زندگی مسالمت آمیز با کرونا

زندگی مسالمت آمیز با کرونا

احمد خادم المله  – مدیر مسئول روزنامه اقتصاد برتر – کرونا پدیده ناشناخته عصر حاضر که به گفته برخی کارشناسان پس از جنگ جهانی دوم خطرناک و پر تلفات ترین رویداد جهانی است که وحشت و ترس فوق العاده ای در ساکنان کره خاکی ایجاد کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ فروردین ۹۹

#کروناویروس فرآیند خاص خود را سپری می‌کند دوره آغازین خود را طی کرده و به سوی نقطه اوج در حرکت است و در مسیر حرکت خود هر روزه هزاران قربانی از کشورهای مختلف جهان می‏گیرد. این ویروس ناشناخته از ویژگی‏های منحصر بفردی برخوردار است از جمله اینکه فقیر و غنی نمی‏شناسد و در میان قربانیان آن بسیاری از شخصیت‏های تراز بالای جهانی نیز حضور دارند. کسب و کارهای عمومی را به تعطیلی کشانده و میلیون‏ها نفر در سراسر جهان را خانه نشین کرده است.

هر چه به سوی اوج شیوع ویروس نزدیک می‌شویم، اقتصاد جهان بیش از پیش آسیب می‌بیند و متغیرهای اقتصاد و معیشت جهانی را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در همین زمینه روسای سه آژانس سازمان خواروبار جهانی «فائو»، «تجارت جهانی» و «سازمان بهداشت جهانی» هشدار دادند، اگر مقام‌های کشورها نتوانند بحران شیوع ویروس کرونا را کنترل کنند، جهان با خطر کمبود مواد غذایی مواجه خواهد شد.

ویروس کووید ۱۹ علاوه بر قربانی گرفتن، ناتوان ساختن و خانه نشین کردن میلیون‏ها انسان، مشاغل زیادی را نابود کرده و صدها هزار بیکار را روانه خانه‌ها کرده است که تداوم این وضعیت قطعا به مشکلات روحی، روانی، اجتماعی، اقتصادی،‌ فرهنگی و معیشتی منجر خواهد شد. مدیران ارشد بسیاری از کشورها از ترس افزایش تلفات انسانی ساده ترین راهی که برای مقابله با ویروس کرونا انتخاب کرده اند جدا کردن مردم از یکدیگر و خانه نشین ساختن شهروندان کشورهاست که البته در زمانی که اطلاعات دقیقی از ویروس کرونا و کارکردهای آن در دست نیست، درمان مشخصی برای آن وجود ندارد، کشورها با کمبود ظرفیت‏های بهداشتی و درمانی برای مقابله مواجه هستند و مردم از شیوع این بیماری وحشت کرده اند، جدا سازی و خانه نشینی مردم امری طبیعی است اما روندی که پیش رو داریم اگر شیوع ویروس تداوم پیدا کند و خانه نشینی و بیکاری مردم نیز ادامه یابد به طور قطع با مشکلات جدید دیگری مواجه خواهیم شد که شاید تبعات آن کمتر از شیوع ویروس کرونا نباشد.

دولت‌ها در راهکارهای مقابله در حال حاضر ساده ترین راه را انتخاب می‌کنند و یکی پس از دیگری صنوف و مشاغل مختلف را تعطیل نموده و مردم را راهی خانه می‌کنند. ضمن تایید طرح‌هایی نظیر جدا سازی مردم و خانه نشینی در شرایط کنونی باید گفت: این اقدام تنها راهکار ممکن نیست و در کنار اجرای چنین طرح‌هایی دولت‌ها باید خود را برای تداوم احتمالی این بیماری آماده کنند. اگر شیوع بیماری تداوم پیدا کند هیچ راهکاری وجود ندارد مگر اینکه پروتکل‏های بهداشتی را برای صنوف مختلف و تجارت خارجی تعریف و اجرا کنیم.

به مردم باید آموزش داده شود که چطور می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را با وجود شیوع کرونا با رعایت پروتکل‏های بهداشتی تعریف شده انجام دهند. امیدواریم کرونا به زودی ریشه کن شود و جهان از دست این ویروس منحوس نجات پیدا کند اما اگر بیماری ادامه یابد، آیا می‌توان میلیون‌ها انسانی را که معیشت آنان به در آمد روزانه اشان بستگی دارد در خانه نگهداشت!؟

لذا از فرصت خانه نشین کردن مردم باید حداکثر استفاده را برای آماده سازی جامعه جهت همزیستی مسالمت آمیز با کرونا تحت پروتکل‏های خاص آماده کرد تا خسارات جانی و مالی امروز کرونا به اشکال دیگری بروز نکند. توصیه امروز اکثر رهبران جهان، آماده شدن برای کار و زندگی در کنار بیماری با رعایت نکات بهداشتی خاص است. زودتر تصمیم بگیریم و اقدام کنیم که فردا دیر است.

پاسخ دادن