زلزله به زیرساخت‌های آذربایجان شرقی آسیب وارد نکرد

زلزله به زیرساخت‌های آذربایجان شرقی آسیب وارد نکرد

مدیرکل راه و شهرسازی استان از بازگشایی محورهای میانه و بستان آباد پس از وقوع زلزله در این استان در همان ساعات اولیه خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم سلطانی، مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی  درخصوص آخرین وضعیت زلزله رخ داده در شهرهای میانه و بستان آباد اذربایجان شرقی اظهار داشت: بعد از رخ دادن زلزله یکسری ریزش‌ها در مسیر جاده‌ها داشتیم که از همان ساعات اولیه عملیات بازگشایی محور میانه – بستان آباد انجام گرفت. به جز این مورد ۲ تا ۳ پل کوچک هم در مسیر روستاها آسیب دیده‌اند که برنامهریزی برای مرمت و بازگشایی آن ها انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه راه‌های ورودی استان مشکلی ندارند و مناطق مسدود شده بر اثر ریزش کوه در مسیرها نیز همان ساعات اولیه وقوع زلزله توسط همکاران اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای باز ند و هم اکنون ترافیک در محورها و راه‌های اصلی و روستایی استان برقرار است و مشکلی بابت حمل و نقل نداریم.

وی تصریح کرد: تاکنون گزارش از وارد شدن خسارت به زیرساخت‌های حمل و نقل استان دریافت نکرده ایم. ضمن آنکه برای اطمینان از راه آهن مسیر تبریز بازدیدی داشتیم تا از نزدیک مطلع شویم که مشکلی در مسیر وجود ندارد. با این وجود بازرسی از مسیرها برای اطمینان از وضعیت سلامت راه‌ها همچنان ادامه دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی درخصوص میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای ساختمانی و اقدامات صورت گرفته تاکنون اظهار داشت: بیش‌ترین خسارت زلزله به روستای ورنکش وارد شد، اما خوشبختانه با توجه به نوسازی و مقاو‌مسازی‌های صورت گرفته در ۷۰ درصد بافت‌ها، آسیب‌ها بیشتر به ساختمان‌های قدیمی وارد شده است.

وی افزود: مرکز و کانون زلزله روستاهای ورنکش و ورزقان در میانه بود و بعد از رخ دادن زلزله تیم‌های اورژانسی و مدیریت بحران در منطقه حادثه دیده حاضر شدند و تاکنون ۱۵۰ مراجعه حضوری به اورژانس داشتیم که ۱۳ نفر منجر به بستری و متاسفانه ۵ نفر از هموطنان مان هم فوت شدند.

وی ادامه داد: همکاران ما همچنان مشغول آواربرداری در روستای ورنکش و روستاهای شهرستان میانه هستند. در حال حاضر کارشناسان شهرسازی در حال بازدید از واحدهای خراب شده هستند و در داخل شهر نیز نیروها و کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی استان بررسی‌های واحدهای خسارت دیده را در دستور کار دارند.

سلطانی گفت: توسط مدیریت بحران، استانداری، مدیرکل بنیاد مسکن، بهزیستی و اداره کل راه و شهرسازی استان اقدامات جبرانی از همان ابتدای وقوع زلزله در نظر گرفته شده و به صورت مداوم در استانداری جلسات ستاد بحران در حال تشکیل است و گزارش‌های آن داده می شود.

پی خاطر نشان کرد: نیروهای اداره راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی در حال فعالیت هستند تا هرچه زودتر میزان خسارت وارد شده را مشخص کنند.

