سالانه چقدر به محصولات کشاورزی خسارت وارد می‌شود؟

سالانه در دنیا به دلیل تنوع عوامل زیان‌رسان گیاهی ۳۵ تا ۳۶ درصد از محصولات کشاورزی دستخوش خسارات می‌شود که میزان این خسارات ۵۵۰ میلیارد دلار است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در مراسم رونمایی از سامانه قرنطینه گیاهی که در سازمان حفظ نباتات برگزار شد، افزود: عوامل خسارت‌زا نه تنها باعث کاهش محصولات می‌شوند بلکه کیفیت محصولات را تحت‌تاثیر قرار می‌ دهند، ضمن اینکه سالانه باید هزینه های هنگفتی برای مبارزه با آنها صرف شود.  سالانه چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن سم در دنیا مصرف می شود و تجارت آفت‌کش‌ها  به عدد ۳۷ تا ۴۰ میلیون دلار می رسد که به کار بردن این حجم از آفت کش  علاوه بر اینکه می‌تواند برای سلامت انسان و گیاهان مضر باشد، محیط زیست را نیز آلوده می‌کند.

به گفته چنگلوایی کشورها ناگزیر به واردات بخشی از مواد غذایی مورد نیاز خود هستند که این اقدام احتمال ورود عوامل بیماری زا را به کشورها افزایش می دهد و اگر این آفت ها به موقع کنترل نشود می تواند محصولات صادراتی را هم آلوده کنند و موجودیت صادراتی یک محصول را خدشه‌دار کرده و اعتماد و بازار هدف را از بین ببرد. وی ضمن اشاره به استفاده از سلاح بیولوژیک در از بین بردن عوامل بیماری‌زا گفت: سازمان های قرنطینه ای می توانند نقش مهمی را در جلوگیری از ورود آفت ها و عوامل بیماری زا به کشور داشته باشد.  سابقه قرنطینه در کشور به حدود ۸۵ سال پیش باز می گردد،  از آن زمان تاکنون سیر تکاملی و رو به رشدی را در بحث قرنطینه داشتیم و در حال حاضر نیز در جایگاه تقریبا مناسبی هستیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: در سازمان سالانه حدود ۳۱ میلیون تن صادرات، واردات و ترانزیت محصولات کشاورزی در کشور انجام می‌شود و ۱۰۰ پست قرنطینه نیز وظیفه بررسی و کنترل و اعمال ضوابط قرنطینه ای این محصولات را بر عهده دارند. البته امکانات موجود متناسب با حجم کار این پست های قرنطینه‌ای نیست و باید امکانات بیشتری برای آنها فراهم شود. با توجه به افزایش حجم مبادلات میان کشورها باید همگام با دنیا پیش برویم و به همین جهت سامانه های قرنطینه ای طراحی و رونمایی شدند که هدف آنها تاثیر و تسهیل در امور مربوط به قرنطینه گیاهان است از طرفی امکان جعل مجوز نیز وجود ندارد، وحدت رویه بین پست های قرنطینه ای صورت می گیرد و گزارش این پست‌ها نیز رصد می‌شود.

پاسخ دادن