سخنگوهای دولت غایب صحنه !

طی چند روز گذشته هر کجا رفتم در تاکسی ، جمع خانواده ، اداره ، مغازه سر کوچه، خلاصه همه جا صحبت از اقتصاد، ارز و افزایش قیمت ها بود که همه موضوعات دیگر را تحت الشعاع قرار داده بود و سوال عمومی مردم به جای احوالپرسی های معمولی که سلام چه خبر ؟ این بود که سلام چی کار داریم می کنیم ! کجا داریم می ریم ؟ اوضاع چی می شه ( اقتصاد ) ؟ به کجا می خواهیم برسیم ؟ سکه ۴ میلیون، … دلار یازده هزار تومان ، یورو …. !

تهران- اقتصاد برتر-۱۰ مرداد ۹۷

آخه مگه چی شده ؟ مردم دارن پولهاشون را از بانک و صندوقچه ها در میارن و تبدیل به سکه و ارز و … می کنند ! مردم نگرانند . جوانان به آینده‌شان فکر می کنند. هر کس داستانی را از به هم ریختن معاملاتش و گرانی اجناس در فروشگاه های دولتی و خصوصی  نقل می کند و نهایتا برای همه سوال است که چرا یکی در دولت نمیاد برای مردم توضیح بده و با مردم حرف بزنه که داستان چیه ؟ ریشه این مسائل کجاست ؟ مردم چیکار باید بکنند ؟ دولت کجاست؟ مجلس چی کار می کنه؟ مردم نیاز دارند یکی با آنها حرف بزنه و بگه قیمت سکه ، ارز ، طلا و … کجا داره می ره ؟ آیا مردم خرید و فروش بکنند یا نکنند ؟ جوانان ازدواج بکنند یا نه ؟ سفر بروند یا نه ؟ و … واقعا چه کسی مسئول توجیه مردم است؟ سخنگویان؛ این طوطیان شکر شکن که چپ و راست با خبرنگاران حرف می زدند کجا هستند؟ چرا لکنت زبان گرفته اند و دیگه حرفی نمی زنند ؟ چرا نمیان مردم را توجیه کنند و بگویند چه خبر است ؟ این ها بخشی از حرف های کف خیابان مردم است که آنها را از وضعیت موجود نگران کرده است . مردم معتقدند اگر بدانند چه خبر است و یکی آنها را راهنمایی کند شاید بتوانند به دولت کمک کنند. چون تجربه کشور نشان داده هر کجا مردم به صحنه آمدند مشکل حل شده .

در این عالم وانفسا، رسانه های غربی خصوصا ماهواره ها و فضای مجازی، خصوصا رسانه های وابسته به آمریکا و سخنگویان غربی بشدت فعال شده اند و دائم خبر از سقوط اقتصاد ایران، کاهش ارزش ریال، تحریم های پیچیده و … نا کارآمدی مدیران اقتصاد، کاهش قدرت خرید مردم، نگرانی مردم و … می دهند. آیا کسی نباید جواب آنها را بدهد؟ اصلا دولت جواب و برنامه ای برای مقابله با جو سازی رسانه های بیگانه دارد؟ مسئول پاسخگویی به جریان سازی رسانه های غرب و سخنگویان آنان در کشور کیه؟ موضوع ،دیگه از حد جو سازی گذشته و آنها مدیریت در ایران را به تمسخر می گیرند!

در این اوضاع و احوال مسئولان دولتی به گفتار درمانی و حرف های کلیشه ای و تکراری اکتفا کرده و بدون حضور در جمع خبرنگاران و توجیه مردم صرفا به بیان این موضوع اکتفا می کنند که روند صعود قیمت ها واقعی نیست، در قیمت ارز و طلا و … حباب وجود دارد، دست خارجی در کار است، بعد از این عبارات کلیشه ای هم دیگر حرفی برای گفتن نیست!

دوستان مسئول مدیریت افکار عمومی در دولت، خودتان بارها گفته اید بخش عمده فشار های خارجی عملیات روانی و جریان سازی خبری بیگانه است که درست هم می گویید. خب اگر واقعا وضعیت کنونی محصول جنگ روانی دشمن است که قطعا حرف شما درست است و همینطور است، چه برنامه ای برای مقابله با آن دارید؟ چرا سیستم اطلاع رسانی کشور منفعل است و حرکتی مقابل جولان رسانه های غربی در افکار عمومی کشور نمی کند؟ آیا واقعا هنوز دولت به خلأ مدیریت افکار عمومی در کشور پی نبرده است؟ پس کی می خواهید متوجه شوید که رسانه های بیگانه ، مدیریت اطلاع رسانی در فضای مجازی را به دست گرفته اند و در جنگ رسانه ای مرزهای اطلاع رسانی ایران را در نوردیده اند و در کانون شهرهای بزرگ و کوچک ما در حال بمباران افکار عمومی مردم هستند و به هر کجا که بخواهند افکار عمومی مردم را می کشانند! و در این جولانگاه متاسفانه برنامه تهاجمی که وجود ندارد هیچ! مدافعی هم مقابل آنها نیست و آنها یکه تاز میدان افکار عمومی هستند! مطمئن باشید تداوم این روند شرایط را بمراتب بدتر از این خواهد کرد. دوستانی که در دولت و اطراف آن مدیر رسانه، استاد وسایل ارتباط جمعی ،پروفسور فضای مجازی، کارشناس ارتباطات و … هستند دست‌کم بخشی از درس هایی را که خوانده اند یا در دانشگاه ها برای بچه های مردم تدریس می کردند را اجرایی کنند که جلوی شاگردانشان آبرو ریزی نشود و دانشگاه های ارتباطات و رسانه ما هم بفهمند اساتید رسانه ما جنگ نرم می دانند و می توانند حرف هایی را که سر کلاس ها می زدند را در شرایط بحران کاربردی کنند. نهایت این که دوستان، مدیریت افکار عمومی در کشور رهاست و متولی ندارد. آقایان تا دیر نشده بجنبید و مدیریت اطلاع رسانی را به دست بگیرید و مردم را توجیه کنید وگرنه دیگران به جای شما این زحمت را متحمل خواهند شد.

*فاطمه سعادتی خبرنگار اقتصاد برتر

پاسخ دادن