سفر راهبردی روحانی به عراق

اقتصادبرتر

سفر رئیس جمهور کشورمان به همراه هیات اقتصادی و سیاسی، از چند منظر بسیار حائز اهمیت است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، – سفر رئیس جمهور کشورمان به همراه هیات اقتصادی و سیاسی، از چند منظر بسیار حائز اهمیت است. شرایط فعلی منطقه، حضور آمریکایی ها از عراق پس از عقب نشینی از سوریه، مساله انرژی اعم از نفت، گاز و برق، مساله آبی میان دو کشور، و …. ، این اولین سفر حسن روحانی به بغداد پس از انتخابات این کشور است و نوید فصلی تازه از روابط را با همسایه غربی می دهد.

رئیس جمهور ۲۰ اسفند به عراق سفر می کند. دستور کار این دیدار با توجه به شرایط منطقه ای و بین المللی حساسیت و اهمیت این سفر را نشان می دهد؛ هرچند تاریخ دیدار آقای دکتر روحانی از عراق در زمان سفر آقای دکتر ظریف به عراق یعنی در اواخر دی ماه امسال بسته شده بود و مقرر بود این سفر در این بازه زمانی صورت بپذیرد. به نظر می رسد علاوه بر مبارزه با تروریسم و اتحاد منطقه ای، روابط ایران و عربستان یکی از موضوعاتی است که در گفتگوهای رئیس جمهور دو کشور می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

* گسترش مراودات و گفت و گوهای دیپلماتیک

در آستانه سفر رسمی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد، پایتخت‌های دو کشور شاهد گسترش مراودات و گفت و گوهای دیپلماتیک است.
«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در ۲۳ تا ۲۷ دیماه، «بیژن زنگنه»، وزیر نفت در ۲۰ دیماه و «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو در ۵ و ۶ دیماه از جمله سفرهای مهم مقامات ایرانی بوده که برای توسعه روابط در حوزه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، نفتی و انرژی به بغداد سفر کرده اند.

«محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق که از دو روز گذشته در صدر هیاتی به ایران سفر کرده است، در تهران با همتای ایرانی خود علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی و وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد.

الحلبوسی همچنین با سفر به استان گیلان با دکتر روحانی رئیس جمهوری که همراه با کاروان تدبیر و امید به این استان سفر کرده بود، دیدار و گفت و گو کرد.

*چرا سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق حساس است؟

سفر رئیس جمهور کشورمان به همراه هیات اقتصادی و سیاسی، از چند منظر بسیار حائز اهمیت است. شرایط فعلی منطقه حضور آمریکایی‌ها از عراق پس از عقب نشینی از سوریه، مساله انرژی اعم از نفت، گاز و برق، مساله آبی میان دو کشور، و….، این اولین سفر حسن روحانی به بغداد پس از انتخابات این کشور است و نوید فصلی تازه از روابط را با همسایه غربی می‌دهد.
به نظر می‌رسد سفر آقای روحانی که نخستین سفر وی به عراق پس از انتخاب به ریاست جمهوری ایران است را باید در چارچوب حل و فصل برخی مشکلات میان دو کشور و گذر به مرحله جدیدی از مناسبات دانست. برخی معتقدند عدم سفر روحانی به عراق در این سال‌ها به دلیل نارضایتی وی از برخی مسائل با طرف عراقی از جمله مناقشات مرزی و آبی بوده است. افزون بر اینها باید موضوع مشکلات به وجود آمده در قراردادهای نفتی دو طرف و بدهی‌های عراق به ایران و همچنین فشارهای جدید آمریکا بر بغداد برای کاهش سطح مناسبات تبادل تجاری و انرژی با ایران را در نظر داشت. همه این مسائل به نظر می‌رسد به دغدغه ای برای تهران جهت ایجاد راه حلی برای آنها تبدیل شده است. می‌توان انتظار داشت که سفرهای برخی مقامات اقتصادی، سیاسی و نفتی ایرانی به عراق پیش از سفر رئیس جمهور در حقیقت مقدمه ای برای مثمر ثمر کردن سفر آقای روحانی به بغداد بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد محور گفت‌وگوهای روحانی و طرف‌های عراقی توافق بر سر حل برخی مشکلات سابق و توسعه روابط اقتصادی با حداقل تأثیرپذیری از فشارها و تحریم‌های واشنگتن است.
انتظار تهران از این سفر در درجه نخست، توسعه روابط تجاری با عراق در سایه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فشارهای واشنگتن بر بغداد برای تعهد به این تحریم هاست. علاوه بر اینکه طرف ایرانی انتظار دارد که دولت عراق به تعهداتی که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و انرژی با ایران دارد متعهد باشد و توسعه مناسبات اقتصادی و تزریق ارز به داخل ایران تحت تأثیر فشارهای آمریکا نباشد. البته بغداد با توجه به سطح روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی بالای خود با آمریکا، از هرگونه نارضایتی و واکنش آنها در صورت پایبند نبودن به خواست آمریکایی‌ها نگران است. بنابراین تمایل به توسعه روابط با همسایه شرقی خود و نیاز مبرم به آن از یک سو و از سوی دیگر نگرانی از خشم واشنگتن که ابزارهای کشنده مالی علیه عراق در اختیار دارد، اوضاع را برای بغداد تا حدودی پیچیده کرده است.
همچنین به نظر می‌رسد دو نکته قابل توجه در عرصه سیاسی منطقه غرب آسیا در سال آینده، بهبود نسبی و گسترش مناسبات کشورهای عربی با دولت سوریه و همچنین ظهور تحولات جدی در سطح روابط میان این کشورها با رژیم صهیونیستی خواهد بود. می‌توان انتظار داشت تنش در روابط برخی کشورهای عربی منطقه با تهران همچنان ادامه داشته باشد و با توجه به سیاست‌های جنگ طلبانه ترامپ و متحدان منطقه ای او، سیاست ایجاد تهدیدات امنیتی و فشارهای اقتصادی و سیاسی بر ایران بیش از گذشته ادامه یابد.

* برهم صالح: ایران، عراقی‌ها را در آغوش خود قرار داد

رئیس‌جمهوری عراق تأکید کرد: روابط ما با ایران روابط مهمی است، من در تمام کشورهایی که رفته‌ام، گفته‌ام که مصلحت و منافع عراق در این است که روابط بسیار خوبی با ایران داشته باشد.
«برهم صالح» در گفت‌وگوی مشروح و مفصل با اصحاب رسانه در عراق در پاسخ به سؤال خبرنگار عراقی که پرسیده بود آیا گفت‌وگوی عربستان و ایران یک نیاز است یا اینکه مصلحت و منفعت عراق در این است که این گفت‌وگو باید انجام شود، آیا عراق قادر است این نقش را ایفا کند، اظهار داشت : البته سفر رئیس جمهور روحانی به بغداد، سفر مهمی خواهد بود، من به تهران سفر کردم که طی آن گفت‌وگوهای عمیقی با رهبران ایران انجام دادم و به بسیاری از این پرونده‌ها پرداخته شد، روابط ما با ایران، روابط مهمی است، من در تمام کشورهایی که رفته‌ام، گفته‌ام که مصلحت و منافع عراق در این است که روابط بسیار خوبی با ایران داشته باشد، و من در اینکه این عبارت را تکرار کنم، تعمد دارم، چرا که مصلحت و منفعت ما عراقی‌ها در این است که این روابط را ادامه داده و آن را اساسی از سامانه منطقه‌ای خود قرار دهیم.

* توافقاتی که منجر به رشد ایران و عراق می شود

ما منتظر سفر (دکتر روحانی) هستیم و ان‌شاء‌الله منجر به توافقات و تفاهماتی می‌شود که سبب پیشبرد و حرکت رو به جلوی روابط عراق و ایران می‌شود، اینکه چگونه و به چه ترتیب، در این سفر مشخص خواهد شد. گفت‌وگو بر اساس منطقه بسیار مهم است، روابط ما با ایران بر اساس روابط ما با عمق عربی و به‌زیان روابط ما با کشورهای خلیج (فارس) و نیز به‌زیان روابط ما با کشورهای دیگر نبوده است بلکه برای تمام طرف‌ها مفید است، همچنین به‌نفع ملت ما است که منطبق بر منافع ما است، ولی تصور می‌کنم که طرف‌های دیگری شروع به واقع‌بینی کرده‌اند.

پاسخ دادن