زیاد مصرف کنید باز هم خاموشی بازمی گردد

مصرف برق خانگی تهرانی ها
اقتصاد برتر

مصرف برق کشور که در ۹ روز اخیر روند کاهشی پیدا کرده بود، در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه روز گذشته دوباره وارد کانال ۴۰ هزار مگاواتی شد، این موضوع باعث افزایش نگرانی درباره وضعیت تامین سوخت نیروگاه‌ها و احتمال بازگشت خاموشی‌ها شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۵ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا ، روند مصرف برق کشور از ۲۵ دی‌ماه کاهشی شده بود به‌گونه‌ای که روز ۲۶ دی‌ماه براساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران که مورد بررسی خبرنگار اقتصادی ایرنا قرار گرفت به ۳۲ هزار و ۷۰۵ مگاوات که پایین‌ترین حد در یک ماه و نیم اخیر بود رسید.

این روند کاهشی که ناشی از اطلاع رسانی متولیان صنعت برق درباره تشویق مشترکان به کاهش مصرف و همراهی مردم بود، دغدغه تامین گاز نیروگاه ها را تا حدودی برطرف و سایه خاموشی را دور ساخته بود.

اما روز گذشته و در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه با افزایش برودت هوا، میزان مصرف برق هم روند افزایشی به خود گرفت و وارد کانال ۴۰ هزار مگاوات شد که تداوم آن مجدد به نگرانی در باره وضعیت تامین سوخت نیروگاه ها و نیز اعمال احتمالی خاموشی دامن خواهد زد.

براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران روز چهارم بهمن ماه میزان مصرف برق به عدد چهل هزار و ۱۰ مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۳۴ هزار و ۱۰۸ مگاوات برق) رشد بیش از ۵ هزار مگاواتی را نشان می‌دهد.

همچنین، میزان مصرف برق صنایع در این ساعت به عدد ۳ هزار و ۵۹۴ مگاوات کاهش یافته است.

درباره کاهش مصرف بخش صنایع «مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق گفته بود که با هماهنگی بخش صنعتی، محدودیت مصرف اعمال خواهد شد تا از بروز خاموشی در بخش خانگی و مراکز حساس جلوگیری شود.

البته میزان مصرف برق در ساعت ۱۱ و ۴۴ دقیقه روز چهارم بهمن ماه، ۳۸ هزار و ۱۵۷ مگاوات بود که نشان می دهد هرچه به ساعت‌های عصر گاهی نزدیک‌تر شده‌ایم برودت هوا افزایش یافته و نیاز به برق را نیز دوچندان کرده است.

روز گذشته «محمدحسن متولی زاده» مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: اگر هر کدام از هموطنان تنها دمای هوای منزل و یا مرکز تجاری را یک درجه کاهش و یک لامپ اضافی نیز خاموش کنند، همه مشکل کشور در زمینه تامین سوخت گاز نیروگاه ها حل خواهد شد.

پاسخ دادن