سرگردانی مبتلایان به کرونا در آمریکا

امریکا ثروتمندترین کشور جهان به آسیب پذیرترین کشور دنیا در برابر کرونا تبدیل شده است. 

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴اسفند۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از نیوزویک ،  در سراسر جهان ، دولت ها در تلاشند تا از شهروندان خود در برابر کرونا دفاع کنند.  میزان موفقیت کشورها برای مقابله با کرونا متفاوت بوده است. ایتالیا و ایران تلاش زیادی داشته اند و کشورهایی نظیر ویتنام و تایوان نیز اقدامات کارآمد و مؤثری داشته اند اما آمریکا که  شیوع کرونا در آن به شکل گسترده ای در حال پیشرفت است در رده بندی کشورهای ناتوان قرار دارد! کرونا ، آمریکا ثروتمندترین کشور جهان را به آسیب پذیرترین کشور دنیا تبدیل کرده است ، ایدئولوژی شرورانه جمهوریخواهان در آمریکا باعث شده دولت در مدیریت انواع بحران ها ناتوان باشد. سیستم مراقبت بهداشت ملی برای هر کشور، مهمترین وسیله ای است که برای مبارزه با همه گیری بیماری ها از آن استفاده می کند و همه شهروندان باید در صورت لزوم بتوانند آزمایش شوند، معالجه کنند یا در صورت لزوم قرنطینه شوند. در صورت ایجاد واکسن ، سیستم نیاز دارد تا در سریعترین زمان ممکن آن را برای همه توزیع کند. این بدان معناست که آن را به صورت رایگان در مکان هایی در سراسر کشور تحویل داده و شاید در صورت عدم جذب آن را اجباری کند.

  • ناکامی آمریکا در مقابله با کرونا

 شواهد نشان می دهد سیستم مراقبت های بهداشتی آمریکا در هر یک از این وظایف ناکام است. نزدیک به ۳۰ میلیون آمریکایی بیمه نگرفته اند و ۴۴ میلیون نفر دیگر نیز تحت پوشش بیمه قرار ندارند ، به این معنی که در صورت شروع علایم کرونا احتمالاً افراد فاقد بیمه از مراجعه به پزشک خودداری می کنند چرا که توان پرداخت مخارج هنگفت درمانی را ندارند . بعنوان مثال اگر شما  در طبقه کارگر باشید و تامین مخارج درمان به مبلغ  ۱۰،۰۰۰ دلار را نداشته باشید با علایم آنفلوانزا (به این ترتیب که بیشتر موارد COVID-19 تجربه می شود) به مراکز بهداشتی مراجعه کنید این مخارج می تواند به راحتی شما را به ورشکستگی بکشاند. اگر آلوده شده باشید ، و به دلیل ناتوانی مالی قادر به درمان در این مراکز بهداشتی نباشید، احتمال زیاد، میلیون ها آمریکایی در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند. اینجاست که ناکارآمدی سیستم درمان آمریکا در برابر کرونا که خطر ابتلا به آن بسیار بالاست بر همگان ثابت می شود.  یک مثال عینی از سرگردانی مبتلایان به کرونا در آمریکا وضعیت نابسامان این کشور را نشان می دهد .

