سفر الجبیر به عراق

نخست وزیر عراق دیروز (شنبه) با وزیر خارجه عربستان سعودی که در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده است، دیدار کرد. در این دیدار که تلاشی برای تنش‌زدایی میان ریاض و بغداد است، سفیر جدید عربستان در بغداد نیز معرفی شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ اسفند ۹۵

به نقل از سومریه نیوز، دفتر رسانه‌ای حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در دیدار با العبادی پیروزی‌های محقق شده علیه داعش را تبریک گفت و بر آمادگی کشورش برای حمایت از بازگشت ثبات به مناطق آزادشده تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است که این دیدار به بررسی روابط دوجانبه میان دو کشور و راه‌های تضمینی برای تحکیم این روابط در تمامی زمینه‌ها و مبارزه با داعش و پیروزی‌های حاصل شده علیه داعش توسط نیروهای عراقی پرداخت.

در این دیدار بر انجام تلاش‌های بیشتر برای همکاری در مبارزه با تروریسم و اندیشه‌های رادیکالی که بر تمام منطقه و جهان تاثیر می‌گذارد، تاکید شد.

الجبیر پس از ورود به بغداد با ابراهیم جعفری، همتای عراقی خود دیدار کرد. وی قرار است با فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز دیدار کند. این نخستین سفر الجبیر به عراق پس از تصدی پست وزارت خارجه است.

معرفی سفیر جدید عربستان در بغداد

در همین حال، سایت اینترنتی النشره گزارش داد که وزیر خارجه عربستان سفیر جدید کشورش در بغداد را به حیدر العبادی معرفی کرد.

ثامر السبهان، سفیر سابق عربستان در بغداد در پی مداخله‌های بسیار در امور عراق و تلاش‌ها برای تنش‌زایی در این کشور، با واکنش مقامات بغداد مجبور به ترک عراق شد.

جبوری: سفر الجبیر به عراق در تحقق ثبات در تمام منطقه نقش دارد

در همین حال، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق از سفر عادل الجبیر به بغداد استقبال کرد.

دفتر رسانه‌ای جبوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر الجبیر به بغداد برای توسعه روابط دوجانبه و تحکیم روابط و محبت و برادری میان دو کشور برادر صورت می‌گیرد و همچنین در تحقق امنیت و ثبات برای تمام منطقه نقش خواهد داشت.

از ماه‌ها قبل برای سفر الجبیر به بغداد تلاش می‌شد

در همین حال، عباس البیاتی، عضو کمیسیون روابط خارجه در پارلمان عراق امروز گفت که از سه ماه قبل برای انجام سفر عادل الجبیر به بغداد اقداماتی انجام می‌شد.

وی گفت که این سفر چندین بار به دلیل تردید طرف عربستانی به تاخیر افتاد.

البیاتی خاطرنشان کرد که این سفر بخشی از سازش‌های منطقه‌ای است.

در همین حال، محمد نوری عبد ربه، نائب رئیس کمیسیون روابط خارجه در پارلمان گفت: از سفر الجبیر به عراق استقبال می‌شود و امیدوارم که این سفر به نفع دو کشور باشد. باید تمامی اختلافات به نفع منافع کنار گذاشته شود و وضعیت دشمنی میان دو کشور پایان یابد.

از سوی دیگر، عربستان تمایل خود را برای گشودن گذرگاه جمیمه با عراق اعلام کرد.

پاسخ دادن