سخنان باطل ترامپ دلار را ارزان کرد

 طی روزهای اخیر بازار ارز در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا متلاطم شده بود از صبح امروز و بعد از اظهارات جدید ترامپ درباره ایران، بازار ارز سیر نزولی را پیش گرفته است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۲ مهر ۹۶

بازار ارز طی روزهای گذشته، به‌دلیل اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره ایران و برجام شاهد تلاطم‌های ارزی زیادی بود که با ورود بانک مرکزی و توزیع ارز تحت کنترل درآمد.

فعالان بازار ارز که از نزدیک شاهد رکوردزنی‌های دلار در بازار بودند می‌گفتند این وضعیت تا زمان اعلام تصمیم نهایی ترامپ درباره ایران و برجام ادامه خواهد داشت، و احتمال دارد باز هم قیمت‌ها تغییر کند.

شب گذشته ترامپ مواضع خود را درباره ایران و برجام اعلام کرد که واکنش رئیس جمهور کشورمان را به‌همراه داشت. ولی حاصل این سخنرانی‌ها در بازار داخلی به‌ویژه بازار سرمایه و ارز و سکه چیزی نبود جز آرامش! چراکه شاخص بورس امروز بدون اعتنا به سخنان دیشب ترامپ ۵۱۹ واحد رشد کرد.

همچنین برخی پیش‌بینی می‌کردند ممکن است بعد از اعلام مواضع ترامپ درباره ایران نرخ دلار به ارقام بالایی برسد. البته دولت قبلاً اعلام کرده بود که مخالف بالا رفتن نرخ دلار و ثبت نرخ‌هایی از جمله دلار ۵ هزار تومانی است.

ابوذر نجمی تحلیل‌گر اقتصاد بین الملل در همین ارتباط گفته است که بازارهای ایران معمولاً اخبار و نتایج آن را پیش‌خور می‌کنند و چنانچه پیش‌بینی‌های بازار همان چیزی باشد که اتفاق می‌افتد، عملاً پس از وقوع حادثه یا آمدن خبر، بازار تأثیر چندانی نمی‌پذیرد کما اینکه در مورد موضع‌گیری رئیس‌جمهور آمریکا در برابر برجام نیز، پیش‌بینی‌های بازار تقریباً همان چیزی بود که شب گذشته ترامپ به زبان آورد.

به‌اعتقاد نجمی، ازآنجاکه صحبت‌های دیشب ترامپ، تغییری در وضعیت قبلی ایران و برجام ایجاد نمی‌کند و بانک مرکزی نیز از اواخر هفته گذشته به بازی بازار ارز وارد شده و قیمت‌ها را نسبتاً تثبیت کرده است؛ به نظر می‌رسد بازار واکنش زیادی به سخنان ترامپ نشان ندهد و چه‌بسا به‌زودی نرخ ارز اندکی کاهش یابد.

به‌گفته این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل افزایش اخیر نرخ ارز باید از امروز به بعد اتفاق می‌افتاد اما با پیش‌خور شدن اخبار، عملاً بازار کار خود را انجام داده و اکنون باید به روال عادی برگردد.

نجمی با اشاره به سابقه افزایش سنتی نرخ ارز در بازه زمانی شهریور تا آذر هر سال، گفت: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد بازار کمی از اسکناس دلار خالی شده و این مسئله به‌ویژه در نیمه دوم سال که عموماً بازار ارز رونق بیشتری دارد و تقاضا برای ارز بازرگانی نیز افزایش می‌یابد، توانسته قدری بر وضعیت قیمتی بازار تأثیرگذار باشد.

 از چهارشنبه هفته گذشته بانک مرکزی با ورود به بازار و توزیع دلار با نرخ ۴۰۰۸ تومانی بین صرافی‌های منتخب تلاش کرد که قیمت‌ها بار دیگر به ثبات برسد و بازار ارز نیز آرام شود. البته روال توزیع ارز از طریق صرافی‌ها منجر به تشکیل صف و شلوغی بازار شده بود. ولی با این حال به نظر می‌رسد سیاست بانک مرکزی این بار جواب داده و موجب شده سیر قیمت‌ها در این بازار نزولی شود.

امروز صرافی‌های پایتخت هر دلار آمریکا را با ۱۲ تومان کاهش نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۴ هزار و ۶ تومان فروختند. همچنین نرخ فروش هر یورو در تابلوی صرافی‌ها امروز با ۲۹ تومان افت ۴ هزار و ۷۵۸ تومان و هر پوند با یک تومان کاهش ۵ هزار و ۳۶۳ تومان درج شده است.

*تسنیم

پاسخ دادن