۵ کشته و ۳۵۲ مصدوم تاکنون‌ در زلزله آذربایجان شرقی

تازه ترین آمار خسارات مادی و جانی زلزله “میانه”

مدارس مناطق زلزله زده فردا تعطیل است

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی:
اساس تصمیم ستاد مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی، مدارس مناطق میانه، سراب، بخش‌های ترکمنچای، کندوان، مهربان و کاغذکنان فردا شنبه، هجدهم آبان ماه در شیفت‌های صبح و بعد از ظهر در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل اعلام شده است

اهدای دام زنده و لوازم خانگی ازطرف ستاد اجرایی فرمان امام به زلزله زدگان آذربایجان شرقی و اردبیل

مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اعلام کرد به دستور ریاست ستاد، درکنار امدادرسانی و توزیع اقلام ضروری بین زلزله‌زدگان؛ این ستاد جهت جبران بخشی از خسارت‌های وارد شده به هموطنان آسیب‌دیده در زلزله آذربایجان شرقی و اردبیل به خانواده‌هایی که دراین حادثه دام سبک خود را از دست داده‌اند دام زنده و به خانواده‌هایی که لوازم خانگی آنها آسیب جدی دیده است بسته های لوازم خانگی اهدا می‌کند.

معاون بازسازی سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه امکانات شهری و روستایی منطقه (آب، برق و گاز)برقرار و شرایط رو به پایداری است، گفت: کمتر از ۳۰ درصد از مصدومین زلزله در بیمارستان ها بستری هستند.

“محمد فرید لطیفی” در گفتگو با ۱۸:۳۰ با بیان اینکه در زلزله شب گذشته ۵ نفر از هموطنان جان باخته اند، گفت: از حدود ۵۰۰ نفر مجروح ۳۰ درصد آنان در بیمارستان‌ها بستری هستند.

معاون بازسازی سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه در زیر ساخت‌های شهری و روستایی در حال حاضر امکانات گاز، آب و برق ساکنان منطقه برقرار است.

لطیفی با بیان اینکه مردم منطقه شب گذشته را سخت پشت سرگذاشتند افزود: در حال حاضر شرایط زلزله دیدگان عادی شده است.

معاون بازسازی سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه بزرگترین پس لرزه در عمق ۶ کیلومتری زمین بوده است افزود: آخرین پس لرزه ۴.۸ ریشتر بوده است.

محمد فرید لطیفی گفت: ساختمان‌هایی که سازه‌ی محکمی دارد مشکلی برای اسکان ندارد.
او توصیه کرد در صورت ایمن بودن ساختمان‌ها مردم با حفظ آرامش در منازل خود مستقر شوند.

لطیفی گفت: هموطنان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را از معابر معرفی شده امداد و نجات و هلال احمر ارسال کنند. تجربه نشان داده است که کمک های غیر نقدی برخی مواقع بلااستفاده و غیر ضروری است.

“پورمحمدی” استاندار آذربایجان شرقی در ارتباط تلفنی گفت: علت کاهش تلفات و خسارت‌ها در این زلزله را کانون ۸ کیلومتری عمق این زلزله دانست. کانون این زلزله “ترکمنچای” و “ورکش” است.

او افزود: هموطنانی که که منازل آنها تخریب شده یا امن نیست در دو مدرسه ودر چادر های اسکان یافته اند.
او گفت: فردا شنبه کانکس های سفارش داده شده به منطقه می رسند.

او با بیان اینکه ۴۰ پس لرزه را پشت سر گذاشته ایم، افزود: مردم از اعلام حضوری برای کمک به زلزله زدگان خودداری کنند و کار را به گروههای کاری تقسیم شده واگذار کنند.

سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام اینکه ۳۴ گروه امداد و نجات در وحله اول برای نجات در منطقه حضور یافتند، گفت: اولویت بعد، اسکان اضطراری و ارسال امکانات اولیه و سبد غذایی است.

سلیمی با بیان اینکه یک هزار صد خانوار در دو مدرسه بعنوان اردگاه اضطراری مستقر هستند، افزود: بهترین کمک حضور نداشتن کسانی است که در عملیات امداد و نجات مسئولیتی ندارد، است.

◼️در گذشت هموطنان عزیزمان را به خانواده های داغدار و ملت ایران تسلیت عرض می نماییم

پاسخ دادن