سرمایه گذاری سودآور تا انتخابات ۱۴۰۰

کارشناس و تحلیلگر بورس گفت: در داخل کشور نیز با توجه به ابهام وضعیت، به نظر می‌رسد نوسان گیری در بازار سرمایه گزینه بهتری برای سرمایه گذاری باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، علی حیدری، کارشناس بازار‌های مالی  می‌گوید: در حال حاضر دو رویداد مهم در دنیا اثرگذار هستند؛ نخست مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و دیگری اعلام خبر ساخت واکسن کرونا که تا ۹۰ درصد اثرگذاری خود را ثابت کرده است. در حال حاضر بازار‌های جهانی برای انتخابات آمریکا در حالت ابهام قرار دارند، اما خبر واکسن کرونا بر بازار‌ها اثر چشمگیری خواهد گذاشت. این خبر باعث کاهش چشمگیر قیمت انس جهانی شد و قیمت‌های ارز بین المللی نیز روند مناسبی داشتند. بازار در حال حاضر منتظر زمان دقیق تحلیف رئیس جمهور آمریکا است.

وی می‌افزاید: به دلیل اثرگذاری آمریکا در تولید ناخالص جهان، ثبات این کشور برای ثبات در سایر کشور‌ها نیز اثرگذار است.

حیدری تصریح می‌کند: در اقتصاد‌های بزرگ دنیا مانند آمریکا، بریتانیا، آلمان و… افراد اثرگذار نیستند بلکه چگونگی اعمال مدیریتی حزب پیروز اثرگذار است. به همین دلیل بازار بعد از ادای سوگند رئیس جمهور آمریکا، منتظر دو رویداد مهم است نخست تعیین شخص وزیر امور خارجه این کشور و در وهله بعد چگونگی اعمال سیاست‌های تجاری خارجی است که در روابط آمریکا با چین و اروپا اثرات چشمگیری خواهد داشت.

سرمایه گذاری سودآور تا انتخابات ۱۴۰۰

حیدری همچنین می‌گوید: اما در داخل کشور نیز با توجه به ابهام وضعیت، به نظر می‌رسد نوسان گیری در بازار سرمایه گزینه بهتری برای سرمایه گذاری باشد. همچنین با توجه به بودجه ۱۴۰۰ و شرایطی که قابل رصد است به نظر می‌رسد چندان ریل گذاری اقتصادی مطمئنی صورت نگرفته است بنابراین تغییر رئیس جمهور آمریکا توفیق چندانی برای اقتصاد داخلی نخواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰، اظهار می‌کند: در هر انتخاباتی چون حاکمیت در ایران از یک ماه قبل شروع به تزریق نقدینگی در اشکال مختلف می‌کند هیجان پولی ایجاد می‌شود و بازار‌های مالی از جمله بازار سهام نیز با حجم نقدینگی مناسبی روبرو خواهد شد. این اتفاق در بازار سرمایه اواخر بهمن ماه سال جاری نیز رخ می‌دهد.

حیدری می‌افزاید: مفاد بودجه ۱۴۰۰ هیچ اتفاق تازه‌ای را رقم نزده است. ضمن اینکه این مجلس نیز چندان عزمی برای تغییرات علمی در ریل گذاری مناسب اقتصادی را ندارد بنابراین تا انتخابات ۱۴۰۰ وضعیت اقتصادی به صورت کج دار و مریز پیش خواهد رفت.

وی تاکید می‌کند: باید توجه داشت این که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود برای اقتصاد‌های دستوری مانند ایران، ترکمنستان، ونزوئلا و… تاثیر لحظه‌ای و آنی می‌گذارد، اما تاثیر دائمی نخواهد گذاشت.

این کارشناس اقتصادی همچنین خاطرنشان می‌کند: حجم نقدینگی به ترتیب در بازار‌های ایران اثرگذار است. افزایش یا کاهش حجم نقدینگی که ظاهراً برعهده بانک مرکزی است، اما رسماً در اختیار دولت و فراتر از دولت قرار دارد، ابتدا خود را در بازار ارز و کمتر از چند ساعت در بازار طلا و سکه نشان می‌دهد. در مرحله بعد این نقدینگی در بازار خودرو و با فاصله ۷ تا ۱۰ روز در بازار مسکن جولان خواهد داد؛ بنابراین در این فاصله می‌توان در این بازار سرمایه گذاری انجام داد.

پاسخ دادن