زیان دلالان از خرید حواله خودرو در فضای مجازی

نوسان شدید قیمت خودرو باعث زیان دلالان خرید کننده حواله خودرو در فضای مجازی شده است .

تهران اقتصاد برتر ۲۲ آبان ۹۹

فضای مجازی این روزها جولانگاه خرید و فروش حواله خودرو شده اما ، کاهش قیمت خودرو در بازار این بار زیان خرید حواله را نصیب دلال ها کرده است. قیمت خودرو این روزها نسبت به چندماه گذشته، به شدت تب و تاب افزایشی گرفته و با طرح‌های سختگیرانه ای که خودروسازان پیش پای مردم گذاشته اند، امید خرید از بین رفته است. در بازار آزاد هم قیمت خودرو به شدت افزایش یافته و افراد امیدی برای خرید خودرو در بازار آزاد ندارند. از این رو برخی به خرید حواله رو می‌آورند که دردسر خاص خود را دارد.

گشت و گذاری در بازار مجازی نشان می‌دهد، خریداران از خرید حواله خودرو راضی نیستند و حواله‌های خریداری کرده را به دیگران واگذار می‌کنند. افرادی که برای خرید حواله اقدام می‌کنند باید مبلغی را به عنوان سود به فرد فروشنده بدهند که اصولا این مبلغ متغیر است و تفاوتی بین فروشنده و خریدار خواهد بود. در این بین ممکن است برخی طمع کنند و مبلغ زیادی از فرد خریدار بگیرند.

به دلیل افزایش قیمت محصولات درب کارخانه، برای افراد دیگر نمی صرفد که حواله بخرند چرا که اینگونه قیمت خودرو دریافتی درب کارخانه از قیمت بازار آزاد بیشتر شده است. اگر سری به سایت‌های نیازمندی آنلاین بزنیم با انبوهی از آگهی‌ها با مضمون «فروش حواله خودرو» مواجه می‌شویم؛ این در حالی است که ایران خودرو و سایپا هر دو اعلام کرده‌اند هرگونه خرید و فروش حواله خودرو‌های طرح فروش ویژه ممنوع است. نداشتن پول کافی یا تلاش برای دلالی باعث شده تا گروهی از برندگان قرعه‌کشی خودرو امتیاز خود را به قیمت‌های ٨ تا ٢٠‌میلیون تومان بیشتر از قیمت خودرو بفروشند. در بین فروشندگان از خریداران واقعی که قادر به تأمین مبلغ مورد نیاز خودرو نیستند تا دلالانی که با کارت‌های ملی اجاره‌ای اقدام به ثبت نام کرده بودند، وجود دارد.

·      نداشتن پول کافی عاملی در خرید حواله!

یکی از متقاضیان خریداران خودرو گفت: چند ماه است که برای خرید خودرو به سایت‌های فروش ۲ خودروساز مراجعه می‌کنم، اما با توجه به اینکه برای پیش خرید نیاز است تا قرعه کشی صورت گیرد و هیچ وقت موفق به برنده شدن در قرعه کشی نشدم، لذا مجبور به خرید حواله خودرو شدم. وی گفت : از طرفی قیمت خودرو در بازار آزاد به شدت افزایش یافته و توان خرید نداشتم، با کمی جست‌وجو در فضای مجازی، حواله خودرویی را خریدم که بابت این خرید ۲۰ میلیون تومان به فرد فروشنده تحویل دادم. علاوه بر آن به دلیل اینکه فروشنده زمان پیش خرید ۳۵ میلیون تومان واریز کرده بود، این مبلغ را هم پرداخت کردم. موعد تحویل خودرو ثبت نامی آبان ماه بود که اکنون برای تکمیل وجه باید اقدام کنم. با توجه به افزایش قیمت خودرو درب کارخانه اکنون قیمت نهایی خودرو حتی از قیمت خودرو در بازار آزاد بیشتر شده و برایم نمی صرفد خودرو را تحویل بگیرم. لذا از خرید حواله خودرو پشیمان هستم و دیگر کاری از دستم بر نمی آید.

  • هرگونه خرید و فروش حواله خودرو‌های پیش فروش ممنوع!

اکنون نیروی انتظامی وارد این ماجرا شده و با متخلفان این حوزه اتمام حجت می‌کند. سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا نیز در خصوص خرید و فروش حواله‌های خودرو، بیان کرد: هرگونه خرید و فروش حواله خودرو‌های پیش فروش در سایت ها، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خرید و فروش کاملاً غیرقانونی است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

این مقام انتظامی گفت : بعضی افراد سودجو در فضای مجازی با تبلیغات و درج آگهی مانند: “فرم درخواست پر کنید و خودروی خود را خارج از نوبت تحویل بگیرید” سعی در کلاهبرداری از شهروندان و متقاضیان خودرو دارند. رئیس پلیس فتا به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب تبلیغات و آگهی‌های افراد کلاهبردار در سایت‌ها و کانال‌های اجتماعی خرید و فروش خودرو را نخورده و حتما از منابع رسمی و معتبر اقدام به ثبت نام و خرید خودرو کنند و در صورت مواجهه با این گونه کلاهبرداری‌ها از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir مرکز فوریت‌های سایبری اطلاع رسانی کنند.

پاسخ دادن