سرمایه مردم کجا سرمایه گذاری می شود؟

سرمایه مردم کجا سرمایه گذاری می شود؟

احمد خادم المله – مدیر مسئول – طی هفته های گذشته با سیاست و حمایت دولت میلیارد ها تومان از نقدینگی مردم وارد بازار سرمایه شد و در پروژه های مختلف شرکت های فعال در بورس درگیر شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ اردیبهشت ۹۹

در چند هفته گذشته در زمینه رشد بی سابقه بورس حرف و حدیث های زیادی مطرح شد که عمدتا فعال شدن بازار سرمایه برای جذب نقدینگی های سرگردان جامعه را تائید می کنند اما اکثر کارشناسان نگران شکست حباب های موجود در بورس و زیان یکباره مردم در این بازار پر ریسک بودند . با توجه به تذکرات فراوانی که اقتصاد دانان و کارشناسان بازار سرمایه درباره نگرانی از شکست حباب های موجود در بورس داده اند حتما مردم و دولت هشیار هستند و قطعا اقدامات لازم را انجام خواهند داد. در مجموع برآورد های اولیه نشان می دهد دولت تا این مرحله که نقدینگی سرگردان جامعه را به سوی بازار بورس هدایت کرده ، برای تحقق جهش تولید اقدام خوبی انجام داده است .

اما باید به این نکته توجه داشت که جذب نقدینگی با هر روشی که انجام شده، ابتدای کار و پله اول رونق اقتصادی است و همه کار نیست . گرچه مردم باید خودشان قبل از خرید سهام تحقیق و مراقبت کنند و بدانند پولشان را کجا سرمایه گذاری می کنند اما همانطور که در گذشته شاهد بودیم مردم به اعتبار این که دولت به معنی عام آن بالای سر بورس است و بر همه چیز اشراف دارد به بازار سرمایه امید می بندند و سرمایه اشان را به آن می سپارند و حاکمیت باید از همه جهات مراقب پول کلان مردم باشد ، به همین دلیل مهمتر از جذب نقدینگی در بورس این است که مدیران شرکت های بورسی که توانسته اند میلیارد ها تومان از سرمایه مردم را جذب کنند حالا باید قدرت مدیریتشان را نشان دهند و پاسخگو باشند که این نقدینگی عظیم را در ایجاد و توسعه پروژه ها چطور بکار می گیرند؟ تا هم کشور را به رونق اقتصادی برسانند و هم سود جیب مردم را تامین کنند .

سوابق گذشته خصوصی سازی و سایر موارد انجام شده در کشور نشان می دهد ، سوء مدیریت در بخش های مختلف فراوان بوده است که نمونه های آن را در دادگاه های اقتصادی یا فرار از کشور شاهد بوده ایم . چون دولت نظارت خوبی بر شرکت های بورسی نداشته معمولا نقدینگی جذب شده از طریق بورس به نتایج مثبت ختم نمی شود و گزارش های منفی در خصوص سوء‌ استفاده ها و یا ناتوانی در توسعه پروژه ها و یا افزایش تولید در کشور فراوان است . یکی از موضوعات مهم در پشت موضوع جذب نقدینگی این است که سران سه قوه خصوصا قوه مجریه مراقبت کنند که مدیران شرکت های بورسی چطور از پول های جذب شده استفاده می کنند ؟ آیا این پول ها در مسیر درستی استفاده می شود یا خیر ؟ مدیریت صحیحی روی آن ها اعمال می شود یا خیر ؟‌

آنچه در گذشته شاهد بودیم متاسفانه مجامع عمومی که محل ارزیابی عملکرد شرکت ها است غالبا فرمایشی برگزار می شد و مدیران خصوصا دولتی ها برای لاپوشانی نقص ها و عیوب مدیریت خود به روش های مختلف اجازه نمی دادند ، سهامداران در مجامع عمومی در جریان عملکرد مدیران شرکت هایی که پول های آنان را در دست دارند قرار بگیرند . به همین دلیل اگر به مرحله بعد از جذب نقدینگی توجه نشود ، قطعا با مشکلات عدیده دیگری نظیر سوء‌ استفاده از اموال مردم مواجه خواهیم شد . لذا پیشنهاد می شود اکنون که در مرحله اول جهش تولید در جذب نقدینگی موفق عمل کرده ایم مراقب مراحل دیگر که مهمترین آن مدیریت پول های جذب شده است، نیز باشیم . نظارت های قبلی متاسفانه برای راستی آزمایی عملکرد شرکت ها مناسب نبوده و نیست لذا ضرورت دارد سران سه قوه در جلسات اقتصادی خود مکانیزم های جدیدی را برای ارزیابی عملکرد مدیران شرکت های بورسی که نقدینگی و امول مردم را در دست دارند ، ایجاد کنند و از به انحراف رفتن نقدینگی جذب شده از هم اکنون پیشگیری کنند تا در آینده با خبر های منفی مواجه نشویم و مردم نیز اطمینان داشته باشند که پول های سرمایه گذاری شده آنان از بین نخواهد رفت .

پاسخ دادن