سقوط مبهم هواپیمای نظامی آمریکا در افغانستان

سخنگوی طالبان گزارش‌ها در مورد سقوط یک بالگرد ارتش آمریکا در منطقه «پکتیکا» افغانستان را تأیید کرده و گفته است که تمام سرنشینان این بالگرد هم کشته شده‌اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با اشاره به سقوط هواپیمای تروریست‌های آمریکایی در ولایت غزنی اظهار داشت که یک هواپیمای اشغالگران آمریکایی در ولایت غزنی ساقط شد و تعداد زیادی از افسران سازمان جاسوسی آمریکا کشته شدند.

وی با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعداز ظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که ماموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است. بر اساس بیانیه طالبان، این هواپیما توسط این گروه ساقط شده است.

مجاهد گفت: همه سرنشینان این هواپیما از جمله افسران مهم سازمان سیا کشته شدند.

سخنگوی طالبان همچنین تصریح کرد که طالبان در دیگر ولایت‌های از جمله هلمند، بلخ و برخی مناطق دیگر افغانستان نیز تعدادی از هواپیماها و بالگردهای نیروهای آمریکایی و افغان را ساقط کرده است.

فیلمی از هواپیمای منهدم شده و سوخته نظامی آمریکایی:

واکنش آمریکا به سقوط هواپیما در افغانستان

به نقل از آسوشیتدپرس، در پی سقوط یک فروند هواپیما در نزدیکی شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی افغانستان و انتشار اخباری درباره آمریکایی بودن این هواپیما، سرلشکر «بث ریوردان» از مقامات ارشد ستاد فرماندهی مرکزی ترویست‌های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) اعلام کرد که تحقیقات درباره سقوط این هواپیما در جریان است.

این فرمانده نظامی آمریکایی از ارائه جزئیات بیشتر درباره سقوط هواپیما در ولایت غزنی افغنستان خودداری کرده است و حتی مستقیماً تأیید نکرده است که این هواپیما متعلق به نیروهای آمریکایی مستقر در آمریکا بوده است. با این حال تصاویر منتشر شده از محل حادثه حاکی از این است که احتمالاً هواپیمای حادثه‌دیده یک فروند «بومباردیر E-11A» متعلق به نیروی هوایی آمریکا است؛ هواپیمایی که از آن برای گشت و شناسایی الکترونیکی بر فراز افغانستان استفاده می‌شود.

خبرنگار فاکس نیوز هم به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی گفت: هواپیمای حادثه‌دیده «کمتر از ۵ نفر» سرنشین داشته است. مشخص نیست که در این حادثه کسی از سرنشین‌ها زنده مانده است یا نه. نشانه‌ای از هدف قرار گرفتن هواپیما وجود ندارد.

ساعاتی پیش رسانه‌ها و مقامات افغانستانی از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری در نزدیکی شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی خبر دادند، اما در ادامه شرکت هواپیمایی آریانا افغانستان اعلام کرد که هواپیمای حادثه‌دیده متعلق به این شرکت نبوده و هیچ‌یک از هواپیماهای این شرکت امروز دچار حادثه نشده‌اند.

پایگاه خبری NBC به نقل از مقامات افغانستانی اعلام کرد که تمام سرنشینان هواپیمای سازمان سیا که در افغانستان ساقط شده است؛ کشته شده‌اند.

رسانه‌های خارجی از پیدا شدن تقریبا ۱۰۰ جسد در محل سقوط هواپیما خبر می‌دهند.

با گذشت بیش از ۶ ساعت از سقوط هواپیمای امریکایی در #غزنی افغانستان و انتشار تصاویر آن، «بث ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش تروریست آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) اعلام کرد هنوز نمی داند هواپیما متعلق به چه کسی است!

این درحالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد هواپیما متعلق به ارتش امریکا و حامل افسران ارشد سیا بوده است.

ادامه گزارش حاوی تصاویر دلخراش است. اگر معذوریت دارید لطفا صفحه بعدی را باز نکنید!

پاسخ دادن