سئول، به جایگزینی نفت آمریکا با ایران می اندیشد

جایگزینی نفت ایران و آمریکا
اقتصادبرتر

منابع دیپلماتیک می گویند: پالایشگاه اصلی کره جنوبی و پالایشگاه «هیوندای اویل‌بانک» به عنوان کوچکترین پالایشگاه این کشور، مطالعه روی نمونه‌های نفت سبک آمریکا را آغاز کرده‌اند تا آن را جایگزین نفت ایران کنند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از «رویترز»، در شرایطی که کره‌جنوبی در انتظار اعلام تصمیم واشنگتن مبنی بر تمدید معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران است، آزمایش نفت سبک آمریکا به عنوان جایگزینی برای نفت ایران را نیز آغاز کرده است.

کره جنوبی یکی از بزرگترین واردکنندگان آسیایی نفت ایران است و یکی از هشت کشوری بود که شامل معافیت‌های تحریمی نفت ایران شد.

آمریکا با خروج از برجام، در ماه نوامبر سال گذشته میلادی تحریم‌ها علیه ایران را مجددا وضع کرد اما برای هشت کشور معافیت تحریمی صادر کرد.

اگرچه واشنگتن اعلام کرده که این معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد، اما برآوردها  نشان می دهد احتمالا برخی از این معافیت‌ها تمدید خواهد شد.

یک مقام سابق آمریکایی گفته است، سئول در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت‌ خود از تحریم‌های ایران است و اعلام کرده که جایگزین‌های اندکی برای میعانات گازی که از ایران خریداری می‌کند، وجود دارد.

با این وجود، منابع مطلع در رابطه با معافیت‌های تحریمی واشنگتن گفته‌اند، حتی اگر معافیت‌ها تمدید شود، باز هم سئول باید واردات خود از ایران را ۵ تا ۲۰ درصد حجم فعلی کاهش دهد.

سئول در سال جاری بیش از ۱۷۶ بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده در مقایسه با سال گذشته ۳۸٫۵ درصد کاهش یافته است.

پاسخ دادن