سختگیری اروپا برای جلوگیری از ورود پناهجویان

اتحادیه اروپا به‌دنبال اجرای برنامه‌های سختگیرانه جدیدی برای مقابله با ورود پناهجویان به منطقه شنگن است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

ایلوا یوهانسون، کمیسر سوئدی بخش مهاجرت کمیسیون اروپا از برنامه‌های جدید اتحادیه اروپا برای مبارزه با ورود پناهجویان پرده براشت. وی در سخنان خود با خبرنگاران گفت که «چالش‌های جدید مهاجرتی در ماه‌ها و هفته‌های آینده برای اروپا وجود دارد که اتحادیه اروپا باید از خود محافظت کند.»‌ طبق طرح جدید اتحادیه اروپا نیروهای نظامی مستقر در مرزهای شنگن را افزایش خواهد داد. آژانس کنترل مرزهای اروپایی، فرونتکس، قصددارد تا سال ۲۰۲۷ محافظان مرزهای زمینی و دریایی را به ده هزار نفر برساند.

طبق برنامه جدید کمیسیون اروپا قرار شده تا سال ۲۰۲۳ سامانه‌های اطلاعاتی جدیدی برای ثبت ورود و خروج افراد در منطقه شنگن نصب شوند. برخی از مقررات پناهندگی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا سختگیرانه تر خواهند شد.

ایلوا یوهانسون گفت: «درصد قابل توجهی از افراد وارد اتحادیه اروپا می‌شوند که کنترل نمی‌ شوند و اطلاعات آنها ثبت نمی‌ شود. این موضوع برای کل فضای شنگن نگران کننده است».

همزمان با اعلام برنامه‌های جدید اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا برخی از تجهیزات جدید مقابله با ورود پناهجویان را به خبرنگاران معرفی کرد. از جمله «تانک هایی»‌ که قرار است در مرزهای شنگن مستقر شوند تا با تولید «صدای دلخراش» مانع از ورود پناهجویان شوند. برخی از نمایندگان چپ پارلمان اروپا این تجهیزات و استقرار آنها در مرزها را «ناقض حقوق انسانی که دلیل اصلی اتحادیه اروپا بوده است» می‌دانند.

۲۲ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور دیگر از جمله نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین اعضای شنگن را تشکیل می‌دهند. قرار است بزودی رومانی، بلغارستان و کرواسی‌، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بزودی به شنگن بپیوندند.

پاسخ دادن