زنان در رانندگی منضبط تر از مردان هستند

طبق آمار زنان در رانندگی منضبط تر از مردان هستند،  در این راستا ۲۵ درصد متوفیان سوانح رانندگی را بانوان تشکیل می دهند.

تهران- اقتصادبرتر – ۲۵ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، پویش اجتماعی بانوان امروز در هفته ایمنی حمل و نقل، در وزارت راه و شهرسازی و در قالب ویدئوکنفرانس در دانشگاه الزهرا (س) آغاز به کار کرد. در این مراسم، شهرام آدم نژاد معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ما برای کاهش اثرات تصادفات رانندگی به ویژه کاهش کشته ها نیازمند اقدامات گسترده هستیم. ۲۰ سال پیش تعداد ۲۸ هزار کشته و یک میلیون مصدوم سالانه در سوانح رانندگی داشتیم، اما با انجام اقداماتی از سال ۸۲ نظیر اجرای استانداردهای بین المللی، آموزش، ارتقای ایمنی راه، بهبود وضعیت تجهیزات، بهبود ارتقای وضعیت ناوگان، شخصی و عمومی و کنترل و نظارت توسط سیستم های هوشمند، آمار سوانح کاهش یافت و تلفات تصادفات به ۱۷ هزار کشته و ۶۰۰ هزار مصدوم در سال رسید.

رئیس کمیسیون ایمنی راه ها با بیان اینکه طرح جامع نقشه راه ایمنی راه ها دنبال شد، گفت: نقشه راه تهیه شد و در حوزه نظارت و کنترل، تغییرات بنیادی دادیم. درباره ایمنی راه ها و رفع نقاط پرحادثه و ارتقای شبکه عبور و مرور نیازمند اصلاح مختصات هندسی بودیم. برخی ویژگی های ناوگان باید تغییر کند و خودروسازان باید در حوزه ایمنی توجه خاص داشته باشند. در حوزه تصادفات، زنان، کودکان و معلولان نیازمند توجه بیشتر هستند.  داده های حمل و نقلی نشان می دهد خانم ها نسبت به آقایان در رانندگی منضبط تر هستند و بیشتر مقید به قواعد هستند، البته در واکنش به رفتارهای رانندگی این موضوع متفاوت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: درسال جاری بانوان به عنوان همراهان و مادران آسیب‌دیدگان سوانح رانندگی مورد توجه خاص قرار گرفتند و پویش زنان علیه سوانح رانندگی امسال راه‌اندازی شد. در واقع زنان به عنوان کاربران اصلی، کاربران همراه و کاربران ناظر مورد توجه قرار گرفتند. فعالان ایمنی راه‌ها بر این امر صحه می‌گذارند که هر وقت از بانوان در زمینه آگاهی‌بخشی کمک گرفته شده، نتایج مثبتی داشته است.  کشوری که ۱۷ هزار کشته و ۶۰۰ هزار مصدوم حاصل از سوانح رانندگی دارد، نیازمند اقدامات گسترده است که ارتقای آگاهی در این حوزه ضروری است. باید در زمینه آگاهی و آموزش که منجر به افزایش مهارت می‌شود، توجه خاص داشت. امیدواریم روند کاهشی تصادفات با ارتقای ایمنی ادامه یابد، البته کاهش تصادفات امسال بخشی به دلیل محدودیت‌های تردد و بخشی هم به علت اقدامات مثبت همه اعضای کمیسیون ایمنی راه‌ها و پلیس راه بوده است.

پاسخ دادن