  • سرگردانی بانو آمریکایی مبتلا به کرونا

خانم اس کِی چی ( sketchy lady ) شهروند سیاتل در توئیت خود وضعیت اش را پس از ابتلای به کرونا ویروس اینگونه شرح می دهد ، من تمام علایم COVID-19 را دارم ، با توجه به اینکه سابقه بیماری برونشیت را نیز داشته ام. از سوی دیگر بخاطر شغلی که دارم و در کلینیکی مشغول هستم که با ۶۵ بیمار سروکار دارم که برای توانمند سازی جسمی آنان تلاش می کنم، به همین دلیل احساس مسئولیت کردم به مراکز بهداشتی مراجعه کنم و تحت درمان قرار بگیرم. وقتی با شماره فوریت های پزشکی که برای مبتلایان به کروناویروس اعلام شده تماس گرفتم حدود ۴۰ دقیقه پشت خط بودم و هیچکس پاسخگو نبود! لذا تسلیم شدم و پس از آن با وب سایت سلامت عمومی واشنگتن ارتباط گرفتم که آنان در وهله اول مرا به یک پزشک عمومی ارجاع دادند و اظهار داشتند از محل انجام تست کرونا اطلاعی ندارند. اولین دکتر در مورد انجام تست کرونا اطلاعی نداشت و دکتر بعدی نیز به من پیشنهاد داد به یک مرکز اورژانس مراجعه کنم شاید تست کرونا را برایم انجام دهند. اما با تماس با بخش اورژانس نیز مرا به یک بیمارستان ارجاع دادند واظهار داشتند از محل انجام تست کرونا اطلاعی ندارند. بیمارستان نیز از انجام تست کرونا بی اطلاع بود و سرانجام مرا به محل قرنطینه بیماران مشکوک به COVID-19 ارجاع دادند تا جواب سئوالاتم را از آنها بگیرم. پذیرش این بخش نیز در ابتدا نگرانی مرا درک کرد و البته توضیح داد که تست کرونا اینجا تنها برای کسانی که قابلیت انجام تست را داشته باشند صورت می گیرد، وقتی در مورد این قابلیت سئوال کردم در جواب گفتند: کسانی که ۱۴ روز قبل خارج از کشور بوده اند و یا کسانی که با آنان ارتباط داشته اند و تست کرونای آنان مثبت بوده است، قابلیت انجام این تست را در این مرکز خواهند داشت! و اینکه چنانچه علایمی که دارم شدیدتر شد و برونشیت من به شکلی حاد بروز کرد آنگاه قول دادند که در بخش اورژانس مرا پذیرش کنند تا چند روزی پس از بستری اگر علایم برگشت آنگاه تست کرونا را در مورد من انجام دهند. در حقیقت ، مراقبت های بهداشتی آمریکا نه تنها به مراتب بد ترین سیستم در بین کشورهای ثروتمند است ، بلکه بسیار دشوارتر از بسیاری از کشورهای با درآمد متوسط ​​یا فقیرنشین است که هنگام رویارویی با همه گیری سریع در حال تحقق است.

  • آمریکا فاقد برنامه مبارزه با کرونا

آمریکا کشور پیشرفته میان تعداد معدودی از کشورهای  بشدت فقیر است که هیچ برنامه ملی جهت مرخصی برای مبارزه با کرونا ویرس ندارد. این بدان معناست که بسیاری از کارگرانی که با COVID-19 مبتلا شده اند مجبور به انتخاب بین گرسنگی یا شیوع این بیماری هستند. به ویژه کارگران خدمات مواد غذایی که اگر درخواست مرخصی استعلاجی از کارفرمایان خود داشته باشند ، حقوقی دریافت نمی کنند، هرچند به طور کلی هم حقوق ناچیزی به آنان تعلق می گیرد. شرکت هایی که به اصطلاح “در چرخش اقتصاد” نقش موثر دارند نیز به طورکلی هیچ مرخصی استعلاجی به کارکنانشان نمی دهند اما در چین ،  بخش خدمات تحویل غذا که برای تغذیه شهرهای مبتلا به کرونا ویروس فعالیت داشته ، بسیار مهم بوده است  و تحت قرنطینه و درمان قرار گرفته است ، اما  برعکس در آمریکا همین بخش خدمات غذایی یکی از عوامل موثر جهت انتقال ویروس عمل خواهد کرد.

دولت ترامپ تحت نفوذ محافظه‌ کاران متعصبی مانند مایک مولوانی، آگاهانه ظرفیت واکنش دولت به شیوع کروناویروس را نابود کرده‌ است. او برخی پرسنل کلیدی را از کار برکنار کرده، تامین سرمایه را کاهش داده و هزاران آمریکایی را از بیمه محروم کرده است. به همین دلیل ترامپ قطعا بی‌ کفایت ‌ترین رئیس جمهور آمریکاست چون با جان میلیون ها آمریکایی به سادگی بازی می کند.

اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن