سرمایه اجتماعی را بازسازی کنیم

احمد خادم المله مدیر مسئول روزنامه اقتصادبرتر ، در سرمقاله ای ضمن تبریک پیروزی آیت الله رئیسی در انتخابات اخیر ، برای موفقیت وی در آینده نکاتی را یاد آور شده است .

احمد خادم المله مدیر مسئول روزنامه اقتصاد برتر

آیت الله رئیسی بالاخره برغم همه جوسازی‌های رسانه ای، انگ‌ها و تهمت ها، بی حرمتی و بی اخلاقی‌ها و.. پیروز شد و دل میلیون‌ها نفر  که امید به بهبودی آینده ایران دارند را شاد کرد، ویژگی مهم انتخابات اخیر این بود که این پیروزی در شرایطی به دست آمد که بخاطر مشکلات، بی تدبیری ها، بی اخلاقی‌ها و…. مردم سال‌های متمادی در مشقت و سختی زندگی کردند و از مسئولان، بی اعتماد و سرخورده شده بودند، امیدی به بهبود اوضاع نداشتند، مشارکت ۴۸٫۸ درصدی در انتخابات ۲۸ خرداد در شرایطی به دست آمد که سرمایه اجتماعی نظام که مردم باشند به شدت آسیب دیده است، این مشارکت گرچه برای ایران، مشارکتی پائین است اما یک پیروزی بزرگ و شاهکار سیاسی است که نیازمند واکاوی و ریشه است. این میزان مشارکت در این شرایط سخت پیام‌های مختلفی دارد که یکی از آنها این است که نشاندهنده امید مردم به بهبودی با رئیس جمهوری و دولت جدید است. ضمن تبریک پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات و بازگشت بخش قابل توجهی از مردم به بدنه سیاسی کشور لازم است برای درمان زخم سرمایه اجتماعی کشور نکاتی را برای جناح پیروز انتخابات مرور کنم.

از نظر نگارنده مهمترین کار رئیس جمهوری و دولت جدید در شرایط کنونی بازسازی سرمایه‌های اجتماعی کشور فارغ از جناح و دسته بندی‌های سیاسی است. به همین میزان که یک جمعیت ۱۸ میلیونی از پیروزی آقای رئیسی خوشحال شدند، یک جمعیت میلیونی دیگر هم هستند که از این پیروزی خوشحال نشده اند اما جمعیت اقلیت ناخشنود، جزئی از سرمایه اجتماعی همین کشور هستند که در بخش‌های مختلف کشور فعال هستند و مسئولیت دارند و نباید از آن غافل شد، غفلت از سرمایه کوچکتر نظام دقیقا همان اشتباهی است که دولتمردان کنونی مرتکب شدند و نتیجه آن را هشت سال بعد در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مشاهده کردند. لذا رئیس جمهوری و دولت جدید نباید اشتباه گذشتگان را تکرار کنند. اینکه بازسازی سرمایه‌های اجتماعی کشور چطور باید انجام شود، قبلا روی آن کار شده است و اسناد آن موجود است و رئیس جمهوری جدید باید از آن بهره بگیرد.

فراموش نکنیم برخی از مردمی که به آیت الله رئیسی رای دادند در حقیقت به وضعیت موجود نه گفتند و به بی اخلاقی و ناکارآمدی، فساد و…. پشت کردند و خواستار تغییر هستند، تغییر هر آن چیزی که زندگی آنان را به نابودی سوق داده است. بزرگترین اشتباه ما در این شرایط مغرور شدن از رای ۱۸ میلیونی است و این غرور همان چیزی بود که نامزد رقیب را با همه مدارک تحصیلی‌ که داشت به زمین کوبید و مردم به او نه گفتند. پیروز میدان باید توجه داشته باشد که رئیس جمهوری یک کشور ۸۵ میلیون نفری است که شمار قابل توجهی از مردم ایشان را هنوز نپذیرفته اند، اینکه چطور می‌شود این جماعت سرخورده و ناراضی و سرمایه اجتماعی آسیب دیده را بازسازی کرد و به میدان برگرداند، هنری است که دولتمردان جدید باید بکار ببندند و رمز پیروزی آنان در آینده است. دولت جدید در هر کاری نیازمند مشارکت مردم است و اگر به فکر جلب رضایت همه آحاد در جامعه نباشد در هر گام و حرکتی که انجام می‌دهد با مخالفت یک جمعیت میلیونی مواجه است که می‌تواند روند موفقیت‌های آینده را کند کند لذا بهتر است از همین حالا بگونه ای عمل شود که این سرمایه سرخورده بازسازی شده و در کنار رئیس جمهوری جدید با حامیان آن همراه شود، گرچه سخت است اما شدنی است. این نیاز به تحقق همان شعار ما می‌توانیم دارد. اگر دیدگاه هایمان را اصلاح کنیم و همه جناح‌ها را فرزندان این مرز و بوم بدانیم.

