سقوط هواپیما با ۱۸۸ سرنشین در اندونزی

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت “لاین ایر” اندونزی با ۱۸۸ سرنشین دقایقی پس از پرواز از فرودگاه جاکارتا به داخل دریا سقوط کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ آبان ۹۷

به نقل از رویترز، آژانس امداد و نجات اندونزی روز دوشنبه اعلام کرد یک هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی «لاین ایر» که با ۱۸۸ سرنشین از جاکارتا به سمت شهر پانگکال پینانگ در حال پرواز بود، دقایقی پس از بلند شدن از باند فرودگاه به داخل دریا سقوط کرد.
یوسف لطیف، سخنگوی این آژانس در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت هواپیمای لاین ایر با ارسال پیامی گفت: «تایید شده که این هواپیما سقوط کرده است.»
طبق اعلام خدمات ردیابی هوایی، این هواپیما یک بوئینگ ۷۳۷ بوده است. همچنین طبق اعلام این مقام اندونزیایی، این هواپیما، ۱۳ دقیقه پس از پرواز ارتباط خود را از دست داده بود.

یوسف لطیف، سخنگوی آژانس ملی امداد و جست‌وجو به روزنامه رویترز گفته «سقوط هواپیما تائید شده‌است».

روزنامه «جاکارتا گلاب» دیگر روزنامه چاپ پایتخت اندونزی گزاش داده‌است که آژانش امداد جست‌وجو پس از قطع ارتباط هواپیما در ساعت ۶:۲۰ یک هلیکوپتر را برای جست‌وجو راهی منطقه کرده‌است.

رویترز به نقل یک مقام شرکت ملی نفت اندونزی می‌گوید قطعاتی که احتمال دارد متعلق به هواپیما باشند، از جمله صندلی مسافران، در آب‌های نزدیک پالایشگاه این شرکت پیدا شده‌اند.

وزنامه جاکارتاپست نیز به نقل از یک افسر حمل و نقل دریایی در بندر تانجونگ پریوک در شمال جاکارتا، می‌گوید یک کشتی یدک‌کش به او خبر داده است که آن‌ها قطعاتی را دیده‌اند که احتمالا متعلق به هواپیما است.

لاین‌ایر یکی از خطوط ارزان‌قیمت هوایی در اندونزی‌ست. دفتر اصلی این هواپیمایی در جاکارتا قرار دارد. لاین‌ایر بزرگ‌ترین شرکت هوایی خصوصی اندونزی و پس از ایرآسیا، بزرگ‌ترین خط هوایی ارزان‌قیمت در جنوب‌شرق آسیا است.

آخرین باری که برای این خط هوایی سانحه‌ای رخ داده بود آوریل سال جاری بود که یک بوئینگ ۷۳۷ آن هنگام فرود در هوای بد در فرودگاهی در اندونزی دچار سانحه شد، اما به هیچ یک از مسافران آسیبی نرسید. تلفات انسانی در مجموع سوانحی که برای این خطوط هوایی از سال ۲۰۰۲ تا کنون رخ داده، چندان زیاد نیست؛ ۲۵ نفر در سانحه‌ای در سال ۲۰۰۴ جان خود را از دست دادند و شماری در برخی سوانح دیگر زخمی شدند.

تحقیقات سال ۲۰۱۶، پس از سانحه‌ای که برای بوئینگ ۷۳۷ همین هواپیمایی رخ داد، سبب شد تا کمیته ملی امنیت حمل و نقل اندونزی از شرکت‌های هوایی آن کشور بخواهد آموزش‌ها و تمرین‌های خلبانان خود را بهبود بخشند.

پاسخ دادن