رییس بورس:سهامدار مسئول سود و زیان است

رئیس سازمان بورس با اشاره به نقش بازار سرمایه در تامین مالی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی طی هشت ماه سال گفت : مسئولیت نهایی سود و زیان به عهده سهامدار است.

تهران- اقتصادبرتر – ۲۶ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از  بورس پرس، حسن قالیباف اصل در ششمین همایش انجمن مالی اسلامی گفت: عملکرد ابزارهای کاربردی در بازار سرمایه بعد از استفاده نیز مجددا در کمیته فقهی سازمان بورس به بحث گذاشته می شود تا بازخوردها و نتایج آن در اجرا مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با اشاره به تحولات اخیر در بازار سرمایه و اقبال عمومی افزود: حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه موضوعی است که مجددا باید به آن پرداخته شود و در واقع بدون وجود یک نظام حاکمیتی مطلوب ، نقش بازار سرمایه در تخصیص منابع آن طور که باید و شاید دیده نخواهد شد.

مولفه های اصلی حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه

این مقام مسئول با تقسیم بندی موضوع حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه به چند مولفه اصلی عنوان کرد: حاکمیت قانون در بازار سرمایه، حاکمیت شریعت در بازار سرمایه و حاکمیت شرکتی که دستور العمل آن در سال ۹۷ در هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید، مولفه های اصلی حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه را تشکیل می دهند .

قالیباف اصل وجود قوانین مادر در بازار سرمایه از جمله قانون تجارت، قانون بازار اوراق بهادار و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را در شکل گیری و برقراری حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه ، مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: قانونی که سال ۸۴ تصویب و بر اساس آن نهاد ناظر از نهاد اجرا جدا شد و مبنای تشکیل ۴ بورس و سایر نهادهای خود انتظام قرار گرفت، فعالیتی در راستای حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه بوده است .

حرکت رو به جلو در بازار سرمایه

وی درخصوص برخی فعالیت های سازمان بورس توضیح داد: بازار سرمایه از سال ۸۴ با تصویب قانون جدید حرکت رو به جلویی داشته و این حرکت همچنان با حضور طیف وسیعی از مردم با دانش ها و سلیقه های متفاوت و افزایش ابزارها و نهادهای مالی تداوم داشته است . اندازه بازار سرمایه با سالیان گذشته قابل مقایسه نیست و اکنون پایه سهامداری در این بازار به نحو چشم گیری افزایش پیدا کرده و بالای ۵۰ میلیون کد سهامداری داریم.

رییس سازمان بورس حضور فعال در عرضه های اولیه را دلیل دیگری بر اقبال از بازار سرمایه ذکر کرد و گفت: اوایل کل تعدادی که در عرضه های اولیه شرکت می کردند نهایتا ۵۰ هزار نفر بود در حالی که این رقم در حال حاضر به چندین میلیون نفر رسیده و اخیرا دفعات معاملات به ۴ میلیون رسید که آمار بسیار چشمگیری است .

نقش ۴۵۰ هزار میلیاردی بورس در تامین مالی هشت ماهه

قالیباف اصل به نقش فعال بازار سرمایه در تجهیز منابع بنگاه ها به ویژه بنگاه های تولیدی اشاره و اضافه کرد: سال گذشته تامین مالی از طریق بازار سرمایه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بود اما سال جاری تاکنون این رقم به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است . در هیات مدیره سازمان بورس تصمیم گرفته شد شرکت های حائز شرایط بتوانند بدون ضامن بانکی در بازار سرمایه انتشار اوراق داشته باشند و یک شرکت هم در این خصوص مجوز فعالیت گرفته است.

سهامدار مسئول نهایی سود و زیان

وی با اشاره به حضور پررنگ فضای مجازی به عنوان فرصت یا تهدید در رویدادهای بازار سرمایه تصریح کرد: این فضا قابل کنترل نیست لذا باید هدفمند با آن برخورد کرد و از ظرفیت آن بهره گرفت . مسئولیت نهایی سود و زیان در بازار سرمایه به عهده سهامدار است. سیگنال دهی واژه ای است که دائماً در بازار سرمایه تکرار می شود و عده ای متاسفانه همچنان با اتکا به این سیگنال های نامعلوم اقدام به خرید و فروش می کنند .

قالیباف اصل به سهامداران توصیه کرد قبل از ورود به بازار ، مجهز به دانش کافی باشند و جهت مشاوره صرفا به شرکت های دارای مجوز سازمان بورس مراجعه کنند تا دچار زیان نشوند.

پاسخ دادن