سامانه انتقال وجه پایا چیست و چگونه کار می کند؟

پایا زیر ساخت اصلی نقل و انتقالات پولی بین بانکی حسابی انبوه است و به همین دلیل ستون فقرات حواله ها و نقل و انتقال وجه بین بانکی را تشکیل می‌دهد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۹ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، پی‌پیینگ به دلیل امنیت و سهولت این سامانه با کمک پایا کار انتقال وجه کاربران خود را انجام می دهد. مهمترین مزیت استفاده از سیستم پایا این است که با استفاده از آن می‌توان در یک تاریخ معین به حساب افراد مختلف پول واریز کرد اما فراموش نکنید انتقال وجه در سامانه‌ی پایا به صورت آنی نبوده و به مقداری زمان نیاز دارد.

این شما هستید که تعیین می‌کنید در چه تاریخی پول از حساب شما کسر شده و به حساب دیگری منتقل گردد. حسابی که قرار است پول به آن حساب منتقل شود، نیازی نیست لزوماً در بانکی باشد که شما در آن حساب دارید.

درصورتیکه شما یک تاریخ برای کسر شدن پول از حساب خود و انتقال آن به حساب دیگر، تعیین کرده باشید، با فرارسیدن آن تاریخ عملیات بانکی به صورت خودکار انجام می‌شود.

سقف حواله پایا | ساعات جدید انتقال وجه پایا ۹۹
در حال حاضر تسویه‌های پایا با سقف ۵۰ میلیون تومان (سقف حواله پایا) و در سه سیکل زمانی انجام می‌گیرد؛ این سیکل‌ها عبارتند از:

ساعت ۳:۴۵ بامداد
ساعت ۱۰:۴۵ صبح
ساعت ۱:۴۵ بعدظهر یعنی ۱۳:۴۵
قابل ذکر است، در روز‌های تعطیل رسمی، شروع چرخه انتقال وجه پایا از ساعت ۱۳:۴۵ است.

چرا باید از سامانه‌ی پایا استفاده کنیم؟
در نظر بگیرید شما صاحب یک کسب‌وکار با تعداد به نسبت زیادی کارمند هستید. برای پرداخت حقوق و مزایای ماهانه‌ی آن‌ها نیاز به حساب‌داری دقیق و پرداخت به موقع مبالغ مورد نظر دارید. برای پرداخت پول به آن‌ها باید شماره حساب تک تک آن‌ها را بگیرید و به صورت دستی اقدام به پرداخت کنید. در این فرایند نیاز به زمان بسیار زیاد و هزینه‌های رفت‌وآمد و هم‌چنین دقت بالایی دارید. حال تصور کنید تعداد کارمندان شما بیش از ۱۰۰ نفر باشد!

روش دیگر این است که با یک بانک قرارداد ببندید و از او بخواهید این کار را برایتان انجام دهد. در این صورت مجبور هستید از همه‌ی کارمندان شرکت خود یک شماره حساب از بانک واحد طلب کنید. در این حالت نیز کارمندان شما اگر حسابی در آن بانک نداشته باشند باید برای یک کار جزئی در یک بانک جدید حساب باز کنند. سامانه‌ی پایا همه‌ی این مشکلات را حل می‌کند.

با استفاده از سامانه‌ی پرداخت الکترونیکی پایا می‌توانید برای پرداختی‌های خود برنامه ریزی کنید و در زمان مقرر حقوق ذی‌نفعان کسب‌وکار خود را بپردازید. در این روش طبق قراردادهای از پیش امضا شده توسط طرفین، در زمان مورد نظر و با نظم دل‌خواه خودتان، دست‌مزد افراد را پرداخت می‌کنید. به این ترتیب، افراد نیاز نیست حساب بانکی جدید بسازند و می‌توانند با این سامانه‌ی جامع پرداختی، از طریق حساب‌های مختلف در سایر بانک‌ها نیز اقدام به اخذ مبالغ دریافتی خود کنند.

خدمات حواله پایا چیست؟
سامانه‌ی پایا خدمات متنوع برداشتی و واریزی به مشتریان ارائه می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این سامانه به طور مستقیم پولی به حساب خود واریز، یا از آن برداشت کنید. در واقع به بانک اجازه می‌دهید در تاریخ‌های از پیش تعیین شده، از سایر حساب‌ها و بانک‌ها به حساب شما پول واریز کند و یا در زمان‌های مشخصی به سایر حساب‌ها و بانک‌ها پرداخت‌های منظمی با برداشت از حساب خود داشته باشید.

اگر قصد واریز مستقیم پول به سایر حساب‌ها در زمان‌های مشخص داشته باشید خدمات پایا کاربرد دارد؛ برای مثال:‌ وقتی می‌خواهید به کارمندانتان حقوق، دست‌مزد و کارانه بدهید، برای پرداخت سود سهام و اوراق بهادار، برای پرداخت اجاره بها، پرداخت اقساط کالاها و اجناس خریداری شده، پرداخت بدهکاری شخصی و انفرادی و یا کسب‌وکارهای کوچک محلی با تعداد اندکی کارمند.

در آن سوی ماجرا اگر شخصی یا ارگانی از شما پول طلب دارد و می‌خواهد برداشت مستقیم از حسابتان داشته باشد، می‌توانید با آن‌ها توافق کنید و این مبلغ به صورت پایا و الکترونیکی با کم‌ترین هزینه و اتلاف وقت صورت بگیرد. در این صورت در زمان‌های مشخصی مبلغ مورد نظر از حساب شما کسر خواهد شد. برای مثال:‌ برداشت اجاره‌ی مسکن، برداشت قبوض آب، برق، تلفن و … ، برداشت شهریه‌ی ماهانه‌ی مدارس و دانشگاه‌ها، برداشت اقساط وام‌های دریافتی،‌ پرداخت مالیات، عوارض و حق بیمه، پرداخت حق عضویت در رسانه‌های خبری و فضای مجازی اشتراکی، پرداخت حق عضویت در انجمن‌های مختلف، پرداخت قسط وام‌های قرض‌الحسنه‌ی محلی و بسیاری دیگر از پرداخت‌های ماهانه‌.

1 پیام

پاسخ دادن