سازمان مالیاتی چشم خود را روی مشکلات کرونا بسته است

چهار اقدام کلیدی سازمان امور مالیاتی
اقتصادبرتر

در حالیکه صنوف از ابتدای امسال با رکود کسب و کار ، کاهش ساعت کار و این روزها تعطیلی دست و پنجه نرم می کنند، سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات های سنگین بر کسب و کارهای خرد فشار می آورد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

با تعطیل شدن سه گروه شغلی در شهر‌های قرمز کرونایی، صاحبان اصناف چشم انتظار کمک های  وعده داده شده دولت هستند و انتظار دارند مراکز مالیاتی و بیمه فشار های خود بر صنوف را کاهش دهند.

تعطیلی های اجباری برای بسیاری از واحد هایی که در گروه شغلی  ۲، ۳ و ۴ قرار دارند باعث شده فعالیت آن ها با مشکلات مختلفی رو به رو شود.

صاحبان صنوف و اتحادیه های مربوطه اذعان یم کنند، مشکلات جدیدی بر معضلات قبلی صنوف اضافه شده که بخشی از آن ها عبارتند از: پرداخت حق بیمه، مالیات بر درآمد ، جرایم بی حساب و کتاب که بر درآمدهای کارگران این صنوف تاثیر بسزایی گذاشته است . بسیاری از کسب و کارها بعد از اینکه تجربه چند دور محدودیت کرونایی را داشتند بیش از این که خواستار حمایت های مالی باشند، نگاهی نگران به دستگاه های مالی کشور از جمله سازمان مالیات کشور و همچنین سازمان تامین اجتماعی دارند.

این تعطیلی‌ها به مدت دو هفته یا ۱۰ روز کاری ادامه خواهد یافت و مسلما می‌تواند تاثیر به سزای در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور داشته باشد چرا که طبق این مصوبه تمامی بازار‌ها و پاساژ‌های بزرگ بسته خواهند بود. اداره مالیات و بیمه همچنان صنوف را به کمیسیون های مختلف احضار می کنند و عوارض های سنگینی بر صنوف وضع می کنند. مسئله‌ای که در این میان وجود دارد عدم همکاری دولت با بخش خصوصی است. صنوف و تولیدی‌ها که در این دو هفته مجبور به تعطیلی واحد‌های خود شده اند، توقع دارند هزینه‌های جاری آن‌ها مانند مالیات، اجاره واحد، قبوض مختلف و… حداقل در این دو هفته از سوی صاحب کسب و کار پرداخت نشود.

در عوض دژپسند وزیر اقتصاد دایم مصاحبه می کند و از وصول مالیات ها حتی مافوق اهداف پیش بینی شده گزارش می دهد ، بدون این که توجه داشته باشد وضعیت صنوف بسیار اسفبار است و بسیاری از آنان کارگران خود را تعدیل و یا اخراج کرده اند. روز گذشته رئیس سازمان تامین اجتماعی طی پیام و ابلاغیه‌ای اعلام کرد تمام جرائم بیمه کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی معدنی، خدماتی و اصناف بخشوده خواهد شد

  • اصناف حمایتی از دولت دریافت نکرده اند

ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف تهران می گوید، این گونه بخشودگی‌ها و مصو.به‌ها تاکنون چندین مرتبه برای اصناف آسیب دیده از کرونا ، برای ما و مردم ابلاغ شده، اما تا امروز هیچ کدام از این بخشودگی‌ها شامل حال اصناف نشده است.

وی افزود: علاوه بر بخشودگی جرائم، سازمان امور مالیاتی نیز از زمان شیوع ویروس کرونا هیچ حمایت تاثیر گذاری از صنوف مختلف نشده است. شاید این حمایت‌ها روی کاغذ و در ابلاغیه‌ها مطرح شده باشد، اما شامل حال بازاریان نشده است. متاسفانه مجلس نیز چشم خود را روی این موضوع بسته است و اجازه داده مالیات و بیمه به هر شکلی می خواهند با مردم برخورد کنند. نایب رئیس اتاق اصناف ایران می گوید: ما پیشنهاد داده ایم که دولت در بحث مالیات و بیمه برای اصناف تعطیل در این ایام بخشودگی و تخفیف قائل شود تا این صنوف با خیال راحت اقدام به تعطیلی واحد‌های خود کنند.

درستی گفت: روزانه صد‌ها چک در بازار تهران پاس می‌شود که درآمد روزانه آن‌ها است. با این وجود با تعطیلی واحد‌های صنفی، تعداد بسیار زیادی از این چک‌ها پاس نخواهند شد و برگشت می‌خورند که در نتیجه مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

پاسخ دادن