نکته بعدی، حمله به دولت کنونی در اوج پیروزی است، با پیروزی رئیس جمهوری جدید، حمله به دولت کنونی نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه زخم‌های کهنه قدیمی را عمیق تر خواهد کرد و سرمایه‌ اجتماعی را بیش از پیش تضعیف می‌کند، دولت کنونی برغم همه مشکلاتی که داشته اما در بعضی بخش‌ها اقدامات خوبی هم انجام داده است که باید آنها را پاس داشت و قدردان بود، انصاف این است که امروز در اوج پیروزی به آنها توجه شود نه اینکه با بی اخلاقی، خوبی‌های گذشته را نبینیم و فقط بدی‌ها را بزرگنمایی کنیم. بسیاری از مدیرانی که در همین دولت فعال بوده اند، انسان‌های شریف و زحمتکشی هستند که باید از تجربه و دانش آنان برای ساختن آینده ای بهتر استفاده کرد.

همه کسانی که در ستاد‌های آقای رئیسی شبانه روز زحمت کشیده اند نیز باید مسئولیت سنگین آینده ایشان را درک کنند و بدانند با وجود مشکلاتی که در کشور وجود دارد، امروز زمان تقسیم غنیمت نیست، مثل کاری که قبلی‌ها کردند و پس از پیروزی پست‌های مهم کشور را بین هواداران تقسیم نمودند و هر روز زخم‌های سرمایه اجتماعی کشور را چرکی تر کردند و نتیجه اش را در انتخابات ۲۸ خرداد دیدند. ضمن خسته نباشید و تبریک به همه هواداران و حامیان آقای رئیسی که تلاش بی وقفه ای برای پیروزی ایشان انجام دادند، تاکید می‌کنم، اجازه بدهند ایشان با معیار شایسته سالاری و فارغ ازجناح بندی‌های تنگ نظرانه کابینه و مدیران ارشد کشور را از بین شایسته ترین مدیران کشور انتخاب کنند تا بتواند قدری از مشکلات بزرگ کشور را در همان سال اول از پیش پای مردم بردارد. البته نا گفته نماند که سیاست و منش آقای رئیسی آنطور که در گذشته نشان داده است بر همین مبنا استوار است.

مجلس و قوه قضائیه نیز باید شرایط کنونی کشور را درک کنند و بخاطر رضای خدا و به شکرانه ایثار و از خودگذشتگی این مردم بزرگ که در انتخابات افتخار آفریدند، دولت جدید را یاری کنند و همه دست به دست هم بدهند تا مردم آسیب دیده بعد از تحمل سال‌ها رنج و محنت، طعم شیرین وحدت و همدلی مسئولان کشور را بچشند و امیدشان برای تغییر وضعیت کنونی و بهبود اوضاع اقتصادی در آینده نا امید نشود. سخن با رئیس جمهوری و دولت جدید بسیار است اما در این مقال همین بس که سرمایه اجتماعی کشور را فارغ از مسائل جناحی و سیاسی دریابید. در پایان به آقای رئیسی و تیم همراهشان، این پیروزی بزرگ را تبریک می‌گویم و برای موفقیت ایشان در مسئولیت سنگین پیش رو دعا می‌کنم.

پاسخ دادن