زیر و بم سیاست تعادلی بزرگترین خودروساز

۱۰۰هزار خودرو به بازار عرضه می‌شود
اقتصادبرتر

 تولید کنندگان خودرو این روزها با تامین قطعات توانستد علاوه بر افزایش میزان تولید، و طرح فروش فوری خودرو کاهش چند درصدی قیمت‌های این بازار مهم را رقم بزنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، عده ای از کارشناسان نیزمعتقدند حمایت دولت از خودروسازان و کمک‌ها و تسهیلات ارائه شده به آنها و نیز تامین قطعات مورد نیاز آنها بازاراین محصولات را به سمت و سوی کاهش قیمت روانه خواهد کرد.
البته به نظر می‌رسد توقف حمایت از خودروسازان در این مقطع حساس به صلاح نبوده و می‌بایست تا عادی سازی شرایط و رونق گیری این بازارادامه یابد تا تولید کنندگان خودرو با پرداخت بدهی‌های خود به قطعه سازان جان تازه ای بگیرند.

باعملی شدن بخش‌هایی از تصمیمات دولت در حمایت از تولید و تزریق بخشی از تسهیلات اختصاصی به واحدهای قطعه سازی،شرکت‌های خودرو ساز مهم کشورهمچون ایران خودرو توانستند اوضاع نابسامان بازارخودرو را در دست گرفته و کمی از التهاب به وجود آمده در بازار خودرو بکاهند.

* تولید ۲۱۰۰ خودرو توسط آبی پوشان جاده مخصوص

بر این اساس گروه خودروسازی ایران خودروتوانست باایجاد روحیه و رونق در خط تولید و درراستای زنجیره تامین خودروکشور، تعداد تولید روزانه این خودروساز طی هفته‌های گذشته در ماه پایانی سال ۹۷ میزان تولید خود را از به دوهزار و ۱۰۰ دستگاه افزایش دهد تا بتواند با پاسخگویی به نیاز و مطالبات مردمی رضایتمندی اقشار مختلف را با هر نوع خواسته برآورده کند.

از این رو این گروه مهم خودروساز با حمایت صورت گرفته از سوی دولت و رونق دوباره خطوط تولید سازندگان، گروه صنعتی ایران خودرو موفق به افزایش شمارگان روزانه و تولید دوهزار و۱۹۱ستگاه خودرو در ماه اسفند سال جاری شد.

* شکسته شدن حباب قیمت با سیاست ایران خودرو

از این رو به نظر می‌رسد تلاش مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو حفظ عدد تولید بالاتر از دوهزار دستگاه خودرو به طور روزانه است تا با کاهش و قطع دستان دلالان محصول نهایی به دست مصرف کننده واقعی برسد و حباب کاذب به وجود آمده در این بازار نیز شکسته شود.

از این رو در حوزه فروش محصولات ایران خودرو قرا است، متناسب با افزایش شمارگان تولید و به محض تجاری شدن، خودروها تحویل مشتریان شود که بر این اساس در روزهای اخیر تعداد قابل توجهی از محصولات ایران خودرو وارد بازار شده است.

طبق سیاست‌های آبی پوشان جاده مخصوص قراراست،فروش فوری روزانه محصولات ایران خودرو نیز براساس مجوزهای لازم صورت خواهد گرفته تا با انجام این مجموعه از اقدامات تعادل در بازار آزاد ایجاد شود.
با ادامه روال کنونی و بهبود شرایط تولید در روزهای آینده، پیش بینی می‌شود تا پایان سال اهداف تعیین شده تولید محقق شده و نیاز بازار در روزهای پایانی سال تامین شود.

*تحویل روزانه ایران خودرو از مرز ۱۸۰۰ دستگاه گذشت

با افزایش شمارگان تولید روزانه و بازگشت رونق به خطوط تولید گروه صنعتی ایران خودرو، این خودروساز تعداد تحویل روزانه خودرو به مشتریان را به طور متوسط به بالای ۱۸۰۰ دستگاه رساند.

درحال حاضر به طور متوسط روزانه دوهزار دستگاه خودرو در سایت‌های تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو به تولید می‌رسد و به همین ترتیب تعداد تحویل خودرو به مشتریان نیز افزایش یافته است به گونه ای که از هفته پایانی بهمن ماه، تحویل روزانه، عدد سه هزار دستگاه را نیز تجربه کرده است.

درحال حاضر تولید و تحویل در ایران خودرو به شرایط یکنواختی رسیده و این موضوع سیر نزولی قیمت خودرو در حاشیه بازار را به دنبال داشته است.

