زیان ۵۲ میلیارد دلاری بازار انرژی آمریکا در پی تنش با چین

در حال حاضر با افزایش اصطکاک میان رهبران پکن و واشنگتن ، چین به وعده خود مبنی بر خرید نفت ، گاز و سایر محصولات انرژی آمریکا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار پشت پا زده است ومحقق شدن قول خود را به تعویق انداخته است ، لذا تحلیلگران هشدار می دهند که افزایش تنش میان این دو کشور بازار انرژی آمریکا را با خطر روبرو خواهد ساخت.

بررسی داده های معاملات تجاری دو کشور در ماههای مارس و آوریل نشان می دهد ” چین ممکن است به به دلیل بالاگرفتن تنش های سیاسی خود با آمریکا نتواند از تعهدات خرید محصولات مهم کشاورزی و کالاهای استراتژیک همانند انرژی عمل کند . کارکنان بخش انرژی  در یک یادداشت تحقیقاتی به مشتریان بازار انرژی گفتند ” اظهارات ترامپ مبنی بر محکوم کردن چین در گسترش بیماری کووید۱۹ ممکن است حتی تعاملات تجاری آمریکا و چین را نیز محدودتر کند.

در فاز یک معاملات تجاری واشنگتن و پکن توافق کردند ، چین برای خرید ۱۸٫۵ میلیارد دلار نفت بیشتر در سال جاری ، و همچنین زغال سنگ و سایر محصولات انرژی آمریکا به ارزش ۳۳٫۹ میلیارد دلار در ۲۰۲۱ اقدام نماید . با این حال ، بررسی داده های گمرکی چین  توسط ClearView نشان می دهد در پایان دوره ۱۲ ماهه در ماه آوریل ، این کشور تنها ۳٫۶ میلیارد دلار زغال سنگ ، نفت ، کک و سایر محصولات انرژی از ایالات متحده وارد شده است.

لازم به ذکر است که این میزان فروش صورت گرفته قبل از تشدید تنش های دو کشور و دامن زدن آن با گسترش ویروس کرونا بوده است.

طبق اعلام آمریکا ۳۳ نهاد چینی به لیست سیاه تجاری  این کشور افزوده شده است.

این حکم خاص در قانون آمریکا شامل هنگ کنگ نمیشود و در حال حاضر ، قانونگذاران در حال ترغیب  رئیس جمهور آمریکا هستند تا تحریم های بیشتری را برای چین درنظر گیرد تا بتواند حمایت بیشتری از هنگ کنگ نموده و این کشور را برای نقض حقوق بشر در هنگ کنگ تحت فشار قرار دهد.  از آن طرف نیز چین ، به نوبه خود ، به  ایالات متحده در خصوص اعمال تحریم های بیشتر چین و دخالت در امور داخلی آن کشور هشدار داده است.

مدیرشورای ملی اقتصادی آمریکا نیز در مصاحبه با  CNBC گفت: کاخ سفید است نشان داد، با کاهش اختلافات تجاری در فازیک ممکن است کاهش یابد و روابط بهتر شود و معاملات تجاری بهبود یابد اما فکر می کنم رفتار های چین در هنگ کنگ یک اشتباه بسیار بزرگ هستند.

*رهبران صنعت نفت در حال حاضر نگران هستند

تنش های موجود میان دو کشور اجازه می دهد تا بخشی از تعهد قراردادهای بلندمدت چین برای خرید گاز طبیعی ایالات متحده در معرض خطر قرار گیرد.

در حال حاضر ، رهبران صنعت انرژی نگرانند که شرایط حاضر سیاسی باعث در معرض خطر قرار گرفتن بیشتر معاملات بالقوه شود.

اسکات لویرمن ، سخنگوی موسسه نفت آمریکا گفت: “ما از دولت می خواهیم که به همکاری دیپلماتیک با چین و جلوگیری از افزایش تنش های تجاری ، اقدام نماید که می تواند بهبود اقتصادی ملت آمریکا را بدنبال داشته باشد و امنیت بلندمدت انرژی را برایمان تامین کند که بشدت نیازمند آن هستیم. .”

مدیر اجرایی رئیس شورای اکتشاف و تولید آمریکا ، گفت که دولت ، قانونگذاران و تولید کنندگان انرژی ایالات متحده درک می کنند که روابط تجاری بلند مدت از اهمیت خاصی برخورداراست.

 وی افزود: “ما همه متعهدیم با همکاری با یکدیگر راه حل های عملی را پیدا کنیم تا بتوانیم به یک سازش معقول دست یابیم و اطمینان حاصل کنیم ، چین در فاز یک ، خود را به انجام تعهدات تجارت انرژی برای خرید نفت خام و گاز طبیعی عمل نماید.

لازم یه یادآوری است که پیش از این ، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرده بود چین را از فهرست کشورهایی که به گفته این وزارتخانه نرخ ارز را “دستکاری می‌کنند” خارج کرده است.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا اظهار داشت که چین در توافقنامه‌ تجاری با واشنگتن به طور قاطع تضمین کرده است که برای افزایش صادرات خود، ارزش “یوآن” را کاهش ندهد.

علاوه بر این قرار است که پکن شفافیت بیشتری را در رابطه با نرخ ارز و تراز تجاری خود به خرج ‌دهد.

از این پس چین در فهرست “کشورهای تحت نظارت” قرار دارد؛ کشورهایی که در زمینه اقدامات ارزی توسط واشنگتن رصد می‌شوند.

دولت آمریکا تابستان گذشته چین را متهم کرد که به منظور تقویت اقتصاد صادراتی، ارزش  واحد پول خود یوان را کاهش داده است. پکن این اتهام را رد کرد.

یوان ضعیف باعث می‌شود که خریداران خارجی به جای دلار یا یورو به این ارز و در نتیجه به خرید کالاهای چینی رو بیاورند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بارها چین را به اقدامات ناعادلانه تجاری متهم کرده بود.

*توافقنامه تجاری

ایالات متحده و چین قرار است که روز چهارشنبه (۲۵ دی‌ماه) فاز نخست معاملات بازرگانی خود را در توافقنامه‌ای تثبیت کنند.

بر مبنای توافق پکن و واشنگتن، چین متعهد شده بود ، واردات خود از آمریکا را طی  دو سال حدود ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

بر این اساس قرار بود ، از این میزان، سالانه ۴۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی نیز خریداری شود. از سوی دیگر، کشاورزان از اقشاری هستند که ترامپ به رای آنها در انتخابات نوامبر سال جاری اهمیت می‌دهد.

*مذاکره در باره نفت ایران

به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، هیات دولتی چین با مقامات آمریکایی در باره مشکلات تجاری، از جمله خرید نفت چین از ایران مذاکره می‌کنند.

دولت ترامپ تلاش می‌کند که صادرات نفت ایران به چین را به طور کامل قطع کند. منوچین در این راستا گفته است: «ما احتمالا درآمدهای نفتی ایران را حدود ۹۵ درصد کاهش داده‌ایم.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن