سقوط بازار سهام آمریکا در پی نقش آفرینی جدید ترامپ

از ابتدای سال ۲۰۱۹ نگرانی های زیادی در مورد آینده بازارهای سهام در سطح بین الملل وجود داشت.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۸ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا توسط فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ از یک سو و نگرانی از احتمال بروز بحران در اقتصاد بین المللی و کاهش تقاضا برای مواد اولیه و افت قیمت کالاها در سال ۲۰۱۹ از سوی دیگر موجب شده بود که معامله گران منتظر یک اصلاح جدی در بازارهای سهام باشند.

اما حمایت همیشگی ترامپ از بازارهای سهام و فشارهای جدی وی به فدرال رزرو بمنظور کاهش نرخ بهره موجب شده بود که بازار در انتهای ماه آوریل نه تنها به فکر اصلاح در بازارهای سهام نباشد بلکه منتظر شکسته شدن رکوردهای سال ۲۰۱۸ در ماه می باشد. در همین بحبوحه انتشار آمار پایین تر از انتظار میانگین ساعتی دستمزدها؛ در شرایطی که نرخ بیکاری به مرز ۳.۶ درصد رسیده بود و اشتغال نیز در سطح بسیار بالایی قرار داشت انتظار بازار را برای شکسته شدن رکورد شاخص های سهام در سال ۲۰۱۸، در این هفته بالاتر نیز برده بود.

کمتر کسی انتظار داشت که از ابتدای این هفته بازارهای سهام آمریکا در یک مسیر کاهشی قرار گیرند و مسبب این کاهش نیز شخص ترامپ باشد. توئیت تهدید آمیز وی در مورد اعمال تعرفه بر کلیه کالاهای چینی یک شوک بسیار بزرگ به بازارهای سهام وارد کرده و این مساله موجب شد که ساعتی پیش شاخص داو جونز برای اولین بار از ماه اپریل به زیر محدوده ۲۶۰۰۰ هزار سقوط کند.

فردا نماینده نخست وزیر چین به آمریکا سفر خواهد کرد و شواهد بیانگر نرمش در مواضع طرف چینی است. در صورتی که تا روز جمعه در این زمینه توافقی حاصل شود احتمال توقف مسیر نزولی بازارهای سهام وجود خواهد داشت، در غیر این صورت باید منتظر ادامه ریزش بازارهای سهام بود و در این بین تقاضا برای دارایی های امن از قبیل ین ژاپن و طلا رو به افزایش خواهد بود.

ماه می همواره آبستن اتفاقات ویژه ای برای بازارهای سهام در سطح بین المللی بوده است. یکی از این دلایل انتشار گزارش های فصلی از درآمدهای شرکت های بورسی بوده، اما این بار ریزش بازارهای سهام بیشتر از اینکه به عوامل بنیادی شرکت ها ارتباط داشته باشد، به افزایش ریسک های سیستماتیک از سمت جنگ تعرفه ای بین چین و آمریکا مرتبط بوده است.

« شاید باید به این مثال در بازارهای مالی اعتقاد بیشتری داشت که : «Sell in May and Go Away » « فروش در مه و برو دور »

پاسخ دادن