زنگنه : درآمد پتروشیمی در ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می رسد

وزیر نفت گفت: با برنامه ریزی های انجام شده درآمد پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ با افتتاح طرح‌های در دست اجرا به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

تهران – اقتصاد برتر –  ۴ دی ۹۹

زنگنه گفت : جهش اول درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد دلار رسید و در جهش دوم با اتمام طرح‌ها در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید. بیژن زنگنه در مراسم بهره برداری از سه  طرح پتروشیمی با حضور رییس‌جمهوری، گفت: وزارت نفت در دوران تحریم همت و عزم خود را برای تدوم توسعه نفت به کار بسته و با اتکا به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دستاوردهای بزرگی به‌ دست آمده و جهش‌های صنعت پتروشیمی یکی از این دستاوردهای ویژه است که امروز به بهره‌برداری می‌رسد. وی افزود: درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۷۶ بر پایه قیمت‌های ثابت سال ۹۵، حدود دو میلیارد دلار بود که با طراحی گسترده که در این سال شروع شد درآمد این صنعت با جهش اول در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد دلار رسید از سال ۹۲ با جهش دوم این کار صنعت پیگیری شد و با اتمام طرح‌ها در سال ۱۴۰۰ این درآمد به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و در سال ۱۴۰۴ با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و طرح‌های در دست اجرا به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید. وزیر نفت گفت: امسال در ادامه طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی طبق وعده، ۱۹ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری می‌رسند. وی توضیح داد: تا کنون هفت طرح به بهره‌برداری رسیده است و امروز سه طرح دیگر افتتاح می‌شود که طرح اول، فاز پتروشیمی ایلام است، بعد پتروشیمی هگمتانه و سپس به مجموعه طرح‌های کوچکی که در ارومیه خواهد رسید. زنگنه توضیح داد: نخستین طرحی که امروز افتتاح می‌شود فاز دو پتروشیمی ایلام است. فاز اول آن در اردیبهشت ۹۳ افتتاح شد که واحد پلی اتیلن و سرویس‌های جنبی ایلام بود.

وی گفت : امروز دو واحد که گوگرد زدایی خوراک و دومی که بسیار مهم است، الفین پتروشیمی ایلام که نخستین الفینی محسوب می شود که در غرب کشور احداث شد.

به گفته وزیر نفت، ظرفیت مجموع این طرح ۷۶۵ هزار تن است که با سرمایه‌گذاری ۸۶۶ میلیون یورو توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس افتتاح می‌شود. خوراک این طرح اتان، C۳ و C۵ که از پالایشگاه گاز ایلام می‌آید به اتیلن، پروپیلین و سایر مشتقات تبدیل می‌شود.

وی تاکید کرد: طرح فاز دو پتروشیمی ایلام طرح بسیار مهمی است به خصوص پروپیلن تولیدی و یک طرح پلی پروپیلن در ایلام با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن، سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلار با پیشرفت ۵۲ درصد در دست اجرا قرار دارد که بسیار مهم است.

زنگنه با بیان اینکه ایلام، استان بسیار مهمی از نظر صنعت نفت محسوب می شود،‌ افزود: علاوه بر اقدام های صنعت نفت در این استان طرح‌های توسعه میدان نفتی آذر، میدان نفتی آبان، میدان‌های پایدار غرب چشمه خشک و میدان‌های پایدار شرق را با سرمایه‌گذاری در قالب آی پی سی و بیع متقابل دردست اجرا داریم. همینطور توسعه میدان تنگه بیجار که خوراک پتروشیمی ایلام را تامین می‌کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: طرح ان جی ال ۳۱۰۰ با بیش از ۵۵ درصد پیشرفت در دست اجراست که مانع سوختن گازهای منطقه ایلام می‌شود و ۸۹۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده و آخر ۱۴۰۰ باید به بهره‌برداری برسد؛ خوراکی که از اینجا تولید می‌شود به پتروشیمی دهلران داده می‌شود که در دست اجراست.

وی درباره دومین طرحی که به بهره‌داری می‌رسد، گفت: پتروشیمی هگمتانه طرح دیگری است که امروز به بهره‌برداری می‌رسد و یک صنعت پایین دستی به حساب می آید و چون در منطقه عمومی همدان پتروشیمی نداشتیم و با پیگیری‌های نماینده همدان این طرح را آغاز و امروز به بهره‌برداری می‌رسد و ۴۵ هزار تن پی وی سی گرید پزشکی تولید می‌کند که برای ساخت وسایل پزشکی همچون سرم و سرنگ استفاده می‌شود و امکان توسعه آن توسط سرمایه‌گذاری وجود دارد.

پاسخ دادن