سازمان برنامه و بودجه به معنای واقعی نداریم!

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: تیم اقتصادی کابینه روحانی موفقیت‌آمیز عمل نکردند و متأسفانه سازمان برنامه و بودجه به معنای واقعی کلمه نداریم.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۹ مرداد ۹۶

محمود علیزاده طباطبائی وکیل خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره کابینه جدید روحانی و نقاط قوت و ضعف وزرای پیشنهادی گفت:‌ نکته‌ای که من بر آن حساس هستم و نمی‌دانم چرا رئیس جمهور هیچ حساسیتی بر آن نشان ندادند، ترکیب تیم اقتصادی کابینه است.
وی با بیان اینکه حضوراً از مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شنیده بودم که تیم اقتصادی کابینه روحانی موفقیت‌آمیز عمل نکردند، گفت: سازمان برنامه و بودجه وظیفه برنامه‌ریزی، بودجه ریزی و ارزشیابی و نظارت را برعهده دارد اما متأسفانه سازمان برنامه و بودجه به معنای واقعی کلمه نداریم.
علیزاده طباطبایی با بیان اینکه این سازمان وظیفه دارد گزارش اقتصادی شش ماه تهیه کند و رئیس جمهور این گزارش را به مجلس ارائه دهد، اظهار داشت: گزارش درستی تاکنون ارائه نشده است. در این گزارش اقتصادی باید گذشته بررسی و ارزیابی شود، وضعیت فعلی تجزیه و تحلیل و آینده پیش‌بینی شود.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران خاطرنشان کرد: تیم‌های نظارتی به پروژه‌ها فرستاده نمی‌شود تا تخصیصات مشخص شود و تخصیصات سلیقه‌ای است. این تیم اقتصادی هماهنگی لازم را ندارند. بزرگترین ابزار رئیس جمهور و اقتدار رئیس‌جمهور در اختیاری است که قانون اساسی به رئیس‌ جمهور داده و به صراحت اصل ۱۲۶ قانون اساسی مسئولیت برنامه و بودجه را رئیس جمهور مستقیماً برعهده دارد.
وی افزود: اکنون آنچه کشور از آن رنج می‌برد بی برنامگی است و باتوجه به ناهماهنگی بین تیم اقتصادی دولت انتظار می‌رود تحولی صورت بگیرد. روحانی با شعار احیای سازمان برنامه و بودجه روی کار‌ آمد اما در ۴ سال گذشته این سازمان احیا نشد و الان هم اوضاع و احوال سابق برقرار است.
علیزاده طباطبایی با اشاره به ریاست سازمان برنامه و بودجه گفت: من با نوبخت دشمنی ندارم و وی را متدین و مودب می‌شناسم اما برای این جایگاه نامناسب است.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با تأکید بر اینکه یکی از نقاط ضعف آقای روحانی تیم اقتصادی است که باهم هماهنگ نیستند، گفت: این تیمی نیست که بتواند مملکت را از بحران بیکاری، ورشکستگی بانک‌ها و صندوق‌های تأمین اجتماعی و بحران مالی که وزارت بهداشت و درمان با آن مواجه است نجات دهد. من پیش بینی می‌کنم اگر اتفاقی در تیم اقتصادی بخصوص در سازمان برنامه و بودجه نیفتد با بحران تورم و نرخ ارز مواجه می‌شویم.

*تسنیم

پاسخ دادن