سایه‌ی نوسان شدید بر سر بازار خودرو

مجوز افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه در حالی توسط شورای رقابت صادر شد که این بازار تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و افزایش تقاضا و کمبود عرضه روزهای پرنوسانی را تجربه می‌کند و حال افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه شرایط را در این بازار پیچیده کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرآنلاین، به موجب تصمیمات اخذ شده قرار بر این بوده است که هر سه ماه یکبار مجوز افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه توسط شورای رقابت صادر شود بر این اساس مجوز افزایش قیمت پاییز خودروسازان صادر و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

هر چند فاصله قیمتی خودروها در بازار با کارخانه فاصله ای قابل توجه است و این مابه التفاوت قیمت به جیب دلالانی می رود که میان تولیدکننده و مصرف کننده قرار گرفته اند اما صدور مجوز افزایش قیمت خودرو امروز فرصتی برای دلالانی ایجاد کرد که قصد دارند از این موقعیت به نفع خود بهره برداری کند.

قیمت گذاری دستوری یکی از مهمترین معضلاتی است که کارشناسان بدان اشاره می کنند و معتقدند بخش مهمی از زیان خودروسازان از این فرآیند ناشی می شود. این تفاوت قیمت سبب شده است اشتیاق برای سرمایه گذاری در بازار خودرو و نه خرید خودرو به قصد مصرف افزایش یابد. بیش از ۹۰ درصد از خریداران خودرو را در شرایط کنونی سرمایه گذاران و نه مصرف کننده داخلی تشکیل می دهند و همین امر به رشد شتابان قیمت ها دامن زده است.

امروز دلالان و فعالان بازار خودرو از به کف رسیدن قیمت ها خبر می دهند و می گویند کمتر کسی دست به معامله می زند چرا که هنوز بازار در انتظار شنیدن قیمت های تازه است.

بررسی ها نشان می دهد در عین به کف رسیدن تقاضا و عرضه، قیمت ها در فایل های آگهی ها تغییر کرده است و در برخی موارد افزایشی است. قیمت پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۸ از ابتدای هفته تاکنون بر روی ۱ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان ثابت بوده، مدل ۹۹ این خودرو از ۱ میلیارد و ۱۸۸ میلیون تومان در اول هفته به ۱ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان رسیده است.

این نوسانات قیمتی در سایر مدل های خودروی موجود در بازار نیز دیده می شود؛ به گونه ای که پراید ۱۱۱ از ۱۳۶ میلیون تومان در اول هفته امروز ۱۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده و مدل ۱۳۱ آن نیز در حالی امروز ۱۲۱ میلیون تومان قیمت دارد که در اول هفته ۱۱۸ میلیون تومان قیمت داشته و مدل ۱۳۲ آن نیز با افزایش ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۲۳ میلیون تومان رسیده و مدل ۱۵۱ آن نیز در حالی امروز ۱۲۳ میلیون تومان قیمت دارد که در اول هفته ۱۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشته است.

در بین خودروهای مونتاژ نیز سوزوکی گراند ویتارا امروز پس از چند هفته کاهش قیمت وارد فاز افزایشی شده و از ۱ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان در ابتدای این هفته امروز به قیمت ۱ میلیارد و ۲۹۵ میلیون تومان رسیده است. در این بین اما شرایط برای خودرو سیتروئن سی ۳ متفاوت است و این خودرو از ابتدای این هفته ثبات قیمت را تجربه می کند و بر روی قیمت ۱ میلیارد و ۱۵ میلیون تومان ثابت مانده است.

در حالی که اکثر خودروهای نام برده شده افزایش قیمت را تجربه می کنند، قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک مدل ۹۸ از ۴۷۵ میلیون تومان در اول هفته جاری امروز به ۴۷۰ میلیون تومان رسیده و مدل ۹۹ این خودرو نیز در حالی امروز ۴۹۲ میلیون تومان قیمت دارد که در ابتدای هفته جاری ۴۹۸ میلیون تومان قیمت داشته است.

فایل های اعلامی گروه خودروهای تیبا نیز امروز با افزایش قیمت روبرو شدند. قیمت تیبا هاچ بک از ۱۵۵ میلیون تومان در ابتدای هفته امروز به ۱۵۹ میلیون تومان رسید و تیبا هاچ بک پلاس نیز با افزایش ۵ میلیون تومانی امروز به قیمت ۱۶۷ میلیون تومان رسید. با این وجود اما قیمت تیبا صندوق‌دار اس ایکس از ابتدای هفته تاکنون برروی ۱۴۵ میلیون تومان ثابت مانده است.

ساینا دیگر خودروی پرخریدار بازار، امروز با دو میلیون تومان افزایش به قیمت ۱۵۴ میلیون تومان افزایش یافت.

پاسخ دادن