زیاده خواهی اروپا در قبال ایران

زیاده خواهی اروپا در قبال ایران

اعضای اروپایی برجام: اگر ایران خواستار حفظ برجام است، تولید اورانیوم فلزی را فورا متوقف کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، رویترز می‌گوید، یکی از اهداف اصلی توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در سال ۱۳۹۴، این بود فاصله ایران با تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی به مدت حداقل یک سال برساند. در چارچوب این توافق ایران پذیرفت برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در مقابل تحریم‌های علیه این کشور لغو شد.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند، اکنون ایران با عدول از تعهدات خود در چارچوب برجام فاصله خود برای تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتم را به کمتر یک سال رسانده است.

این در حالی است که ایران هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد می کند.

در همین روز فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز «نگرانی عمیق» نسبت به اقدامات هسته‌ای ایران تاکید کردند چنانچه جمهوری اسلامی خواستار «حفظ» توافق برجام است، باید تولید اورانیوم فلزی را فورا متوقف کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز ۲۴ دی تایید کرد، جمهوری اسلامی فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است.

احیا برجام «کافی نیست»

وزیر خارجه فرانسه در ادامه این مصاحبه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد سال آینده، اظهار داشت، باید به ایرانی‌ها گفت که دیگر بس است و ایران و ایالات متحده را به برجام بازگرداند.

جو بایدن اعلام کرده است آمریکا به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت، اما تاکید کرده است که ایران می‌بایست به طور کامل تعهدات در چارچوب برجام را اجرا کند. این در حالی است که ایران می‌گوید، ابتدا باید تحریم های آمریکا علیه این کشور لغو شود.

ژان ایو لودریان در ادامه گفته است، اما بازگشت هردو طرف به برجام کافی نخواهد بود.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرد، مذاکرات سختی می بایست درباره برنامه توسعه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در کشورهای همسایه و منطقه صورت گیرد.

مقام‌های حکومت ایران و رهبر جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که حاضر به مذاکره درباره برنامه موشکی خود نیستند.

از زمان امضای برجام در سال ۱۳۹۴، آزمایش‌های موشکی بالستیک ایران به موضوعی مناقشه‌انگیز بین جمهوری اسلامی و غرب تبدیل شده است.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ در قطعنامه‌ ۲۲۳۱ که در حمایت از برجام تصویب کرد، از ایران خواست «از هرگونه فعالیت مربوط به توسعه موشک‌های بالستیک که با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده، خودداری کند».

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که آزمایش‌های موشکی ایران ناقص این قطعنامه نیست چون تهران قصدی برای ساخت کلاهک هسته‌ای ندارد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه شنبه ۲۷ دی ماه گفته است که ایران درمسیر تقویت توانمندی ظرفیت سلاح اتمی خود است و ضروری است که آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام برگردند.

ایران اخیرا اعلام کرده است که تولید اورانیوم ۲۰ درصدی را در تاسیسات فردو از سر گرفته و سانتریفیوژهای پیشرفته نصب کرده است. ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های گسترده واشینگتن، از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب این توافق عدول کرده است.

در آستانه روی کار آمدن دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید، مجلس شورای اسلامی در ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، راه را برای کاهش تعهدات باقیمانده ایران باز کرد.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با نشریه ژورنال دومانش گفته است: دولت ترامپ سیاست آنچه که کارزار فشار حداکثری خواند٬ در قبال ایران اتخاذ کرد. تنها نتیجه این راهبرد افزایش تهدید و خطر بود.

ژان ایو لودریان تصریح کرد: این می‌بایست متوقف شود، چرا که، این را واضح می‌گویم، ایران در مسیر تقویت توانمندی (سلاح) هسته‌ای قرار دارد.

پاسخ دادن