سرقت در پوشش نظافت

اقتصادبرتر

 رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: با توجه به نزدیک شدن نوروز، برخی موسسات خدماتی که قانونی نیستند اقدام به اعزام کارگر به منازل برای نظافت خانه‌ها می‌کنند که شهروندان باید نسبت به این موسسات هوشیار بوده و از خدمات موسسات قانونی بهره مند شوند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، ثریا خانم زن پاکیزه و مورد اعتمادی بود، اغلب خانم‌های فامیل، دوست و آشنا از او می‌خواستند که در طول سال بویژه ایام نزدیک به سال نو، به منزل آنها رفته و خانه هایشان را تمیز کند، کارش بی نظیر بود، خانه‎هایمان را مثل خانه خود دانسته و مانند دسته گل تحویل می‎داد.

چندین سال بود که ثریا خانم به خانه‌های فامیل رفت و آمد داشت، مادرم او را به فامیل معرفی کرده بود چون هم زن تمیز و مورد اعتماد بود و هم می‌خواست منبع درآمدی برای او باشد تا بتواند شکم بچه هایش را سیر کند. در سال‌های اخیر ثریا خانم پیر و ناتوان شده بود و کار کردن برایش سخت، مادرم از این بابت ناراحت بود که چرا چنین زنی باید به این زودی از کار افتاده شود. برای خانه تکانی سال ۹۷ مانده بود چه کند، به ثریا خانم زنگ زد تا شاید خانه تکانی خانه مان را با وجود ناتوانی جسمی اش قبول کند، ثریا خانم گفت واقعا دیگر نمی تواند کار کند اما دخترش را معرفی می‌کند تا به جای او نظافت خانه مان را انجام دهد.

دختر جوان ثریا خانم به خانه مان آمد، دختری ساکت و مهربان و مثل مادرش تمیز و پاکیزه بود، خانه مان را مثل دسته گل تحویل داد.

چند روزی گذشت، یک روز مادرم به سراغ طلاهایش رفت اما با کمال ناباوری متوجه شد، اثری از طلا و پولی که پس انداز کرده بود، نیست، هاج و واج مانده بود، یک آن به دختر ثریا خانم  شک کرد، به همین دلیل به کلانتری محل رفته و از او شکایت کرد و به این ترتیب پرونده سرقت از منزل ما به جریان افتاد.

پلیس در تحقیقات خود متوجه شد که دختر ثریا خانم سارق است. مادرش به عنوان یک نظافتچی خوش نام در منزل مردم فعال بود اما به علت ازکارافتادگی، دخترش را برای نظافت به خانه مردم می‌فرستاد و دختر جوان پس از چند نوبت حضور در منزل مردم، با دیدن پول و طلا وسوسه شده و اقدام به سرقت از مالکان خانه می‌کرد این در حالی بود که ثریا خانم خبر نداشت دخترش از خانه مردم سرقت می‌کند.

این مطالب داستان نیست خبر سرقتی است که اتفاق افتاده و خبر آن در خبرگزاری و روزنامه‌ها در قالب هشدار به شهروندان انتشار یافته است از این دست پرونده‌ها بویژه در ایام نزدیک به پایان سال در پلیس آگاهی بسیار تشکیل می‌شود. به نمونه‌هایی از این پرونده‌ها اشاره می‌کنیم.

* دستگیری باند ۵ نفره سرقت از منازل در قالب نظافتچی

مهر ماه سال جاری به دستور قاضی شعبه سوم بازپرسی ناحیه هشت تهران پرونده‌ای از کلانتری ۱۲۷ نارمک مبنی بر سرقت از منزل پیرمردی بازنشسته ساکن آپارتمانی در خیابان مجیدیه جنوبی به روش تخریب به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع داده شد که سارقان مقادیری طلا، جواهر و اشیای قیمتی به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان سرقت کرده بودند. در بررسی‌های میدانی و تحقیقات صورت گرفته مشخص شد این سرقت توسط افرادی انجام شده است که قبلا در همان آپارتمان به عنوان نظافتچی حضور داشتند و اطلاعات کاملی از اهالی آپارتمان و وضعیت و زندگی آنها کسب کرده بودند. در نهایت چند روز بعد از اتمام قراردادشان دوباره به این منزل مراجعه کردند و با بالا رفتن از دیوار آپارتمان به روش تخریب، منزل پیرمرد بازنشسته را سرقت می‌کنند.

