سخنی با داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

احمد خادم المله مدیر مسئول روزنامه اقتصاد برتر

۴۵ روز دیگر به ۲۸ خرداد زمان برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقیمانده است و هر روز بر شمار داوطلبان انتخابات افزوده می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

تا کنون قریب به ۷۵ نفر بطور رسمی و غیر رسمی اعلام کرده اند نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهند شد . اما تا مرحله نهایی که احزاب و گروه های اصلی در کشور نامزدهای خود را رسما معرفی می کنند هنوز فرصت باقی است . برخی از احزاب با تاخیر نامزد های اصلی خود را معرفی می کنند تا از تخریب های سیاسی و تبلیغاتی رقبا در امان بمانند . شمار نامزدهای انتخابات بالا است که نشان می دهد خیلی از افراد سیاسی حتی کسانی که چهره شناخته شده نیستند تمایل دارند بعنوان داوطلب ثبت نام کنند. هر یک از نامزدها دلیل متفاوتی را برای داوطلبی در انتخابات اعلام می کند اما وجه مشترک همه آنان احساس تکلیف برای خدمت به مردم و کشور است . نکته ای که معمولا در همه انتخابات های گذشته ،نامزدها بر زبان می آورند.

در این شرایط که شمار زیادی از افراد سیاسی و غیر سیاسی درخواست نامزدی در انتخابات را دارند ذکر چند نکته برای نامزدهای محترم ضروری است .

۱ – معمولا نامزدهایی که با شور و هیجان و انگیزه بالا پا به میدان انتخابات می گذارند ، پس از گذشت مدت زمانی از پیروزی در انتخابات که با مشکلات مختلف مواجه می شوند انگیزه های اولیه خود را بتدریج از دست می دهند و دلایل متعددی را برای ناکامی های خود جهت اداره امور کشور عنوان        می کنند که برخی از آن ها عبارت است از این که ، رئیس جمهور از اختیارات کافی برای اداره امور کشور برخوردار نیست، کشور با تحریم مواجه است ، منابع مالی کشور کم است ، شرایط کشور در دوره ما خاص است ، گروه های سیاسی رقیب اجازه کار به دولت نمی دهند و یا این که دولت خوب کار کرده اما مخالفان با تبلیغات منفی اجازه انعکاس موفقیت های دولت را نمی دهند. مجلس همراه دولت نیست ، قوه قضائیه با دولت هماهنگ نیست .  این ها بخشی از توجیهاتی که معمولا روسای جمهور و دولت هایی که توفیقی نداشته اند در پایان کار خود ، عنوان می کنند . لازم است از همین ابتدای کار که نامزدهای عزیز هنوز رئیس جمهور نشده اند بدانند ، قرار است رئیس جمهور کشوری شوند که با مشکلات عنوان شده یا بسیاری دیگری از مشکلاتی که عنوان نشده مواجه هستند لذا اگر قدرت اداره امور کشور را در چنین شرایط پیچیده ای با تنگناهای ذکر شده را دارند و می توانند توسعه در کشور را در چنین شرایطی تضمین کنند و مشکلات مردم را حل کنند پا به عرصه ریاست جمهوری بگذارند وگرنه اداره امور کشور در شرایطی که همه شرایط فراهم باشد و امکانات مناسب باشد و منابع هم در دسترس باشد، کار پیچیده و دشواری نیست و هر کسی می تواند کشور را در شرایط مطلوب اداره کند.

۲ – لازم است داوطلبان ریاست جمهوری با توجه به مشکلات ذکر شده ، برنامه ای ارائه کنند که چطور می خواهند از فهرست طویل مشکلات عبور کرده و کشور را توسعه دهند و مشکلات مردم را حل کنند. فرض کنیم تحریم ها امسال و سال های آینده هم ادامه خواهد داشت ، در شرایط تحریم چه برنامه ای برای اداره امور کشور دارند ؟ برنامه اشان را اعلام کنند. تا مردم ببینند و با توجه به برنامه نامزد توانمند را انتخاب کنند.

۳ – نامزدی که رئیس جمهور می شود باید بداند ، رئیس جمهور همه کاره کشور نیست بلکه بر اساس قانون اساسی رئیس جمهور وظایف خاصی دارد که در چارچوب آن قوانین باید فعالیت کند و برنامه های خود را پیش ببرد لذا رئیس جمهور آینده نباید تصور کند که وقتی پیروز شد ، همه امکانات کشور در اختیار او است.

۴ – مردم روسای جمهور نا موفق از طیف های مختلف را در گذشته تجربه کرده اند لذا این که داوطلبی از حزب الف یا ب است برای نامزدی کافی نیست و مردم بدنبال فردی هستند که توان عبور از مشکلات را در شرایط پیچیده داشته باشد. در این شرایط هیچ چیز به جز یک برنامه منطقی و علمی و همکارانی قوی در دولت نمی تواند مردم را متقاعد کند.

لذا با توجه به تجربه گذشتگان بهتر است نامزدهای انتخابات از هم اکنون به این نکات توجه داشته باشند و از نظر فکری خود را برای مدیریت کشور در شرایط پیچیده آماده کنند تا فردای انتخابات مجبور به بهانه تراشی های غیر منطقی نشوند.

پاسخ دادن