سردرگمی معامله گران بورس‌های جهان

بیم و امید نسبت به زمان احیای اقتصادی پساکرونا، باعث سردرگمی معامله گران بورسی شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بگزارش بلومبرگ، هرچند آمارهای رشد اقتصادی نسبت به ماه‌های قبل افزایش پیدا کرده است اما نگرانی از خارج شدن نرخ تورم از مسیرهای هدفگذاری شده کمی سردرگمی معامله گران را افزایش داده است. در فرانسه برونو لومر وزیر دارایی با بیان اینکه شاهد احیای تدریجی سطح فعالیت‌های اقتصادی هستیم، گفت: با این حال تا نیمه نخست سال آینده طول خواهد کشید که به سطح قبل از آغاز همه گیری کرونا برگردیم. انتظار ما این است که رشد پنج درصدی را تجربه کنیم و تاکنون ۱۰۰ میلیارد یورو برای حمایت از اقتصاد تخصیص داده ایم.

وضعیت اقتصاد در نقاط مختلف جهان کماکان رو به بهبود است. در انگلیس، بانک مرکزی این کشور اعلام کرد رشد اقتصادی در سال جاری احتمالا به بالاترین سطحی خواهد رسید که از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون به ثبت رسیده است. این بانک در نظر دارد تا از سرعت اجرای برنامه خرید اوراق قرضه خود که حدود یک تریلیون دلار اعتبار دارد بکاهد. در چین هم رشد صادرات در ماه آوریل فراتر از حد انتظار بود و رشد واردات نیز به بالاترین سطح یک دهه اخیر خود رسید.

 امیدواری‌ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی پس از برنامه‌های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان می‌دهد، میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا در سال جاری ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال اخیر خواهد بود. از طرف دیگر اوضاع برای چین احتمالا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیش بینی می‌شود.

پاسخ دادن