سرمایه گذاران اروپایی بازمیگردند

با شکست دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا در انتخابات و قوت یافتن احتمال برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سرمایه گذاران اروپایی راه‌های بازگشت به ایران را بررسی می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آبان ۹۹

شبکه اقتصادی بلومبرگ در گزارشی نوشت، اتحادیه اروپا به دنبال فرصتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد ایران است. اروپایی‌ها پیش بینی می‌کنند پس از رفع تحریم‌ها می‌توانند سرمایه گذاری در ایران را آغاز کنند.

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در گزارشی نسبت به دورنمای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ابراز خوش‌بینی کرد؛ این در صورتی‌ است که تحریم‌های آمریکا به طور کامل برچیده شود. بلومبرگ از قول بنیادگذاران کنفرانس تجارتی اروپا و ایران، نهادی که توسط اتحادیه اروپا تأسیس شده، می‌گوید، از ۱۴ تا ۱۶ دسامبر آینده نشستی برگزار می‌شود که چشم‌انداز این موضوع را ترسیم می‌کند و امکانات سرمایه‌گذاری اروپاییان را در ایران بررسی خواهد کرد. کنفرانس ایران و اروپا، در دو سال گذشته، به علت تحریم‌های خارجی علیه ایران، هیچ نشستی برگزار نکرد. این نهاد به دنبال توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ (پنج به علاوه یک) با ایران، فعالیت خود را آغاز نمود، اما پس از خروج آمریکا از قرارداد هسته‌ای در مه ۲۰۱۸ دیگر هیچ نشستی برگزار نکرد.

جو بایدن، رئیس جمهور آینده آمریکا، قصد دارد به میز برجام بازگردد. هر چند گفته می‌شود این بازگشت مشروط است و رفع تحریم‌ها وابسته به انعطاف ایران در قبول تغییراتی در برجام و نیز سیاست‌های منطقه‌ای و موشکی‌اش خواهد بود. در زمانی که برجام به امضا رسید، جو بایدن معاون اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

کنفرانس ایران و اروپا توسط مرکز تجارت بین‌المللی هدایت می‌شود، نهادی که به طور مشترک توسط سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و دفتر توسعه تجارتی ایران تأسیس شده است.

به گفته بلومبرگ انجمن ایتالیایی آمبروزتی، مستقر در میلان، از این رویداد پشتیبانی کرده و از آمادگی خود برای میزبانی کنفرانس که به صورت مجازی انجام می‌گیرد، خبر داده است.

پاسخ دادن