زورآزمایی تلفنی در جنگ تجاری

زورآزمایی آمریکا و چین در عرصه جنگ تجاری به ویژه پس از شکست مذاکرات دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، وارد مرحله جدیدی از تهدید و تطمیع از سوی واشنگتن شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، حتی نشست ماه مارس در پایان آتش بس تجاری نیز لغو شده است. به این ترتیب روزهای بدتری در انتظار اقتصاد جهانی است. با این حال دولت ترامپ برنامه های خاصی برا یچین در سال ۲۰۲۰ در نظر دارد که موجب موضع گیری انتقادی مقمات پکن شده است.

*سومین دور مذاکرات تلفنی چین و آمریکا برگزار شد

خبرگزاری رسمی چین از برگزاری سومین دور مذاکرات تجاری چین و آمریکا به صورت تلفنی خبر داد.

به گزارش شینهوا، در این مذاکرات «لیو هه»، معاون نخست وزیر، عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست و مذاکره کننده اصلی چین با رابرت لایتیزر و استیون منوچین نماینده تجاری و وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا گفت و گو کرد.

خبرگزاری شینهوا گزارش کرده است که مذاکرات دو طرف پیشرفت قابل توجهی در زمینه تنظیم جزئیات متن توافق نامه نهایی داشته است.

در همین حال استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که نشست دونالد ترامپ و شی جین پینگ سران آمریکا و چین که قرار بود اواخر مارس برگزار شود فعلا انجام نخواهد شد.

او به خبرنگاران افزود: هر دو طرف با حسن نیت کار می‌کنند تا سعی کنند با بیشترین سرعت ممکن به توافق برسند.

همزمان با پیشرفت مذاکرات تجاری چین و آمریکا، قانون سرمایه‌گذاری بازرگانان خارجی چین پیش از ظهر جمعه در آخرین روز مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن با اکثریت آرا به تصویب رسید.

یکی از محور مذاکرات چین و آمریکا در جنگ تجاری، رعایت مالکیت معنوی و همچنین جلوگیری از انتقال اجباری فناوری از شرکت‌های آمریکایی به شرکت‌های چینی است که در این قانون مورد بحث قرار گرفته است.

مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا که از یک سال پیش آغاز شده است به نظر می‌رسد در مسیر رسیدن به توافق باشد، کارشناسان می‌گویند روی کلیات توافق شده است اما طرفین در حال تنظیم سند جزئیات این توافق هستند.

چین قرار است تعرفه‌های پایینی بر تولیدات کشاورزی، شیمیایی، خودرو و سایر کالاهای آمریکا اعمال کند و ۱۸ میلیارد دلار گاز طبیعی از شرکت چنیره مستقر در هوستون آمریکا خریداری کند.

علاوه بر این، چین متعهد شده است بازه زمانی حذف محدودیت‌های مالکیت خارجی در زمینه خودرو را افزایش دهد و تعرفه‌های خودروهای وارداتی را به زیر نرخ فعلی ۱۵ درصد کاهش دهد.

ترامپ و شی در حاشیه نشست دسامبر گذشته گروه ۲۰ در آرژانتین با توقف جنگ تجاری طرفین تا اول مارس ۲۰۱۹ توافق کرده بودند.

ترامپ دو هفته پیش با استناد به پیشرفت‌های حاصله در زمینه دستیابی به توافق تجاری با چین، این آتش بس سه ماهه را تمدید کرد و افزایش تعرفه واردات چین از ۱۰ به ۲۵ درصد را به تعویق انداخت.

مذاکره کنندگان آمریکایی و چینی پس از چندین دور مذاکرات مستقیم در سال گذشته، اکنون از طریق تلفن و ویدئو کنفرانس برای به نتیجه رساندن توافقنامه تجاری بین دو کشور در تلاشند.

*برگزار نشدن نشست تجاری روسای جمهور آمریکا و چین در ماه مارس

نشست تجـاری دونالـد تـرامپ رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینـگ همتای چینی وی برگـزار نخواهد شد.

 نشست تـرامپ و شی جینپینـگ در مـاه مارس بـرگزار نخواهد شد. این گـزارش می‌افزاید روز پنج شنبه «استفان منـوچین»، وزیـر خـزانه داری آمریکا تاکیـد کرد نشست تجاری که قـرار بود ماه مـارس بین روسای جمهور آمریکا و چین برگزار شود، به دلیل کارهای باقیمانـده، در مـارس برگزار نخواهد شد. دونالـد تـرامپ قبلا گفته بود که مـذاکرات تجاری با چین به سـرعت در حال پیشرفت است، اما مجـددا تاکیـد کرد که یک توافـق بد را امضـاء نمی کند.