فروش فوری ۲۰ درصد از تولیدات روزانه ایران خودرو که کمتر از ۴ درصد تعهدات این خودروساز است و افزایش عرضه، علاوه بر ایجاد تعادل در بازار، سبب شده خودروهای فروش رفته به دست مشتریان واقعی و نهایی برسد.

گروه صنعتی ایران خودرو ضمن عذرخواهی از مشتریان بابت تاخیرهای ناخواسته ایجاد شده در تحویل خودروها، یاددآور می‌شود، حقوق مشتریان از منظر پرداخت سود مشارکت و جریمه دیرکرد محفوظبوده و این خودروساز متعهد به محاسبه و پرداخت کامل مبالغ مطابق با قرارداد منعقد شده با مشتریان است.

*فروش فوری سمند و پژو‌در راستای تنظیم یازار

فروش فوری پژو ۴۰۵ بنزینی و سمند ال ایکس از روزیکشنبه ۱۹ اسفند ماه سال جاری کلید خورد.

در راستای سیاست تنظیم بازار و تعادل در قیمت‌های حاشیه بازار وبا برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دو مدل خودروی پژو ۴۰۵ بنزینی با ترمز ضد قفل و ایموبلایزر و کیسه هوای راننده و سرنشین و یورو ۴ بهینه و سمند ال ایکس سال بنزینی مالتی پلکس با کیسه هوای راننده و سرنشین و رینگ فولادی و یورو ۴ بهینه در طرح فروش فوری به فروش خواهد رسید.

 قیمت پژو ۴۰۵ برابر با ۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سمند ال ایکس نیز ۶۶ میلیون و ۵۲۸ هزار تومان است. با توجه به پیش رو بودن تعطیلات نوروز، تحویل خودروها پس از پایان تعطیلات و با مدل ۹۸ صورت می‌گیرد.

بر این اساس، ظرفیت ثبت نام برای هر کد ملی، از کل بخشنامه یک دستگاه خودرو خواهد بود و در صورت ثبت نام از سوی مشتریان محترم مغایر با این بند، قرارداد به صورت یک طرفه از سوی شرکت ایران خودرو لغو خواهد شد.

ایران خودرو در این راستا عنوان کرده است کلیه مشتریانی که در ۱۸ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کردند، قادر به ثبت نام از این بخشنامه نیستند که به نظر می‌رسد این تصمیم در راستای سیاست جلوگیری از ایجاد واسطه دربازار خودرو انجام خواهد گرفت تا این محصولات بدون افزایش قیمت از سوی دلالان به دست مشتری نهایی برسد و بر این اساس قیمت‌ها تعدیل شود.

*تداوم تزریق نقدینگی تا رسیدن به نقطه تعادل

شهرام آزادی، کارشناس صنعت خودرو در این زمینه معتقد است : برای تداوم رشد تولید خودروسازان و تثبیت اوضاع بازار قیمتی باید تزریق نقدینگی ادامه یابد هر چند این حمایت نمی تواند به طور دائم از سوی دولت باشد و تنها تا دستیابی به نقطه تعادل قیمتی و گردش مالی حاصل از فروش شرکت‌ها ضروری است.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: تا جایی که بدهی‌های گذشته پاس شود و خودروسازان سرپا شوند باید تسهیلات حمایتی دولت تا سقف حداقل ۱۱ هزار میلیارد تومان ادامه یابد.

آزادی همچنین به اوضاع قیمتی در بازار خودرو پرداخته و اظهار می‌کند: در صورتی که تغییراتی در نرخ ارز اتفاق نیفتد و قیمت‌ها در رقم‌های فعلی باقی بماند و همزمان رشد قیمت مواد اولیه داخلی و هزینه‌های مربوط به تولید محصول من جمله دستمزد و سایر هزینه‌های مالی مرتبط به سیستم بانکی و سود تسهیلات پا برجا باشد و تغییری در تعرفه‌ها ایجاد نشود نمی توان امید داشت که قیمت خودرو در سال آینده کاهشی باشد.

به گفته وی از آنجا که قیمت خودرو تابع سیستم اقتصادی است تا زمانی که تمام مولفه‌های تولید با تغییر قیمت همراه نشود نمی توان انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت.

این عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه تاکید می‌کند: زمانی که موضوع کاهش قیمت خودرو مطرح می‌شود به طور معمول تا چند درصد بیشتر نخواهد بود چرا که اتفاق متاثر از افت تقاضا و رکود صورت گرفته است.

آزادی در پایان خاطر نشان کرد: قیمتی که امروز در بازار خودرو وجود دارد نمی توان غیر واقعی دانست چرا که ناشی از افزایش قیمت مولفه‌های تولید است از این رو تا زمانی که به ثبات نسبی در تمامی بخش‌ها دست نیابیم نمی توان انتظار داشت که سیر نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو تداوم یابد.

پاسخ دادن