چهار نفر از اعضای این باند سارقانی افغان هستند که مجوز لازم برای تردد در کشور ندارند و نفر پنجم نیز مالخر است، این سارقان با نصب تراکت در نقاط مختلف شهر خود را نظافتچی معرفی می‌کردند و معمولا بعد از انجام نظافت اطلاعات کاملی از محل به دست می‌آوردند و در فرصتی مناسب از محل‌های موردنظر سرقت می‌‌کردند.

با به دست آمدن سرنخ‌هایی از مشخصات سارقان، دستگیری آنان در دستورکار قرار گرفت و این سارقان طی یک عملیات ضربتی در منطقه خاک سفید دستگیر و برای انجام تحقیقات تکمیلی به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند. در بررسی‌‌های صورت گرفته، سارقان به چهار فقره سرقت منزل به همین شیوه اعتراف و اظهار داشتند که حین نظافت منازل، اطلاعات لازم را از سکنه به دست می‌آوردند و متوجه می‌‌شدند که مالکان چه زمانی به سفر می‌روند. با اعتراف این سارقان نفر پنجم این باند یعنی مالخر آنها که در یکی از استان‌های غربی طلا فروشی داشت و طلاهای سرقتی را خرید و فروش می‌‌کرد نیز دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

این سارقان با توجه به اطلاعات به دست آمده و با اطمینان از خالی بودن خانه‌‌ها حدود ساعت ۱۸ تا ۲۱ در تیم‌های سه یا چهار نفره اقدام به سرقت می‌کردند، هنگام سرقت از منازل یکی از افراد این باند بیرون از خانه را دید می‌زد و دو یا سه نفر دیگر نیز برای انجام سرقت به داخل خانه می‌رفتند.

* ردپای زن نظافتچی در سرقت از منازل

چندی پیش مردی با حضور در شعبه ۱۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲ تهران از زنی به اتهام سرقت از خانه اش شکایت کرد و اظهار داشت، مدتی بود یک زن جوان به عنوان نظافتچی به خانه مان می‌آمد تا اینکه در آخرین روز کاری این زن، دسته کلید خانه مان به طرز مرموزی گم شد و مجبور به ساخت کلید شدیم. روز حادثه خانه را برای چند ساعتی ترک کردیم و وقتی بازگشتیم، دیدیم اتاقی که طلاهایمان را در آن نگهداری می‌کردیم، به هم ریخته و طلا و جواهرات به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان به همراه ۳۰ هزار دلار سرقت شده است. در پی این حادثه با بررسی دوربین مداربسته مجتمع متوجه شدم در نبود ما، همان زن نظافتچی وارد خانه مان شده و ساعاتی بعد همراه مردی که در خیابان منتظرش بوده، آنجا را ترک کرده است.

با تشکیل پرونده، تحقیقات ماموران پلیس آگاهی تهران در این باره آغاز و معلوم شد این زن تهران را ترک کرده و در خانه ای در شهرستان کرج ساکن شده است. به این ترتیب چند روز بعد متهم دستگیر و از خانه وی نیز بخشی از اموال سرقتی شاکی کشف و ضبط شد.

متهم با انتقال به پلیس آگاهی تهران، به سرقت اموال خانه شاکی اعتراف کرد و گفت: در پی رفت و آمد به خانه شاکی، متوجه شدم او دلار و طلاهای گرانبهایی در خانه نگهداری می‌کند و تصمیم به سرقت گرفتم. برای اجرای نقشه یک روز دسته کلید آنها را دزدیدم و از نامزدم خواستم مرا به خانه کارفرمایم ببرد تا وسایلم را بردارم. او در خیابان ماند و من با کلیدی که داشتم، وارد خانه کارفرمایم شدم و طلاها و دلارها را دزدیدم.

