زمانِ استقلال اقتصادی است

زمانِ استقلال اقتصادی است
روزنامه اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیرمسئول- بالاخره صبوری در برابر کوتاهی های اتحادیه اروپا در انجام تعهداتش در قبال ایران به پایان خود نزدیک می شود و اروپایی ها برغم وعده و وعید هایی که داده بودند تقریبا هیچ اقدام مثبتی در جهت حفظ برجام و انجام تعهداتشان انجام ندادند.

تهران – اقتصادبرتر  – ۱۶ شهریور ۹۸

آن طور که مقام های آمریکا نظیر ترامپ ، برایان هوک و استیو منوچین نیز گفته اند میانجیگری فرانسه موثر نبوده است و تحریم های ایران ادامه خواهد یافت. این اظهارات مقام های آمریکا بمنزله عدم پای بندی غربی ها به تعهداتشان در قبال برجام است که طرف دیگر آن تداوم اقدامات آفندی ایران در کاهش تعهدات برجامی است

. به عبارت دیگر روز پنجشنبه ۱۴ شهریور که ضرب الاجل ایران برای اجرای تعهدات اروپا به پایان رسید ایران بایستی گام سوم کاهش تعهدات خود را آغاز کند . در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را بلافاصله آغاز کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مد نظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه که برای غنی‌سازی نیاز است را انجام دهد و شاهد سرعت عمل بیشتری در این زمینه باشیم.

متاسفانه طی سال های گذشته تمرکز بیش از حد دولت روی مذاکره با غرب و امیدواری به وعده و وعید های آنان در قبال برجام باعث شد تا بخش های مختلف کشور در انتظار کاهش تحریم ها فرصت های ارزشمندی را از دست بدهند و از ظرفیت های داخلی برای تامین نیازهای کشور غافل شوند . اگر طی چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، بخش های مختلف کشور در قالب برنامه های توسعه اقدام به تامین نیازهای اساسی کشور کرده بودند ، قطعا امروز شاهد استقلال و خودکفایی در اکثر بخش های کشور خصوصا اقتصاد و صنعت بودیم . در حقیقت رویکرد به غرب باعث از دست رفتن فرصت های طلایی در خودکفایی کشور شد . اکنون که پس از چندین سال کش و قوس، شاهد عدم پای بندی غرب خصوصا آمریکا و اروپا به تعهداتشان بودیم، بایستی از تجربه به دست آمده حداکثر استفاده را کرده و تولید کشور را به سمت و سوی تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی و تولید داخل هدایت کنیم . چندی پیش که آمریکایی ها تهدیدات شدید الحنی را علیه ایران انجام دادند ، این امر باعث شد گفتمان کشور به سوی تولید داخل تغییر کند و به همین جهت در مدت کوتاهی نهضت ساخت داخل دوباره شکل گرفت و در بخش های مختلف خصوصا در حوزه تولیدات دانش بنیان ها شاهد توفیقات خوبی بودیم اما پس از رجوع دوباره اروپایی ها خصوصا میانجیگری های رئیس جمهور فرانسه ، حال و هوای کشور دوباره برجامی شد و متاسفانه رویکرد ها به سمت اروپا تغییر کرد و دوباره گفتمان ضرورت توجه به ظرفیت های داخل برای مدتی تحت الشعاع سفر ها و مذاکرات با غربی ها قرار گرفت و رها شد .

اکنون که برای همگان بی ثباتی غربی ها نسبت به انجام تعهداتشان ثابت شده است همه مسئولان کشور باید از گذشته درس عبرت بگیرند و بدون توجه به وعده و وعید های غرب ، انرژی و تلاش خود را صرف احیای ظرفیت های داخلی خصوصا تقویت تولیدات شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف کنند.

متاسفانه در چند سال اخیر رویکرد به غرب باعث شد ایران دوستان و متحدان آسیایی خود را نیز از دست بدهد ،  خصوصا چینی ها که بارها در مذاکره با مقام های سطح مختلف ایران به این مهم اشاره کرده بودند، ایرانی ها هر وقت با غربی ها خوب هستند چین را فراموش می کنند اما هر وقت رابطه اشان با غربی ها به هم می خورد به یاد شرقی ها می افتند که متاسفانه این سخن چینی ها دور از واقعیت نیست .

اکنون وقت آن رسیده است که ایران با کشورهای مختلف شرقی روابط بلند مدت خود را تنظیم و تثبیت کند تا غربی ها نتیجه بد عهدی های خود را شاهد باشند . معنی مطالب ذکر شده این نیست که ما نباید با غربی ها مذاکره و مراوده داشته باشیم ، بلکه مفهوم آن این است که به آن ها امید نداشته باشیم  و اولویت اول را معطوف به توانایی های موجود در داخل و سپس ظرفیت های کشورهای شرقی کنیم و در کنار آن با غربی ها هم بدون امید به آنان روابط معمول خود را داشته باشیم . گفتمان کشور را از برجام خارج کنیم و به جای آن گفتمان تولید و استقلال اقتصادی و صنعتی را جایگزین نماییم قطعا به این روش بی مهری غربی ها را بهتر جبران خواهیم کرد .

پاسخ دادن