سقف وافل و روش های اجرای آن

اقتصاد برتر

سقف وافل نوعی سقف تقریبا جدید است که برای ساخت سقف های با دهانه های بلند کاربرد فراوانی دارد. برای دهانه های ۸-۱۸ متر مناسب و قابل استفاده است و از بتن مسلح ساخته می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ مهر ۹۹

این سقف ظاهری مشبک دارد و به علت شباهتش با نان وافل، این نام را روی آن گذاشته اند. از این سقف معمولا در سازه های بزرگ و دهانه بلندی چون، فرودگاهها، ایستگاههای قطار و مترو، نمایشگاهها و حتی منازل نیز استفاده میشود. معمولا وزن زیادی به سقف وارد نمیشود و حجم مصالح مصرفی نیز نسبت به سایر سقف ها بسیار کمتر است. با کهن دک همراه باشید تا سقف وافل را به شما معرفی بکنیم:

روش اجرای سقف وافل چگونه است؟

برای اجرای سقف وافل معمولا سه روش وجود دارد: اجرای درجا، اجرای پیش ساخته و اجرای آماده که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم

اجرای درجا:

در روش اجرای درجا، وقتی که دیوارها و ستونها ساخته شدند، داربست بندی عمودی و افقی صورت میگیرد. قالب های وافل معمولا به شکل مکعب مربع، مکعب مستطیل و حتی مثلثی شکل هستند. پس از آن، قالب های وافل روی داربست ها قرار میگیرند و فضای بین آنها آرماتوربندی میشود. پس از پایان آرماتور بندی ، بتن ریزی انجام میشود. آخرین مرحله این است که قالب ها برداشته شوند و قالب برداری نام دارد. اجرای درجا را میتوان کم هزینه ترین و ارزانترین روش دانست که در کشور ایران بسیار رایج است. در ادامه مراحل اجرای درجا به صورت فهرست‌وار بیان شده است:

 • داربست بندی عمودی و افقی
 • قالب گذاری
 • آرماتوربندی
 • بتن ریزی
 • قالب برداری

اجرای پیش‌ساخته

اجرای پیش ساخته را میتوان ساده ترین روش اجرای وافل دانست. در این روش، وافل ها به صورت جداگانه در کارگاه یا کارخانه ساخته میشوند و در محل پروژه که قرار است اجرا شوند، به یکدیگر وصل میشوند.برای اینکه این اتصال محکم باشد، بتن ریزی نهایی نیز اجرا میشود. در ادامه به صورت فهرست‌وار مراحل اجرای این نوع سقف پیش‌ساخته آورده شده است:

 • قالب گذاری، آرماتوربندی وبتن ریزی در کارگاه
 • داربست گذاری عمودی و افقی
 • نصب قالب‌های آماده
 • بتن ریزی نهایی

اجرای آماده

در این اجرا همانطور که از نام آن پیداست ، سقف کاملا در کارگاه یا کارخانه ساخته میشود و در محل نصب میشود. این روش بسیار پرهزینه است ولی در مقابل این هزینه، بسیار سریع و ساده است و در سالهای اخیر رواج بیشتری پیدا کرده

قالب وافل چیست؟

معمولا قالب وافل از جنس پلاستیک هست و اندازه ها و اشکال هندسی مختلفی دارند. اندازه قالب ها با دهانه سقف رابطه مستقیمی دارد و هر چه سقف بلندتر باشد،  قالب های مرتفع تری استفاده میشود. گاهی اوقات قالب های وافل با ویژگی های مختلفی وجود دارند. جدیدترین امکانی که برخی از قالب های وافل دارند، قفل دار بودن آنهاست..

مزایای اجرای سقف وافل

سقف وافل با توجه به مزایای زیادی که دارد و هزینه پایین آن ، میتواند یک انتخاب مناسب باشد. در زیر مهم ترین مزایای این روش نوین بیان شده است.

 • سقف وافل نسبت به موادی که برای ساختش استفاده میشوند، انعطاف پذیری خوبی دارد
 • برای مکانهایی که نمیتوان از ستون های زیادی استفاده کرد، یا دهانه های بلند دارند انتخاب مناسبی است.
 • سقف وافل دو طرفه نسبت به وافل های یک طرفه تحمل بار بیشتری دارد
 • سقف وافل به علت مکعب های تو خالی که دارد میتواند از نظر زیبایی نیز مناسب و کاربردی باشد
 • آرماتور بندی آن دو طرفه است، بنابراین لرزش ها را به خوبی تحمل میکند. این نکته در مکان های شلوغ که لرزش بیشتری دارند اهمیت بیشتری می یابد.
 • وزن سقف بسیار کمتر از سقف های دیگر است و به بتن کمتری نیز نیاز دارد، در پروژه های بزرگ این کاهش بتن و هزینه ها چشمگیر و قابل توجه خواهد بود.
 • اجرا و ساخت بسیار ساده و سریع است و میتوان نظارت خوبی روی اجرای آن داشت.
 • در صورتی که به سیم کشی، لوله کشی، تهویه هوا و … باشد، میتوان با سوراخ کردن وافل و عبور دادن این تحهیزات از داخل آن این نیاز را برطرف کرد.

https://kohandeck.ir/waffle-ceiling/

معایب اجرا و ساخت سقف وافل

 • وسایل ساخت و ساز از جمله داربست و قالب ، گران هستند به همین علت، هزینه سقف وافل نیز گاهی گران خواهد شد
 • لازم است که هنگام اجرا،روی کار نظارت دقیقی داشت ، زیرا در صورتی که به قالب ها فشار وارد شود، ممکن است دچار شکستگی شوند. این امر روند اجرا را دچار اختلال کرده و هزینه پیمانکار را نیز بالا میبرد.

کاربرد‌های سقف وافل

سقف وافل به دلیل ساختار  وظاهر متفاوتی که دارد، در ساختمانهای مختلف کاربرد دارد که در زیر تعدادی از آنها بیان میشوند

پارکینگ های مسقف، بیمارستان ها، سالن‌ها، تئاترها، کتابخانه‌ها، هتل‌ها، مکان‌های عمومی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و قطار، موزه‌ها، استخر‌های سرپوشیده و سوله‌های صنعتی.

زیبایی‌شناسی سقف وافل

این سقف به علت ظاهر خاصی که دارد، از نظر زیبایی پتانسیل بالایی دارد و به نوعی یک تزیین به حساب می آید. با نورپردازی مناسب و خلاقانه این نوع سقف ها، میتوان سقف هایی بسیار زیبا طراحی کرد.

اگر در سازه ای سقف وافل استفاده شده باشد، بهتر است که از سقف کاذب استفاده نشود.  اکثر نمونه های اجرا شده ی سقف وافل مربعی هستند و انواع مثلثی آن زیاد کاربردی ندارند.

این نکته را نیز فراموش نکنید که  ، با توجه به بتنی بودن این سقف ها، تغییر ظاهر آنها بسیار سخت و فقط در زمان قالب گذاری امکان پذیر است. به همین دلیل، تقریبا تنها راه تزیین و زیباسازی این سقف ها نورپردازی و رنگ آمیزی همان مکعب هاست.

شرکت کهن دک مجری اجرای سقف وافل و فروش قالب وافل در خدمت شما عزیزان می باشد.

پاسخ دادن