سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیاردی خارجیها در بازار سهام

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی در بازار سهام انجام شده که بیشتر آن پس از برجام صورت گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ آدر ۹۶

به گزارش سایت سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی افزود: قرار است سرمایه خارجی بیشتری در بازار سرمایه جذب شود و به سمت بین المللی شدن گام برداریم.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه کشور برای حرکت به سمت جهانی شدن باید عضو نهادهای بین المللی مانند سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (آیسکو) باشد که اکنون بورس ایران عضو ناظر این نهاد بین المللی است.

وی ادامه داد: سازمان بورس برای ارایه اطلاعات بازار سهام در سایت های بین المللی ایران پیگیری هایی کرده و مرکز مالی ایران نیز در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است.
پس از اجرای برجام و رفع تحریم ها، تمایل اشخاص و شرکت های خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران باهدف خرید سهام و اوراق بهادار افزایش یافته است.

برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک بیست و سوم تیر ۱۳۹۴ پس از ۲۰ ماه مذاکره بین جمهوری اسلامی ایران، نماینده اتحادیه اروپا و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید.

این توافق از بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۴ با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای به مرحله اجرا رسید و قرار بود در ازای آن همه تحریم های ایران مرتبط با موضوع هسته ای برچیده شود.

پس از این تاریخ بود که سرمایه گذاران خارجی، برای ورود به بازار سرمایه ایران شتاب گرفتند.

«سعید فلاح پور» عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، چندی پیش دراین باره گفت: سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور در اوایل سال ۱۳۹۲ حدود یک هزار و ۳۹۷ میلیارد ریال بود که این رقم در آذرماه سال ۱۳۹۴ با ۷۸۲ درصد رشد به ۱۲ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال رسید.
پیش از این، «امیر هامونی» مدیرعامل فرابورس، نیز گفت: سرمایه گذاران خارجی پس از اجرای برجام، حدود پنج هزار میلیارد ریال سرمایه وارد فرابورس کردند که نیمی از آن به بازار بدهی و نیم دیگر به بازار سهام اختصاص داشت.

پاسخ دادن