زنگنه:ایران برای بازگشت به بازار نفت اجازه نمی‌خواهد

وزیر نفت گفت: ایران برای بازگشت به بازارهای نفت نیازی به اجازه ندارد زیرا صاحب حق است و صادرات ۲.۳ میلیون بشکه‌ای امکانپذیر است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، بیژن زنگنه امروز  در حاشیه مراسم آغاز حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی توضیح داد: چنانچه تحریم نباشد و منابع برای احیای چاه‌ها تولیدشان کم شده فراهم شود، صادرات ۲.۳ میلیون بشکه امری کاملا میسر است.  به عنوان وزیر تعهد کاری را نمی دهم که توان انجام کار آن را نداشته باشم و برای نفت ایران بازار وجود دارد و قیمت ها پایین نمی آید.  اوپک حساسیت و تعهد لازم را برای حفط قیمت دارد، ایران برای بازگشت به بازار نفت اجازه نمی خواهد زیرا این موصوع را حق خود می داند.

وزیر نفت در مورد احتمال نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰تاکید کرد: این موضوع را من هم شنیده ام و چنانچه چیزی بخواهم بگویم، بیان می کنم و به شنیده ها اعتماد نکنید. در مورد افزایش مصرف گاز نیز مردم به اندازه نیاز مصرف کنند، تا اسراف نشود و نا چار نشویم گازصنایع را محدود سازیم.  مصوبه گازبهای رایگان ۴۰۰ میلیارد تومان بار مالی دارد و بعد از ۶ ماه برای جبرانش راهکار می دهیم.
وی در مورد احتمال بازگشت شروت های خارجی در صورت رفع تحریم ها گفت: اول آمریکا به برجام برگردد بعد درباره این موضوع صحبت می کنیم. موضوع پیش فروش نفت در لایحه بودجه سال بعد مطلق نیست و فروش اوراق مالی و پیش فروش سازکاری است که در سال های قبل نیز وجود داشته است.

وزیر نفت در خصوص توسعه میادین مشترک نیز تاکید کرد: فعلا تمرکز روی بلال و فرزاد و کیش و پار س جنوبی در بخش گاز و غرب کارون، جفیر و سپهر در بخش نفت است. فاز اول پالایشگاه فاز ۱۴ تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

پاسخ دادن