آمـریکا قصد دارد تعهد لازم از چین به منظور پایان دادن به رفتـارهای تجاری این کشور، که آمریکا آن را غیرمنصفانه توصیف می‌کند، اخذ نماید؛ به اعتقاد آمـریکا انتقال فنآوری اجباری، دسترسی محـدود به بازار چین، از جمله رفتارهای غیـرمنصفانه و ناعـادلانه است. مذاکـرات تجـاری بین چین و آمـریکا از ماه‌ها پیش تاکنون در جـریان است، بی آن که نتیجه ملمـوسی به دنبال داشته باشد.

*هزینه ۷.۸ میلیارد دلاری ترامپ برای جنگ‌های تجاری

 بر اساس تحقیق منتشر شده تیمی متشکل از اقتصاد دانان برجسته دانشگاه‌های آمریکا در این هفته، جنگ‌های تجاری دونالد ترامپ برای اقتصاد آمریکا در زمینه تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۸ مبلغ ۷.۸ میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

نویسندگان این تحقیق اعلام کرده اند، آنها تاثیرات کوتاه مدت اقدامات رئیس جمهور آمریکا را تحلیل کرده و دریافته اند که واردات از کشور‌های مورد هدف به میزان ۳۱.۵ درصد کاهش یافته و در همین حال صادرات آمریکا به کشور‌های مورد نظر ۱۱ درصد کمتر شده است. طبق یافته‌های آنها، ضرر سالانه مصرف کننده و تولید کننده از هزینه‌های بالای واردات مجموعا به ۶۸.۸ میلیارد دلار می‌رسد.

کارشناسان دانشگاه‌های آمریکا اعلام کردند جنگ‌های تجاری ترامپ برای اقتصاد این کشور در زمینه تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۸ مبلغ ۷.۸ میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

این تحقیق توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه‌های کالیفرنیا، کلمبیا، ییل و دانشگاه لس آنجلس در کالیفرنیا گردآوری و توسط موسسه تحقیقاتی اداره ملی اقتصادی منتشر شده است.

البته آمریکا قصد انجام اقدامات دیگری هم دارد. این اقدامات در ر بودجه ۲۰۲۰ این کشور تدوین شده است.

*چین: امیدواریم آمریکا «تفکر بازی با حاصل جمع صفر» را کنار بگذارد

وزارت خارجه چین اشاره به نام این کشور و روسیه در طرح بودجه سال ۲۰۲۰ دولت آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

وزارت خارجه چین تمرکز بودجه سال ۲۰۲۰ دولت آمریکا بر چین و روسیه به عنوان دشمنان این کشور را مورد انتقاد قرار داد و ابراز امیدواری کرد واشنگتن «تفکر بازی با حاصل جمع صفر» را کنار بگذارد.

«لو کانگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به پیش‌نویس طرح بودجه آمریکا گفت: چین به طور مداوم در حال ارتقای یک مفهوم جدید امنیتی پایدار و جهانی مشترک است. امیدواریم آمریکا «تفکر بازی با حاصل جمع صفر» را رها کرده و نگاه به روابط با قدرت‌های بزرگ از منظر مقابله را متوقف کند و همچنین برای اطمینان از صلح، ثبات و امنیت جهانی همکاری با چین، روسیه و دیگر کشور‌ها را آغاز کند.

این مقام وزارت خارجه چین ابراز امیدواری کرد نسخه نهایی پیش‌نویس بودجه آمریکا عاری از جزئیات منفی درباره چین و روسیه باشد. وی همچنین از همه کشور‌ها خواست به دنبال توسعه و منافع مشترک در حوزه امور خارجه باشند.

این اظهارات در حالی بیان شد که روز گذشته دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت بودجه کاخ سفید، طرح پیشنهادی بودجه سال ۲۰۲۰ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را منتشر کرد. در این سند بر تقویت آمادگی این کشور و نیز اولویت دادن به رقابت استراتژیک با چین و روسیه تاکید شده است. در طرح بودجه جدید دولت ترامپ در همه زمینه‌ها بجز حوزه دفاعی، امنیت ملی و امور کهنه سرباز‌ها درخواست کاهش بودجه مطرح شده است.

پاسخ دادن