زنگ خطر؛ رشد اقتصادی ایران منفی شد

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، اطلاعات مربوط به رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه ۹۷ را منتشر کرد.

تهران – اقتصادبرتر- ۲۶ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، بر این اساس در ۹ ماهه ۱۳۹۷ محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷ به رقم ۵۴۱٫۳ هزار میلیارد تومان با نفت و ۴۳۰٫۳ هزار میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده است.

این در حالی است که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با احتساب نفت ۵۶۲٫۷ هزار میلیارد تومان و بدون نفت ۴۳۸٫۷ هزار میلیارد تومان بوده که نشان از رشد منفى ۳٫۸ درصدی محصول ناخالص داخلی با احتساب نفت و منفى ۱٫۹ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷ دارد.

بر اساس این گزارش، در ۹ ماهه پارسال میزان رشد نسبت به دوره مشابه ۱۳۹۶ در رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی منفی ۲٫۱ درصد، گروه صنعت منفی ۷٫۹ درصد و گروه خدمات مثبت ۰٫۶ درصد بود.

اقتصادبرتر

نتایج مذکور حاکی از آن است که در نه ماهه سال ١٣٩٧ رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٢,١- ، گروه صنعت ٧.٩ – و گروه خدمات ٠.۶ درصد نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ۴٢ رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev۴ انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری،گروه صنعت شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان می‌باشد و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت­های خدماتی مربوط به تأمین جا وغذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت­های مالی و بیمه،مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار ودامپزشکی،اداره امورعمومی وخدمات شهری، آموزش، فعالیت­های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است.

پاسخ دادن