در پی اعتراف متهم، تحقیقات ادامه یافت تا اینکه معلوم شد چهار زن دیگر نیز که متهم پیش از این برای نظافت به خانه هایشان رفته بوده، به اتهام سرقت اموالشان از وی شکایت کرده و پرونده‌ها در دیگر مراکز پلیس مفتوح بوده است. به این ترتیب این چهار زن شاکی نیز به پلیس آگاهی احضار شدند و عنوان کردند همچنان از متهم شکایت دارند؛ زیرا او تنها فردی بوده که جای طلاهایشان را می‌دانسته و بعد از سرقت نیز به طرز مرموزی ناپدید شده است.

زن سارق در مواجهه حضوری با شاکیان، به دزدیدن اموال قیمتی از خانه این چهار زن نیز اعتراف کرد.

متهم درباره نحوه دزدی از منازل گفت: به عنوان نظافتچی به خانه این چهار زن شاکی راه یافتم و پس از جلب اعتمادشان، چند روز از هفته به منازلشان می‌رفتم. در ادامه با شناسایی محل نگهداری طلاها، سکه طلا، پول، دلار و دیگر اموال باارزش آنها و سرقت دسته کلید در فرصتی مناسب اموال را دزدیده و می‌فروختم.

* مراقب موسسات خدماتی غیرقانونی باشید

سردار محمدرضا مقیمی رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: با توجه به نزدیک شدن نوروز، برخی موسسات خدماتی که قانونی نیستند اقدام به اعزام کارگر به منازل برای نظافت خانه‌ها می‌کنند که شهروندان باید نسبت به این موسسات هوشیار بوده و از خدمات موسسات قانونی بهره مند شوند. اینگونه موسسات به صورت خودجوش، تبلیغ می‌کنند و در فصل خاصی از سال مثل ایام نزدیک به نوروز فعال می‌شوند.

وی با بیان اینکه از این دست پرونده‌ها در پلیس آگاهی بسیار است، اظهار داشت: در این پرونده‌ها ذکر شده که همسر یا پسر خانمی که به عنوان کارگر از سوی این موسسات برای نظافت اعزام شده اند، گاو صندوق، اشیای قیمتی و طلاهای خانه را شناسایی و اقدام به سرقت کرده است یا در موارد دیگر، فردی حدود دو یا سه سال با خانواده ای کار می‌کرده و بعد از مدتی قصد داشته به شهر خود بازگردد و حق خود می‌دانسته که پولی از خانه ای که در آن کار می‌کرده است، ببرد.

* به بروشورهای تبلیغاتی اعتماد نکنید

سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا گفت: با توجه به فرارسیدن سال نو و ضرورت نیاز به نظافت منزل، متاسفانه برخی از شهروندان برای انجام کارهای منزل بدون هیچ دقت و گزینشی با اتکا به بروشورها و تبلیغات کوچه و خیابان به افراد ناشناس و برخی از شرکت‌های فاقد مجوز اعتماد می‌کنند.

وی همچنین به شهروندان توصیه کرد: برای شستن فرش‌ها از مراکز معتبر قالیشویی و مجاز استفاده کنند؛ در صورت شستن فرش در منزل باید مراقبت لازم برای جلوگیری از سرقت را مورد توجه قرار دهند.

* از سایت‌های دارای نماد «اعتماد» استفاده کنید

سردار کمال هادیان فر رئیس پلیس فتا با توجه به پایان سال و نزدیک شدن به سال جدید و خریدهای

اینترنتی، گفت: شهروندان از صنف‌های دارای این نماد و سایت مجازی برای هرگونه خرید یا فروش استفاده کنند تا آسیب نبینند. سایت‌های دارای نماد اعتماد شناسایی و احضار شده اند و پرونده آنها در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است و پلیس و اصناف بر فعالیت آنها نظارت دارند.

از سوی دیگر برخی افراد سایت‌هایی در فضای مجازی ایجاد و فعالیت می‌کنند در صورتی که نماد اعتماد ندارند.

پاسخ دادن