سازوکار انتخابات آمریکا به زبان ساده+فیلم

سازوکار انتخابات آمریکا به زبان ساده+فیلم

ساز و کار انتخابات در آمریکا پیچیدگی‌های خاصی دارد. همیشه سوالاتی مثل اینکه آرای الکترال چیست و چه تاثیری بر انتخاب رئیس‌جمهور دارد، ذهن مردم را به خود مشغول می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر – ساز و کار انتخابات در آمریکا پیچیدگی‌های منحصربه‌فردی دارد. در هر انتخاباتی در این کشور سوالاتی مانند اینکه رئیس جمهور آمریکا چگونه انتخاب می‌شود یا آرای الکترال و تاثیر آن در انتخاب رئیس جمهور برمبنای چه سیستمی است، ذهن مردم را درگیر می‌کند. در این موشن گرافیک با روند انتخابات آمریکا به زبان ساده آشنا شوید.

بازی رنگ‌ها در انتخابات آمریکا از چه زمانی آغاز شد؟
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا رنگ آبی و قرمز در انتخابات آمریکا انقدر نقش دارد یا چرا رنگ دموکرات‌ها آبی و جمهوری‌خواهان قرمز هستند. این ویدیو را ببینید تا به جواب سوال برسید!

چه زمانی ممکن است نتیجه کلی انتخابات معلوم شود؟
این زمان بستگی به شرایط گوناگون دارد. برای مثال اگر شمارش آرا از همان ابتدا نشان دهد که جو بایدن در چند ایالت مهم چرخشی تعیین‌کننده نتیجه انتخابات فاصله زیادی با دونالد ترامپ دارد و به طور حتم آرای الکترال آن ایالت‌ها را به دست می‌آورد، چند ساعت پس از پایان رای‌گیری در سه‌شنبه شب (اوائل بامداد چهارشنبه به وقت تهران) پیروزی او بوسیله شبکه‌های خبری و خبرگزاری‌ها اعلام خواهد شد.
البته با توجه به تجربه سال ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ بر خلاف نتایج نظرسنجی‌ها هیلاری کلینتون را شکست داد، رسانه‌های آمریکا ممکن است این بار با احتیاط بیشتری عمل کنند تا پیش‌بینی‌شان اشتباه از آب در نیاید.
اگر شمارش آرا از همان ابتدا در ایالت‌های تعیین‌کننده فاصله زیادی را میان دو نامزد نشان ندهد، ممکن است اعلام نتیجه به روز چهارشنبه ۱۴ آبان بکشد.

چه زمانی نتایج نخستین ایالت‌ کلیدی اعلام می‌شود؟
نخستین ایالت عمده چرخشی کلیدی (ایالتی که در دوره‌های پیشین میان دو حزب دست به دست شده است و شمار آرای الکترال آن بالا است) که نتایج آن اعلام می‌شود، ایالت فلوریدا (با ۲۹ رای الکترال) است. حوزه‌ها در این ایالت در ساعت ۸ بعدازظهر سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا (۳/۵ بامداد چهارشنبه به وقت تهران) بسته می‌شوند.
فلوریدا برای هر دو نامزد ایالتی سرنوشت‌ساز به شمار می‌رود، اگر بایدن در رای‌شماری اولیه فاصله زیادی با ترامپ داشته باشد، می‌تواند در این ایالت اعلام پیروزی کند و دموکرات‌ها امید بسیاری خواهند داشت که به پیروزی قاطعی در کل آمریکا برسند. اگر رای‌های دو نامزد در فلوریدا خیلی نزدیک باشد، ممکن است نتیجه به تاخیر بیفتد. اگر ترامپ در این ایالت برنده شود، هنوز پیروزی او قطعی نیست و باید در ایالت‌های کلیدی دیگر هم برنده شود. بنابراین بردن فلوریدا برای ترامپ ضروری است اما برای بایدن ضروری نیست.

وضعیت سایر ایالت‌های چرخشی کلیدی چطور است؟
بایدن در چند هفته پایانی مبارزه‌های انتخاباتی در چندین ایالت به میزان‌های متفاوت از ترامپ جلو بوده است و در نتیجه ایالت‌هایی مانند تگزاس، جورجیا، اوهایو، ایووا، آریزونا و کارولینای شمالی به فهرست ایالت‌های چرخشی پیوسته‌اند.
اما ایالت‌های چرخشی اصلی در غرب میانه آمریکا در به اصطلاح «کمربند زنگ‌زده» قرار دارند و شامل ایالت‌های میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا می‌شوند. ایالت چرخشی همیشگی هم فلوریدا است که در در جنوب شرق آمریکا قرار دارد.

چرا آرای عمومی برنده را تعیین نمی‌کند؟
رئیس‌جمهور آمریکا نه بر اساس آرای عمومی بلکه بر اساس رای‌های ایالت‌ها در «کالج الکترال» یا «مجمع گزینندگان» مشخص می‌شود. هر نامزدی که به اکثریت آرای الکترال یعنی ۲۷۰ (از ۵۳۸ رای) برسد. برنده انتخابات است. آرای الکترال ایالت‌ها بر حسب جمعیتشان از ۵۵ رای الکترال برای ایالت بزرگ و پرجمعیت کالیفرنیا تا ۳ رای الکترال برای ایالت کوچک و کم‌جمعیت ورمونت متفاوت است. اما تفاوت‌ها در الگوهای رای‌دهی و ویژگی‌های جمعیت‌شناختی این امکان را ایجاد می‌کند که نامزدی اکثریت آرای عمومی را به دست نیاورد، اما با برنده شدن اکثریت آرای الکترال برنده انتخابات شود. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ و جرج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۰۰ این چنین برنده انتخابات شدند.

ترجمه: علی ملائکه // منبع: گاردین

پاسخ دادن