سایه یک‌ساله برجام بر سر صنعت نفت

پیش بینی می شود به زودی ١٠ تا ١٢ تفاهم‌نامه همکاری با دیگر شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در بخش بالادستی صنعت نفت امضا شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ بهمن ۹۵

جی پلاس، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت با هدف جبران عقب‌ماندگی گذشته، تقویت و حفظ پایدار جایگاه ایران در بازار جهانی نفت، تزریق فن‌آوری جدید به صنعت نفت، افزایش ضریب بازیافت نفت و بالابردن توان رقابتی شرکت های داخلی از سیاست های راهبردی وزارت نفت در دوره پسابرجام است.

 صنعت نفت نیازمند ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در یک پروسه زمانی ۵۵ ساله است. اگرچه وزارت نفت پیش از برجام تمهیداتی برای بسترسازی در این زمینه انجام داده بود اما با اجرای برجام و رفع تحریم ها، صنعت نفت مذاکرات فشرده و موثری برای جذب شرکت های خارجی در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی موسوم به قراردادهای بیع متقابل جدید انجام داد که تاکنون منجر به امضای ۱۳ تفاهم نامه با شرکت های مختلف از جمله توتال، شل و لوک اویل شده است.

پیش بینی می شود به زودی ١٠ تا ١٢ تفاهم‌نامه همکاری دیگر با دیگر شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در بخش بالادستی صنعت نفت امضا شود.

شرکت ملی نفت ایران تاکنون با شرکت نفت لوک اویل (روسیه) در۲۵ ژانویه ۲۰۱۵ برای مطالعه‌ توسعه میدان های نفتی منصوری و آب‌تیمور، شرکت توتال (فرانسه) نیز در ۲۴ مارس ۲۰۱۵ برای طرح توسعه‌ی میدان آزادگان جنوبی تفاهمنامه امضا کرده است.
همچنین تفاهمنامه هایی با وینترشل (آلمان) در ۱۲ آوریل ۲۰۱۵ برای مطالعه چهار میدان نفتی در غرب ایران و با او ام وی (OMV -اتریش) در پنجم ماه مه ۲۰۱۵ برای ارزیابی میادین در غرب ایران، شامل بندکرخه و چشمه‌ خوش امضا شده است.
شرکت ژاروبز نفت (روسیه) نیز در ۱۲ جولای ۲۰۱۵ برای مطالعه‌ میدان پایدار غرب و شرکت پرتامینا (اندونزی) در ۸ آگوست ۲۰۱۵ برای مطالعه‌ توسعه میدان های نفتی آب‌تیمور و منصوری تفاهمنامه هایی امضا کردند.
تفاهمنامه ای با شرکت تات نفت (روسیه) در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ برای بهبود ضریب بازیافت میدان دهلران و شرکت دی ان او (نروژ) در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵ برای توسعه‌ میدان چنگوله امضا شد.
شرکت توتال (فرانسه) و سی ان پی سی چین (CNPC) در هشتم نوانبر ۲۰۱۵موافقت‌نامه‌ اصولی (HOA ) برای توسعه‌ فاز ۱۱پارس جنوبی امضا کردند.
شرکت شلمبرژر (آمریکا) در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۵ برای توسعه میدان‌ های رگ‌سفید، پارسی و شادگان، شرکت انگلیسی هلندی رویال داچ شل در ۷ دسامبر ۲۰۱۵برای مطالعه‌ توسعه میدان های نفتی آزادگان جنوبی، یادآوران و کیش تفاهمنامه امضا کردند.
شرکت گازپروم (روسیه) نیز در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ برای مطالعه‌ توسعه میدان های نفتی چنگوله و چشمه‌خوش، شرکت پتروناس (مالزی) در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ برای مطالعه‌ توسعه میدان های نفتی آزادگان جنوبی و چشمه‌خوش تفاهمنامه هایی را با ایران منعقد کردند.

علاوه بر امضای تفاهم نامه، اخیرا شرکت ملی نفت ایران، فهرستی شامل ۲۹ شرکت صاحب صلاحیت برای انعقاد قرارداد همکاری در توسعه میادین نفتی منتشر کرده است که دی‌ان‌او نروژ، انی ایتالیا، توتال فرانسه، وینترسهل آلمان، اینپکس ژاپن، مرسک دانمارک، اوام‌وی اتریش، لوک اویل روسیه، شرکت انگلیسی- هلندی شل، شلمبرژه در این فهرست قرار دارند. این فهرست تایید می‌کند میدان‌های نفت و گاز ایران قرار نیست فرصتی برای آزمون و خطا باشد.

در این رابطه میادین مشترک در فهرست اولویت ها بالاتر از میادین مستقل قرار دارند و میادینی چون آزادگان جنوبی، یادآوران، فرزاد A، فرزاد B و لایه نفتی پارس جنوبی بیشتر از میادین دیگر، محور مذاکرات بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت های داخلی و خارجی متقاضی سرمایه گذاری در توسعه میادین نفتی و گازی کشور بوده اند. همچنین قرار است در ماههای ابتدایی سال ۲۰۱۷ نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران برای واگذاری توسعه یکی از میادین اولویت دار نفتی برگزار شود که به احتمال زیاد برگزاری نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران به منظور واگذاری توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی خواهد بود که مخزنی مشترک با کشور عراق دارد.

پیش‌بینی می شود با توجه به برآوردهای صورت گرفته و همچنین روند تهیه متن اصلی قراردادهای جدید نفتی، در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۰ میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی و گازی در قالب ۳ یا ۴ قرارداد با شرکت های خارجی و داخلی به امضا برسد.

پاسخ دادن