سردرگمی مسافران ایرانی در کشورهای مختلف

برخی مسافرانی که در ایام نوروز یا پیش از آن به کشورهای مختلف سفر کرده‌اند با محدودیت و ممنوعیت‌های جدید کرونایی در کشور نمی‌توانند به ایران بازگردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

این مسافران بعضا در خیابان‌های ترکیه، انگلستان و دیگر کشورها بلاتکلیف هستند که به گفته مسئولان سازمان هواپیمایی، می‌توان راهکاری شبیه دیگر کشورها برای بازگشت آنها اندیشید.

در هفته پایانی سال گذشته و ایام نوروز مسافران زیادی مقاصد خارجی را برای سفر نوروزی اشان انتخاب کردند اما پس از گذشت یک هفته از آغاز سال ۱۴۰۰ پروتکل‌ها تغییر کرده و حالا برخی از مسافران ایرانی با وجود به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی نمی‌توانند به کشور بازگردند و پولی هم برای پرداخت هزینه‌های طولانی شدن سفر ندارند لذا به نحوه برخورد با آنان معترض هستند. برخی از آنها در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام تصاویر و کلیپ‌هایی از خودشان منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد در خیابان‌های کشورهای مختلف منتظر هستند تا تکلیف ا‌شان برای بازگشت به ایران مشخص شود. این در حالی است که بسیاری از کشورها در این ایام با وجود شیوع ویروس کرونا در جهان و گسترش آن با کروناهای جهش یافته، راهکارهایی برای بازگشت ایمن هموطنان‌شان در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال مسافران در صورت ورود به کشورشان با وجود در اختیار داشتن تست PCR با نتیجه منفی باز هم باید با هزینه خودشان تست مجدد در مبادی ورودی کشور بدهند و تا مشخص شدن نتیجه قرنطینه شوند.

تورج دهقان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: اگر به صفحه اینستاگرام سازمان هواپیمایی کشوری یا برخی از مسئولان این سازمان مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که مردم تا چه حد نسبت به این تصمیمات انتقاد دارند و حتی به ما توهین می‌کنند در حالی که به ما ربطی ندارد، برخی از شهروندان ایرانی در کشورهایی مانند انگلستان و ترکیه در خیابان‌های لندن و استانبول می‌خوابند و پولی ندارند اما نمی‌توانند به ایران که کشورشان است، باز گردند. در این زمینه باید نسبت به شهروندان خودمان و هموطنانمان احساس مسئولیت کنیم و نمی‌توانیم به دلیل شیوع ویروس کرونا آنها را در کشور خارجی بلاتکلیف رها کنیم.

وی افزود: یکی از کارهایی که می‌توان در این زمینه انجام داد این است که همه آنها را موظف کنیم که در کشور مبداء خود تست کرونا بدهند و در ایران نیز از آنها تست PCR گرفته شود و تا زمانی که نتیجه این تست مشخص می‌شود آنها را در هتلی مشخص قرنطینه کنیم که هزینه آن را هم خودشان پرداخت کنند اما نباید هم وطنان خودمان را به حال خودشان در کشورهای مختلف رها کنیم که در خیابان‌ها بخوابند.

دهقان زنگنه اضافه کرد: من زمانی که اعتراضات و انتقادهای زیاد مردم را که در انگلستان مانده بودند و هیچ کاری از آنها بر نمی آمد، دیدم، تصمیم گرفتم هر کاری می‌توانم انجام دهم و در این راستا با هزاران التماس و خواهش توانستم یک مجوز پرواز فوق العاده به لندن برای بازگرداندن این مسافران دریافت کنم. به نظر من در چنین شرایط و برهه حساسی باید عملیاتی و سریعتر عمل کنیم و تصمیمات و مصوبات ابلاغی نیز باید به موقع اعلام شود من از همه مسئولان و متولیان خواهش می‌کنم، هر کاری می‌توانند انجام دهند تا هموطنانمان بتوانند به کشور باز گردند.

وی گفت: می‌توان مسافرانی که هنوز جواب تست PCR شان مشخص نشده تا اعلام نتیجه و آن‌هایی که جواب تست‌شان مثبت شده را با هزینه خودشان به مدت ۱۴ روز در هتل‌های مشخص قرنطینه کرد یا اگر در منزل خودشان قرنطینه می‌شوند، می‌توان از طریق تلفن آنها را کنترل کرد چرا که ایران کشور عقب افتاده‌ای نیست و کاملاً زیرساخت‌های آن در کشور وجود دارد اما اینکه گفته می‌شود وزارت راه یا سازمان هواپیمایی کشوری باید قرنطینه را انجام دهد، به هیچ وجه درست نیست.

با توجه به اظهارات اخیر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ادامه ممنوعیت تردد به ۳۹ کشور از جمله انگلستان، باید دید پروتکل‌های بهداشتی برای سفرهای خارجی تغییر می‌کند یا آنکه تدابیری برای بازگشت این مسافران اندیشیده می‌شود تا مسافران ایرانی که در کشورهای مختلف بلاتکلیف مانده‌اند بتوانند با قوانین و پروتکل‌های بهداشتی جدید به ایران بازگردند.

پاسخ دادن