلفرد نوبل نیست. اما بنیاد نوبل این جایزه را تایید کرد و آکادمی سلطنتی علوم متعهد شد که جایزه نوبل اقتصاد را نیز بر اساس معیارهای جایزه نوبل انتخاب کند. این جایزه در مراسم افتتاحیه در دهم دسامبر همراه با جوایز نوبل، به افرادی که کارهای برجسته‌ای در زمینه اقتصاد انجام داده اند، اهدا می‌شود

بانک مرکزی سوئد وعده داده است که مبلغ همان جایزه را که برای جایزه‌های دیگر هر سال پرداخت می‌کند، برای نوبل اقتصاد نیز پرداخت کند. اگر چند برنده برای این جایزه وجود داشته باشد، مبلغ مورد نظر به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌شود.

پاسخ دادن